Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Firma Raptor Computing Systems, která stojí také za pracovní stanicí Talos II, představila levnější desku Blackbird s podporou jednoho 4-/8jádrového CPU POWER9 Sforza a formátem microATX; bližší specifikace jsou ve wiki výrobce.
Tiskni
Sdílej:
Tak v prvé řadě je to Power a ne x86.
A to je taková výhra, abych kvůli tomu byl ochoten platit výrazně víc? Všiml jsem si, že poslední dobou je v určitých kruzích považováno za cool vychvalovat cokoli, co není x86_64. Já s tím nějaké zkušenosti mám a moc tuhle víru nechápu. Ony i ty ostatní architektury mají své podivnosti a často horší, než s čím se člověk potká na x86_64.
A paměti mají konečně jít s cenou dolů.
Podle předpovědí do roka asi o 20 procent. Což by konkrétně v mém případě znamenalo, že byl stály přibližně stejně jako ten procesor a základní deska.
Víc než co?
Seriously? Uvedl jsem příklad, co se dá za poloviční cenu (když nepočítám paměti, které oni také nepočítají) pořídit, pokud člověk nemá potřebu být za každou cenu cool, že používá něco jiného než "hloupý mainstream" x86_64.
1. Nálepku "Respects your freedom" mají i x86_64 stroje.
2. Příspěvek, na který jsem reagoval, píše "Tak v prvé řadě je to Power a ne x86.", o "Respects your freedom" ani slovo. A pak už jsem dodal odpověď na poněkud mimózní otázku "Víc než co?"
3. Až budou AMD a Gigabyte někde na předních místech žebříčku těch, kdo przní mou svobodu, možná budu mít potřebu to řešit. Ale k takovému stavu má současný svět hodně daleko.
Obávám se, že pořád každý mluvíme o něčem jiném. Já nijak nepopírám, že i x86_64 počítač, který je plně RYF (pokud to tedy vůbec jde), bude dražší než "normální". Pokud je někdo ochoten ty peníze navíc dát, je to jeho volba a já ji plně respektuji, přestože sám mám priority jiné. (Na druhou stranu, sám občas za něco zaplatím víc, než bych musel, kvůli přesvědčení, které většině lidí připadá iracionální.)
Jenže o tom ta diskuse vůbec nebyla. "Fluttershay, yay!" napsal "Tak v prvé řadě je to Power a ne x86." Nic více (nepočítám-li tu prognózu cen pamětí), tedy ani slovo o RYF. Kdyby argumentoval svobodným firmwarem, tak to beru (tedy ve smyslu, že chápu, že pro někoho to může být dostatečný argument). Ale ne, ta argumentace byla čistě v rovině, že Power je něco extra, za co se vyplatí dát dvojnásobek jen proto, abych neměl "fuj x86_64". RYF do toho zatáhl až "k3DAR", do té doby o tom řeč nebyla.
ja uvedl jednu konkretni vec proc nekdo Power muze uprednostnit
A já pořád nevidím tu souvislost mezi "Power vs x86_64" a "Respects vs fucks your freedom". To jsou z mého pohledu naprosto nezávislé věci. Žádná z těch architektur není a priori svobodnější nebo méně svobodná než druhá.
da se predpokladat ze Raptor Blackbird (stejne jako predchozi/vetsi Talos) ziska RYF certifikaci
Ano, dá - ale ne proto, že používá ppc64le, ale protože je jako celek navržen za tím účelem.
Znovu (doufám že tentokrát už ne marně) připomínám, že v tom příspěvku jsem reagoval na - cituji - "Tak v prvé řadě je to Power a ne x86.". Ať tu větu čtu, jak chci, o RYF tam není ani slovo (a dokonce ani v té původní zprávičce ne). Reagoval jsem proto na příspěvek naznačující, že "Power a ne x86" je z nějakého důvodu argument, proč ochotně platit za hardware dvakrát tolik (nebo spíš ještě víc - ten hardware nebude výkonově a funkcemi na stejné úrovni).
