Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Projekt Debian zveřejnil své programové prohlášení týkající se postoje projektu k softwarovým patentům. Stojí v něm, že projekt nebude vědomě šířit software zatížený patenty a že nebude přijímat licence nekompatibilní se společenskou smlouvou komunity svobodného softwaru. Dále se v prohlášení píše například to, že patenty představují riziko pro celou společnost.
Tiskni
Sdílej:
>> Dále se v prohlášení píše například to, že patenty představují riziko pro celou společnost.
Bohužel tohle většinu lidí nezajímá. Aneb jak se říká: "O peníze jde až v první řadě."
>>"účinné prosazování práv k duševnímu vlastnictví je klíčové pro udržení hospodářského růstu ve všech odvětvích a celosvětově"
S tím souhlasím. Pokud vydám sw jako open source (GPL), tak tím také prosazuju svoje právo a očekávám, že další se budou řídit mým rozhodnutím (respektovat ho) a neporuší mnou danou licenci. Třeba že sw nepřekompilují, nezmění mu název a dál ho budou šířit bez zdrojových kódů.
Tak a ted kdo ma pravdu? Jsou to dohady.Dohady to nejsou - ve skutečnosti existuje příklad z historie. Je tak paradoxní, největší podpora ACTA je ze stáda firem z oboru, jehož Mecca vznikla jako důsledek možnosti porušovat patenty. Za ACTA by ve 20. letech stál Edison, MPPC, nebo Eastmann Kodak, kdežto na straně druhé stojí lidé a studia zakládající Holywood (třeba William Fox, Paramount, nebo Warner Bros). O udržitelnosti a úspěšnosti obou strategií si pak každý dokáže udělat obrázek sám.
Škoda. Raději měli obnovit non-US repositáře.Přesně tak. Exportu americké demence do světa mají všichni tak akorát po krk.