plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Samsung se ve snaze snížit svou závislost na Google Android rozhodl otevřít svůj vlastní operační systém Bada externím vývojářům a vydat ho jako open source. Samsung současně neplánuje investovat do žádné další softwarové platformy jako MeeGo nebo WebOS.
Tiskni
Sdílej:
Paráda, taková menší záchrana, kdyby padnul android...Spíš myslím, že toto znamená, že Samsung začíná nad Bada lámat hůl a že plánuje se na něj vybodnout v případě, že se nestane nějaký zázrak. Takže imho, dobrá zpráva pro Android.
Pokud nekdo vynalezne cip, ktery je levnejsi/vykonnejsi/s mensi spotrebou
Ich výkon je ale silne degradovaný absenciou inštrukčnej sady používanej pre prácu s textami. Takže existencia inštrukčnej sady schopnej priamo vykonávať java kód už nemá čo urýchliť napríklad pri prezeraní blikajúcich stránok.Můžeš nám tu vysvětlit, co má blikající text společného s CPU? Nebo jak blikající text souvisí s instrukční sadou pro práci s textem, popřípadě tu instrukční sadu pro práci s textem, chci říct, viděl jsi někdy C knihovnu?
Áno, videl som statické a dynamické knižnice, tak isto ako som videl zdieľané objekty. Ale, nechápem čo má spoločné knižnica jazyka C s java skriptom na blikajúcich internetových stránkach.Má to společné jen to, že v tom C/C++ to končí. Ještě jsem neviděl instrukci na zpracování textu (nepočítám některé specializované SSE4 instrukce, ale o tom se určitě nebavíme).
Ten spomenutý java skript je treba spracovať po slovách aby sa mohol spracovať do niečoho čo už dokáže priamo vykonať CPU. A ten preprocessing sa robí trochu pomalšie keď CPU nemá inštrukčnú sadu na spracovanie textu.Já ti nevím, tak chceš mluvit o javě nebo javascriptu? Protože ačkoliv některé telefony jsou schopné zpracovat java byte-code, tak to s javascriptem nemá co dělat, navíc pro javascript žádný standardní byte-code ani neexistuje. Navíc, o jakém zpracování textu pořád mluvíš? Zpracování textu je i parsování HTML, CSS, XML, uživatelského vstupu a dokonce i síťových protokolů (HTTP třeba). Každý procesor má instrukce, které se na zpracování používají, ale jsou to primitivní instrukce na porovnávání hodnot, čtení/zápis do paměti, atd..., žádné instrukce typu "najdi javascript token" jsem ještě neviděl.
Má to společné jen to, že v tom C/C++ to končí.Tak to bolo k veci.
Ještě jsem neviděl instrukci na zpracování textu (nepočítám některé specializované SSE4 instrukce, ale o tom se určitě nebavíme).Na servri root.cz vychádza pekný seriál o procesoroch a jeho súčasťou sú inštrukčné sady procesorov.
Já ti nevím, tak chceš mluvit o javě nebo javascriptu? Protože ačkoliv některé telefony jsou schopné zpracovat java byte-code, tak to s javascriptem nemá co dělat, navíc pro javascript žádný standardní byte-code ani neexistuje.Reagoval som na JIT, a uviedol som obidve implementácie jazyka java ako príklad ako to funguje s a bez. Java bola spomenutá anonymom ktorý sa podpísal ako "R".
Navíc, o jakém zpracování textu pořád mluvíš? Zpracování textu je i parsování HTML, CSS, XML, uživatelského vstupu a dokonce i síťových protokolů (HTTP třeba).Lexical parsing, a podobné veci ktoré sa dejú v inetrpreteroch jazyka.
Každý procesor má instrukce, které se na zpracování používají, ale jsou to primitivní instrukce na porovnávání hodnot, čtení/zápis do paměti, atd..., žádné instrukce typu "najdi javascript token" jsem ještě neviděl.Áno. Len je rozdiel, keď sa vykoná inštrukcia (voľne preložené do ľudskej reči) nájdi medzeru alebo iný oddelovač slov, a keď sa niečo také vykonáva sériou inštrukcií.
nájdi medzeru alebo iný oddelovač slov