Já jsem spíš na tu technickou stránku věci než na marketingové řečičky a na těch odkazovaných stránkách je na můj vkus příliš mnoho frází a příliš málo konkrétních informací. Takže na rovinu: chcete tím říci, že když si pořídím jakýkoli počítač s ppc64le architekturou, bude splňovat RYF kritéria? Nebo to "open" jen říká, že jsou ostatním k dispozici hardwarové a softwarové specifikace, což je sice chvályhodné, ale v praxi to jen znamená, že dříve uzavřená platforma se otevřela zhruba na úroveň, na které PC byly víceméně od začátku?
Našel jsem jakási kritéria, ale když se podívám třeba do sekce 4. OpenPOWER Ready I/O Adapter / 4.2. Software Requirements, tak tam čtu
In addition to a Linux on POWER LE (LoP-LE) mode device driver for the device, additional software is frequently required (see the table below for examples). Required software for the claimed functions of the OpenPOWER Ready I/O adapter must be available to the consumer of the device under OSI approved license or commercial license.
Potom je sice u driverů "A LoP-LE Driver is required." (palec nahoru), ale následuje "Open Source License is desired." (překlad: kdyby vám to nebylo moc proti mysli, ale k ničemu vás nenutíme). U ostatních položek jsou formulace ještě slabší.
Mimochodem, tohle je také zajímavé (ISA Profile rev 2.0.0 based systems):
Must be able to install and run a current LTS (Long Term Support) version of Ubuntu® Server. Ubuntu in this context is an open source little endian OS based on the Linux® kernel, referred to as 'ubuntu server ppc64el' on official Ubuntu mirrors and archives.
It is strongly suggested that in addition to the most current LTS version of Ubuntu® Server, SLES™, RedHat® Enterprise Linux (RHEL), Debian®, CentOS™, Fedora™, and/or openSUSE™ be shown to operate.
Zajímalo by mne, jak toho privilegia Canonical docílil - mezi Platinum ani Gold members není (na rozdíl od Red Hatu).
u Poweru mate moznost alespon zhruba zjistit, co je uvnitr a proc
Nějaký rozdíl tam je, ale zatím jsem neviděl nic, co by mne přesvědčilo, že je až tak zásadní.
kdyz budete vytvaret/spravovat kod, ktery bude prenositelny mezi ruznymi architekturami, mate sanci ho napsat lepe
Většinou ano, ale jsou i situace, kdy se za přenositelnost platí dost ošklivým znepřehledněním zdrojáku. V každém případě to ale nevidím jako důvod, proč si pořizovat stroj s ppc64le; máme věk virtualizace a cloudu, takže když už bych chtěl něco na testování, možná by bylo efektivnější si někde pronajmout virtuál (tedy pokud bych k ppc64le neměl přístup v práci). Přeci jen to není hardware za pár korun jako RPi, které si člověk klidně koupí jen tak ze zvědavosti.
Tak z ciste technicke stranky veci: u Poweru mate moznost alespon zhruba zjistit, co je uvnitr a proc. U Intelu mate jistotu, ze se to nedozvite.A to prosím jak? CPU je uzavřený hardware, do jeho architektury ("zdrojáku") vám nikdo nakouknout nedá. je to úplně stejné jako u Intelu, naprosto tam není nějaký pozitivní rozdíl ve prospěch IBM, který tam zkoušíte vidět. BTW... IBM Power9 podle Raptorů nemá aktualizovatelný mikrokód, ten je natvrdo zapečený v hardware. To je jako podle nich výhoda (haha!), ale reálně je to vlastně ještě větší uzavřenost než u Intelu. Protože u Intelu je binárka mikrokódu dostupná online. Je zašifrovaná a podepsaná, ale pokd by se povedlo zlomit tu šifru, tak ji lze analyzovat. Takže Intel vlastně přece jenom nese kůži na trh víc než IBM. Tam je mikrokód napevno v CPU (jaku u Intelu, AMD), ale jenom tam. Ani ten zašifrovaný blob nedostanete. IMHO je tím náchylnost ke skrytým zradám ještě větší. Ostatně IBM se používá málo, kdežto x86 se prodá nějakých sto milionů PC ročně. Takže x86 je pod mnohem větší kontrolou/dohledem. Kromě toho by samozřejmě bakcdoor mohl být implementovaný i mimo mikrokód, prostě jako fixní hardware. Žádný respects your freedom a open firmware a bla bla vás jako paranoika před tímhle neochrání. CPU Power9 (i ostatní) jako takové je jak už bylo řečeno uzavřené.
