OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Antivirová firma Kaspersky objevila trojského koně pro systém Android. Škodlivý kód, který je distribuován jako schovaný v běžném aplikačním balíčku APK, se jmenuje Trojan-SMS.AndroidOS.FakePlayer.a a je to pravděpodobně první malware tohoto typu pro Android. Trojan se maskuje jako přehrávač médií.
Tiskni
Sdílej:
Trojan ktorý treba inštalovaťKdyby se šířil sám, je to virus. Trojský kůň se říká právě tomu, co se tváří jako něco jiného a uživatel si to musí sám nainstalovat.
Users are prompted to install a file of just over 13 KB with the standard Android extension .APK.Neni v markete a na to aby si to uzivatel nainstaloval musi hlbsie v menu najst moznost "Unknown sources" pre instalovanie applikacii. ... dalsia vec je, ze Android upozornuje co bude aplikacia vyuzivat. Uz len letmy pohlad naznaci ci to je safe alebo nie. Ak by sa media prehravac dozadoval pristupu k SMS tak mu to isto nepovolim, tak isto ako som nepovolil prehravacu k "onion network" pristup k systemovym logom.