Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
Mozilla představila fond Mozilla Ventures na podporu odpovědných technologických společností a produktů. Počátečních 35 milionů dolarů podpoří ekosystém startupů, které "posouvají internet – a technologický průmysl – lepším směrem". První tři investice směrují do společností Secure AI Labs, Block Party a heylogin.
Tiskni
Sdílej:
Hádám, že hlavním terčem toho „nadšeného ohlasu“ bude Block Party. IMHO je to sračka. Když seš oligarcha jako Musk, pod záminkou „freeze peach“ si Twitter koupíš a začneš blokovat účty, které si z tebe dělaly srandu. Když seš na opačném konci pyramidy a pravděpodobněji terčem online dezolátů, nejspíš nemáš 12 dolarů měsíčně na utrácení za softwarový filtr, i když sociální sítě můžou poskytovat nějakou komunitu a užitečné zdroje informací. (Např. nedávno jsem narazil na chronicky nemocnou holku v takové situaci.) Skutečným řešením je, aby ty sociální sítě nebyly navrženy za účelem upoutání co nejvíce pozornosti, i za cenu velmi negativní pozornosti.
Když seš oligarcha jako Musk, pod záminkou „freeze peach“ si Twitter koupíšKdyz mensi oligarchove pod zaminkou "freeze peach" prodali...
Skutečným řešením je, aby ty sociální sítě nebyly navrženy za účelem upoutání co nejvíce pozornostiA toho dosahnes jak? Penalisaci prilis viditelnych prispevku/uctu, statistickou distribuci vsech prispevku bez ohledu na uzivatelske hodnoceni, nebo nejak uplne jinak?
A toho dosahnes jak?Předpokládám, že tím narážel na financování, tj. reklamu, odtud potřeba upoutávání pozornosti. A předpokládám, že jako řešení vidí nějaký alternativní ekonomický systém. (Čimž nevyjadřuju nutně souhlas, pouze píšu jak jsem to pochopil.)
A toho dosahnes jak? Penalisaci prilis viditelnych prispevku/uctu, statistickou distribuci vsech prispevku bez ohledu na uzivatelske hodnoceni, nebo nejak uplne jinak?
Jak provozovatelé dosahují upoutání pozornosti? To víme velmi dobře díky Facebook Files atp. Tedy, oni to vědí také a činí tak cíleně. Technické řešení je tudíž vcelku triviální. V nejjednodušší formě doporučovací systémy prostě vypnout.
Skutečný praktický problém spočívá v tom, jak k tomu provozovatele přimět. Mechanismy jsou známé: antitrust, spolurozhodování,… vcelku běžné v zemích jako např. Německo. V tom překážka není. Jde o korupci, odpovědné instituce prolezlé bývalými a budoucími lobbisty,…
Technické řešení je tudíž vcelku triviální. V nejjednodušší formě doporučovací systémy prostě vypnout.Snad vsechny weby umoznuji doporucovani dalsiho obsahu v nastaveni vypnout. Skutecne reseni je site ktere mi nevyhovuji - wait for it - nepouzivat.
Mechanismy jsou známé: antitrust, spolurozhodování,… ... Jde o korupci, odpovědné instituce prolezlé bývalými a budoucími lobbisty,…Takze statni zasahy (antitrust...) nejsou reseni, protoze lobisti. Ted jeste jestli to plati jen u Twitteru nebo u vseho o cem stat rozhoduje...
Společnost máme od toho, aby zlepšovala a obohacovala lidské životy aspoň podle integrační teorie
Moderní antitrust má shodou okolností kořeny v druhé polovině 19. století, v období s podobně velkými nerovnostmi jako dnes, v Americe ironicky označovaném „pozlacený věk“. Takže precedent zde je, dokonce velmi silný, a to z období, kdy mnoho korupčního jednání zdaleka nebylo odsuzováno jako nyní.
Je to otázka vůle tento dnes již dlouho existující nástroj používat a vůbec uvědomit si, že to lze, že životy lze opět zlepšovat, nepodléhat ideologickému defétismu.
Obsazení úřadů se časem mění, tím spíš v uspořádání, které se chce nazývat demokracií. Příkladem budiž nominace Liny Khan do americké FTC.
Samozřejmě jsou i další přístupy, jak dosáhnout změn. Např. i pracující v Big Tech se již organizují, to je cesta ke spolurozhodování zevnitř.
Obsazení úřadů se časem mění, tím spíš v uspořádání, které se chce nazývat demokracií.Jmenuj jediny urad, ktery se obsazuje podle demokratickeho vysledku. Pokud demokraticky voleni zastupci obsazuji urady podle programu strany, nikoli podle odborne zpusobilosti, tak se obsazeni muze menit k lepsimu jen cca v polovine pripadu.
Např. i pracující v Big Tech se již organizují, to je cesta ke spolurozhodování zevnitř.Takze odbory rozhodnou o rozdeleni spolecnosti na mensi celky (bavime se o antitrustu)? Uzasne.
Tvůj trolling je hloupý, až trapný. Např.
Takze odbory rozhodnou o rozdeleni spolecnosti na mensi celky (bavime se o antitrustu)?