Ano, je výhra v dnešní době sehnat libovolný slušný HW, natož opensource HW.No, ponechme stranou, jak se přišlo na to, že něco je slušný a HW a něco ne... ale ty stanice s Power9 nejsou open source hardware. Mají celkem dost věcí pokryto otevřeným firmwarem, ale ne všechno. Nevím, jestli má to BMC open firmware, na síťovce se porád pracuje, ale třeba GPU, které tam nainstalujete, to open firmware mít určitě nebude. Samotný hardware procesoru IBM Power9 rozhodně není open source, jeho "zdroják" je samozřejmě tajný. Z takovýho toho paranoidního pohledu "ale vždyť tam může být schovanej backdoor!!!" je to úplně stejný jako u jinejch CPU, který třeba mají nějakej uzavřenej firmware, kterej zrovna Power9 nemá. Viděl jsem argumentaci (od lidí, co to prodávají, samozřejmě), že je to takhle údajně bezpečnější, protože backdoor napevno vypálenej v tranzistorech se nedá opravit sw aktualizací, kdyby se na něj přišlo, a IBM tudíž má větší motivaci ho tam nedat, protože by mu hrozily drahý reklamace. To je IMHO pěkná blbost a je to spíš marketing/zbožný přání toho Raptor Engineeringu, než realita. BTW, nemožnost aktualizovat mikrokód CPU a řešit tím chyby mi přijde spíš jako něco, co je technicky dost špatně (takže spíš neslušný hardware?), i když to Raptor Engineering to vydává za ctnost...
Ony i ty ostatní architektury mají své podivnosti a často horší, než s čím se člověk potká na x86_64.Prosim jake podivnosti? Na PPC64 jsem zkompiloval veskery bezny SW vcetne KDE a Gnome a nezaznamenal sem zadne podivnosti. Je to jen jina instrukcni sada, takze treba misto "mov" mate "mr", misto 8 registru mate 32 general a 32 fp, je to RISC. Je to podivne asi jako x86 vs ARM. Zni to jako typicke ceske hledani vymluv. Kupte si radsi macbook.
Prosim jake podivnosti?
Příklady třeba tady nebo tady. Nebo zrovna včera jsem se dozvěděl, že u ppc64 vymysleli, že by přiřazení CPU na node nemuselo být fixní. Abychom si špatně nerozuměli: vůbec nechci tvrdit, že x86_64 je nějak dokonalá a nemá své podivnosti, se kterými je potřeba se vypořádat, to ani zdaleka. Ale občas tu vídám trend příspěvků ve stylu "x86_64 je strašný bastl, který by měl zahynout, cokoli jiného je lepší" - a to je naprostý nesmysl.
Na PPC64 jsem zkompiloval veskery bezny SW vcetne KDE a Gnome a nezaznamenal sem zadne podivnosti.
Nahlíženo takhle "z letadla" bych opravdu žádné podivnosti neočekával (a také na žádné nenarazíte ani na x86_64). Nanejvýš může nějaký špatně napsaný software nefungovat na big endian, ale s ppc64le už odpadá i to. O tom jsem opravdu nemluvil.
misto 8 registru mate 32 general a 32 fp
Tohle je neznalost nebo záměrně zavádějící tvrzení? Na x86_64 je (obecných) registrů šestnáct, ne osm. A pokud chcete započítávat i další speciální (jako floating point), bylo by fér udělat to u obou architektur.
Kupte si radsi macbook.
Proč bych to dělal?