OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
David Revoy, autor open source webového komiksu Pepper&Carrot nebo portrétu GNU/Linuxu, zveřejnil na svém blogu recenzi notebooku Librem 13 od společnosti Purism. Používá jej již sedm měsíců a s ním i jako umělec spokojen. Potřebu francouzské AZERTY klávesnice vyřešil přelepkami. Na displej se podíval kalibrační sondou, barvy vyladil pomocí open source softwaru DisplayCAL, v aplikaci Inkscape nastavil zvětšování na 170 % aby 1 cm v Inkscapu byl 1 cm v reálu. Webovou kameru, mikrofon, Wi-Fi a Bluetooth lze na Librem 13 hardwarově vypnout.
Tiskni
Sdílej:
xdpyinfo
se nedozvím, jak široký je můj displej ve skutečnosti, ale jak široký by musel být, aby měl při stejném rozlišení 96 DPI. Udávaná šířka je 1061 mm, skutečná 595 mm. Když si to spočítáš, vyjde ti to přesně na to 170% zvětšení. Když si spočítáš DPI displeje na Librem 13 (13.3", FHD, 16:9) vyjde ti, že má cca 166 DPI, tedy 1.73x více než "standard" což opět odpovídá nutnosti nastavit 170% zvětšení, aby fyzické rozměry na displeji seděly.
Z xdpyinfo se nedozvím, jak široký je můj displej ve skutečnosti, ale jak široký by musel být, aby měl při stejném rozlišení 96 DPI.
Což je informace, která je úplně na houby. Kdyby mne zajímalo tohle číslo, tak můžu rovnou vzít ten rozměr v pixelech, vydělit ho 96 a podle vkusu přenásobit 25.4 nebo 2.54… Prostě hloupý workaround kvůli tomu, že někteří autoři aplikací nechápou, kdy použít rozměry v pixelech a kdy v reálných jednotkách, který rozbije ty aplikace, které to dělají správně. :-(
$ xrandr | grep mm LVDS-1 connected 1600x900+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 310mm x 174mm