Proč lžeš? Sdělení znělo:
Mechanismy jsou známé: antitrust, spolurozhodování,…
Antitrust prece zavisi na institucích prolezlých bývalými a budoucími lobbisty. Tak ja nevim, da se jejich rozhodovani verit nebo ne?Prosím, neprodlužuj tu agónii. Chystáš se 'prokázat', že státní regulace jsou nanic. Já (nebo někdo, whatever) namítnu, že trh funguje na státem vymáhaných pravidlech. Ty opíšeš krédo minarchismu o tom, že když něco nefunguje, tak řešení je ořezat z 10 nefungujících funkcí 7 a ty zbylé 3 se tím nějak opraví. Následně se neshodnem na tom, jestli tento princip byl prokázán jako fungující. Já jsem to nikde fungovat neviděl a poukážu, že úplně klidně můžeš mít ty 3 základní funkce nadále stejně nefungující jako předtim, protože příčina nebyla řešena, pouze symptomy. Pro tebe to je pravděpodobně naprosto zjevně platné. Následně diskuse vyšumí. Ušetřil jsem nejmíň 30 komentářů. Dobrý ne?
Chystáš se 'prokázat', že státní regulace jsou nanic.Takovy chytry clovek a postavi ukazkoveho slamaka hned ve druhe vete.
lol
ukazkoveho slamaka … doublething socialistickeho mysleni "urady jsou plne lobbistu" vs. "urad to spravedlive zaridi"
Řeč je v mezích politického mainstreamu na Západě v přibližně polovině 20. století, pevně zakotveném v politické filosofii liberalismu (a v tvrdé opozici vůči sovětskému „komunismu“).
Ale kdyby skutečně o socialismus šlo, tak jeden z prvních definujících aspektů socialismu, jak čtenář záhy zjistí, je třídní konflikt, opřený o analýzu toho, kdo jaké mocenské nástroje používá. Ve zdejším prostoru by to mohlo být známé pod těmi (dnes poněkud zavádějícími) pojmy „diktatura buržoazie“ a „diktatura proletariátu“, což prakticky akorát znamená, že státní instituce ovládají pro dosahování svých zájmů buď ekonomické špičky a jejich přátelé, nebo pracující masy. To by mohla pochopit i ploštěnka. (Ale také je to zde špagetyžel spojeno s provedením v podání KSČ, která si ustanovila nové ekonomické špičky a poskoky, ale na pracující masy se postupně vybodla. Ovšem jde to i jinak.)
Zaprve statni regulace jsou potreba, napriklad co se tyce teritoriality, demokratickych principu, svobod a zodpovednosti...Ok, to je lepší než jsem myslel, ale přijde mi, že tam pak je hrozně divně ostrá/specifická hranice mezi tím, kdy se státu velmi důvěřuje (v podstatě existenciálně), tj. právě ochrana svobody/demokracie, soudnictví, armáda, a kdy se nedůvěřuje naopak vůbec (hrůza/neefektivita/zmar/okamžitě zrušit) tj. třeba veřejné zdravotnictví nebo sociální politika...
Zadruhe prokazat chci doublething socialistickeho mysleni "urady jsou plne lobbistu" vs. "urad to spravedlive zaridi".Tak oni obvykle mají i nějaký nápady jak nemít lobbisty. Čímž neříkám, že důvěřuju ve funkčnost něčeho takového. Jinak tohle je IMO obecný problém, který nastává kdykoli, kdy je potřeba nezaujaté hodnocení, takže třeba celé soudnictví, ale i mimostátní věci jako certifikační autority, hodnocení a recenzování produktů (což je důležité pro trh) atd. atd. těch příkladů se dá určitě vymyslet hodně. Neznám žádný obecně dobrý řešení tohohle problému...
kdy se státu velmi důvěřuje (v podstatě existenciálně)A to je presne ono. Existencialni otazky je potreba resit nezavislou autoritou (statem), ktera je objektivni prave proto, ze nema na obcanovi ekonomicke ambice (byt i v tomhle muze stat fatalne selhat, kdyz se pro vetsi dobro zavede tridni boj). Ostatni zalezitosti by stat zajistovat nemel, opet z toho sameho duvodu - stane se (zkrz napriklad CEZ n.p.,) zainteresovanou stranou cimz prestane splnovat podminku soudni objektivity/nezavislosti v pripade nejakych problemu s poskytovanou sluzbou.
Jinak tohle je IMO obecný problém, který nastává kdykoli, kdy je potřeba nezaujaté hodnocení, takže třeba celé soudnictví, ale i mimostátní věci jako certifikační autority, hodnocení a recenzování produktů (což je důležité pro trh) atd. atd. těch příkladů se dá určitě vymyslet hodně.Trivialni to neni, to je fakt.
Jsem rád, že se Meta rozhodla zaměřit na aktivity i na našem trhu. Je to další krok k budování zodpovědné společnosti a online podnikání na internetu.
Block Party: filtrování tweetů na straně klientaTohle je obecně přístup, který se mi líbí. Místo blokování/cenzurování na serveru, ať si každý (dobrovolně, pokud chce) zapne filtr u sebe a nastaví si ho podle svého. To mi přijde OK. Dovedu si představit, že by to mohlo být užitečné - typický scénář: mám málo času, chci rychle oddělit zrno od plev a přečíst si něco zajímavého. Ale praxe asi bude horší. Mám pochybnosti o motivaci lidí, kteří se do podobných projektů pouští - většinou to jsou ti, kdo chtějí ostatním říkat, co si mají myslet, ne ti, kdo chtějí pomoci předvybrat užitečné informace bez ohledu na názor. Taky se to může snadho zvrhnout - pokud to bude skrývat nepohodlné/nesouhlasné komentáře, tak to bude lidi udržovat v jakési bezpečné bublině odtržené realitě. (tohle se děje i bez softwarové podpory v různých komunitách, kde se lidi navzájem utvrtzují ve svém názoru - chybí tam kritický pohled, objektivita).