V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Došlo k napadení slovenského katastru ransomwarem. Vše stojí. Nelze vydávat stavební povolení, žádosti o trvalá bydliště. Geodeti nemohou zaměřovat a vytyčovat. Zemědělské a stavební stroje závislé na katastrální mapě nemohou pracovat. Banky nemohou ověřovat údaje, takže ani schvalovat úvěry, hypotéky apod. Realitní trh úplně stojí. Dědická řízení, jejichž součástí jsou nemovitosti, nebo pozemky, stojí. v Bratislavě např. nejde ani vystavit parkovací kartu pro rezidenty. Koupě a prodej nemovitostí je úplně zastaven. Tím ale výčet nejspíše nekončí. Další informace např. na aktuality.sk.
Tiskni
Sdílej:
Tak jako kdyz ti kreteni nechali uniknout adresy trvaleho pobytu nekolika milionu lidi pres system datovych schranek...To byla normalne verejna data, ktera uz predtim byla (a porad jsou) k dispozici i v zivnostenskem a obchodnim rejstriku.
No, kdyz pred par lety hackli fakultni nemocnici v brne, tak to bylo tak paralizujici, ze se doktori nemohli dostat k datum pacientu, a dokonce ani k jejich dietologickym datu, takze cely spital, tisice lidi jedlo asi 2 mesice bramborovou kasi, protoze nebylo jasne kdo ma jakou dietu, a nikdo si nechtel vzit na triko servirovat neco normalniho, neco vic nez to nejvice restriktivni pro vsechny...Samozrejme je to na prd, ale dobre to doklada, jaci jsou v brne kreteni, ze nebyli schopni toto vyresit rychle. Ale cloveka to neprekvapuje, proste brno.