OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Ari Jaaksi, šéf vývoje Meego, dobrovolně opouští společnost Nokia. Je tak za poslední dobu již třetím odcházejícím vysoce postaveným Finem poté, co odešli CEO Olli-Pekka Kallasvuo (nahradil ho Stephen Elop) a šéf mobilních řešení Anssi Vanjoki. Nabízí se otázka, zda tento krok neovlivní plány na uvedení prvních zařízení se systémem MeeGo do konce roku. Zdroje: Engadget, Reuters, ITBIZ.
Tiskni
Sdílej:
MeeGo za pár let půjde do kvet.I kdyby, tak si Nokia i Intel zaslouží poděkování... hrabal jsem se v kódu různých věcí, v podstatě šlo o clutter a glib v mém případě... a kvůli těmhle mobilním platformám sdruženým dneska do MeeGo se tam udělalo docela dost práce. Takže i kdyby nic jinýho, kdyby Nokia poslala do kopru celý Meego (což je nesmysl), tak buď Meego budou udržovat jiní (kteří na tom už postavili svá řešení, ani to nemusíš vědět), nebo z toho minimálně bude několik projektů těžit co do kvality a funkcionality. On i ten clutter je v už dneska oficiálně nepodporovaný, aspoň Nokií, ale Meego zůstalo jednou z jeho cílových platforem.
Takových blbinek zbytečně investoval.Za investice do opensource můžem být jenom rádi, i kdyby se investor rozhodl danou investici nevyužít.