Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
David Revoy, autor open source webového komiksu Pepper&Carrot nebo portrétu GNU/Linuxu, zveřejnil na svém blogu recenzi notebooku Librem 13 od společnosti Purism. Používá jej již sedm měsíců a s ním i jako umělec spokojen. Potřebu francouzské AZERTY klávesnice vyřešil přelepkami. Na displej se podíval kalibrační sondou, barvy vyladil pomocí open source softwaru DisplayCAL, v aplikaci Inkscape nastavil zvětšování na 170 % aby 1 cm v Inkscapu byl 1 cm v reálu. Webovou kameru, mikrofon, Wi-Fi a Bluetooth lze na Librem 13 hardwarově vypnout.
Tiskni
Sdílej:
xdpyinfo
se nedozvím, jak široký je můj displej ve skutečnosti, ale jak široký by musel být, aby měl při stejném rozlišení 96 DPI. Udávaná šířka je 1061 mm, skutečná 595 mm. Když si to spočítáš, vyjde ti to přesně na to 170% zvětšení. Když si spočítáš DPI displeje na Librem 13 (13.3", FHD, 16:9) vyjde ti, že má cca 166 DPI, tedy 1.73x více než "standard" což opět odpovídá nutnosti nastavit 170% zvětšení, aby fyzické rozměry na displeji seděly.
Z xdpyinfo se nedozvím, jak široký je můj displej ve skutečnosti, ale jak široký by musel být, aby měl při stejném rozlišení 96 DPI.
Což je informace, která je úplně na houby. Kdyby mne zajímalo tohle číslo, tak můžu rovnou vzít ten rozměr v pixelech, vydělit ho 96 a podle vkusu přenásobit 25.4 nebo 2.54… Prostě hloupý workaround kvůli tomu, že někteří autoři aplikací nechápou, kdy použít rozměry v pixelech a kdy v reálných jednotkách, který rozbije ty aplikace, které to dělají správně. :-(
$ xrandr | grep mm LVDS-1 connected 1600x900+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 310mm x 174mm