V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Server ServeTheHome píše, že funkce AMD PSB, která dosud byla známa u serverových procesorů EPYC, je přítomná také v desktopových procesorech Ryzen (minimálně ve verzi „PRO“, např. 5650G). AMD PSB umožňuje uzamknout procesor pro desky specifického výrobce tím, že při prvním bootu v desce s podporou PBS je v OTP paměti procesoru vypálen klíč daného výrobce. Procesor poté nelze použít v deskách jiného výrobce.
Tiskni
Sdílej:
od té doby všude cpou jenom ntbOdhaduju: zastane to stejnou práci a jako bonus se to dá odnést někam jinam, když je potřeba.
Takze realne to pracoviste prave stalo 3x vic, nez kdyby tam byl desktop.To ne. Ale za stejný peníze jako ten NTB bys měl mnohem výkonnější workstation, kterou lze snadno dále rozšířit o další HW.
Chtel bych videt support, kterej ti prijede flashovat bios.Proč by měl jezdit flashovat bios? Umíš číst? K3dar píše, že on flashnul bios, aby tam dostal hw mimo whitelist. Tohle u oficiálního HW vůbec neřešíš. Viděl jsem support, který přijel na místě vyměnit základní desku v NTB.
I u serveru kde za support platis radove vic nez to +- petikilo co stoji NBD u notesu, musis driv nez se stebou vubec nekdo bude bavit sam udelat celou radu veci, kde soucasti toho je ze to cely preflashujes na posledni verze firmware, a spustis nad tim nejakou diagnostiku a teprve pak mozna nekdo prijede.Záleží u čeho. Měli jsme plně podporovný server a borci si to jezdili servisovat kompletně sami. Výměna disků, vždy nám jen poslali email. Samo si za to nechají zaplatit, ale ono to ve výsledku vychází skoro i levněji, než abys tam jezdil sám. Hlavně, když máš těch serverů víc. HW si objednají sami, nemusíš nic řešit.
Na PC nemigrujes OS?Ne, poslední instalace byla kontinuální od uvedení Windows 7 až do uvedení Windows 11. U linuxu je update Debianu ještě snadnější. HW se mění, OS zůstává. Ano, zmigrovat OS je snadné, ale nebaví mě neustálá změna HW. Tohle se u desktopu dělá velmi snadno. Externí komponenty (monitory, klávesnice, myši) zůstávají a mění se jen HW. U NTB se mění NTB.
Ako casto menis firemny notebook?Vnucují mi průměrně jeden za rok a půl. Loni jsem vystřídal dva. Kolega odmítá nové služební auto, protože se mu to všechno nechce zase stěhovat. Má jej i pro soukromé účely. Celkem jej chápu.
U nas mas narok na novy notebook po 3 rokoch ak chces(realne sa menia po 3-4 rokoch. Max 5 rokoch) a to mi nepride nenormalne raz za 3-4 roky prehodit veci novy notebook.Jak jsem psal, od roku 2008 mi jich už nabízeli 8.
U nas je notebook v podstate nutnost kvoli mobilite(aj v ramci firmy).Jasně, v první firmě jsem měl desktop v kanclu na stole a NTB v batohu. To se vůbec nijak nevylučuje.
And as long as the user controls which keys they are, then it’s a security feature.Stroje ktoré mali UEFI Secure Boot ktorý nedával vlastníkovi železa kontrolu nad kľúčami, skončili na smetišti dejín.
[...] Autá majú už dávno plánovanú dobu zastarávania 5 rokov, a pokazená riadiaca jednotka sa nedá vymeniť. [...]to je samozrejme nesmyl ze se RJ neda vymenit...