Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Samsung se ve snaze snížit svou závislost na Google Android rozhodl otevřít svůj vlastní operační systém Bada externím vývojářům a vydat ho jako open source. Samsung současně neplánuje investovat do žádné další softwarové platformy jako MeeGo nebo WebOS.
Tiskni
Sdílej:
Paráda, taková menší záchrana, kdyby padnul android...Spíš myslím, že toto znamená, že Samsung začíná nad Bada lámat hůl a že plánuje se na něj vybodnout v případě, že se nestane nějaký zázrak. Takže imho, dobrá zpráva pro Android.
Pokud nekdo vynalezne cip, ktery je levnejsi/vykonnejsi/s mensi spotrebou
Ich výkon je ale silne degradovaný absenciou inštrukčnej sady používanej pre prácu s textami. Takže existencia inštrukčnej sady schopnej priamo vykonávať java kód už nemá čo urýchliť napríklad pri prezeraní blikajúcich stránok.Můžeš nám tu vysvětlit, co má blikající text společného s CPU? Nebo jak blikající text souvisí s instrukční sadou pro práci s textem, popřípadě tu instrukční sadu pro práci s textem, chci říct, viděl jsi někdy C knihovnu?
Áno, videl som statické a dynamické knižnice, tak isto ako som videl zdieľané objekty. Ale, nechápem čo má spoločné knižnica jazyka C s java skriptom na blikajúcich internetových stránkach.Má to společné jen to, že v tom C/C++ to končí. Ještě jsem neviděl instrukci na zpracování textu (nepočítám některé specializované SSE4 instrukce, ale o tom se určitě nebavíme).
Ten spomenutý java skript je treba spracovať po slovách aby sa mohol spracovať do niečoho čo už dokáže priamo vykonať CPU. A ten preprocessing sa robí trochu pomalšie keď CPU nemá inštrukčnú sadu na spracovanie textu.Já ti nevím, tak chceš mluvit o javě nebo javascriptu? Protože ačkoliv některé telefony jsou schopné zpracovat java byte-code, tak to s javascriptem nemá co dělat, navíc pro javascript žádný standardní byte-code ani neexistuje. Navíc, o jakém zpracování textu pořád mluvíš? Zpracování textu je i parsování HTML, CSS, XML, uživatelského vstupu a dokonce i síťových protokolů (HTTP třeba). Každý procesor má instrukce, které se na zpracování používají, ale jsou to primitivní instrukce na porovnávání hodnot, čtení/zápis do paměti, atd..., žádné instrukce typu "najdi javascript token" jsem ještě neviděl.
Má to společné jen to, že v tom C/C++ to končí.Tak to bolo k veci.
Ještě jsem neviděl instrukci na zpracování textu (nepočítám některé specializované SSE4 instrukce, ale o tom se určitě nebavíme).Na servri root.cz vychádza pekný seriál o procesoroch a jeho súčasťou sú inštrukčné sady procesorov.
Já ti nevím, tak chceš mluvit o javě nebo javascriptu? Protože ačkoliv některé telefony jsou schopné zpracovat java byte-code, tak to s javascriptem nemá co dělat, navíc pro javascript žádný standardní byte-code ani neexistuje.Reagoval som na JIT, a uviedol som obidve implementácie jazyka java ako príklad ako to funguje s a bez. Java bola spomenutá anonymom ktorý sa podpísal ako "R".
Navíc, o jakém zpracování textu pořád mluvíš? Zpracování textu je i parsování HTML, CSS, XML, uživatelského vstupu a dokonce i síťových protokolů (HTTP třeba).Lexical parsing, a podobné veci ktoré sa dejú v inetrpreteroch jazyka.
Každý procesor má instrukce, které se na zpracování používají, ale jsou to primitivní instrukce na porovnávání hodnot, čtení/zápis do paměti, atd..., žádné instrukce typu "najdi javascript token" jsem ještě neviděl.Áno. Len je rozdiel, keď sa vykoná inštrukcia (voľne preložené do ľudskej reči) nájdi medzeru alebo iný oddelovač slov, a keď sa niečo také vykonáva sériou inštrukcií.
nájdi medzeru alebo iný oddelovač slov