Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Bylo spuštěno PINE64 EU. Notebook Pinebook, telefon PinePhone, hodinky PineTime nebo páječku Pinecil lze koupit s 2letou zárukou a 14denní lhůtou pro vrácení zboží.
Tiskni
Sdílej:
Díky moc. Pro mne je bankovní přístup pomocí aplikace v telefonu docela podstatná část. Zjednodušuje (a zabezpečuje) to přihlašování, pomáhá to při využití bankovní identity.. a to se pak větví dál - třeba přístup do datových schránek atd., atd.
U Androidu bych měl určité obavy ohledně bezpečnosti, u Apple to, pokud vím, funguje dobře.
Tohle by ale mohlo bránit širšímu rozšíření linuxových telefonů (podobně jako nepřítomnost některých aplikací na linuxovém desktopu).
V podstatě si myslím, že v současné době, dokud nejsou aplikace bank pro mobilní linux (budou - li někdy?), je zatím jediná možnost využít androidí aplikace (předpokládám, že u Apple to bude ještě méně možné).
A pak je tu řada dalších otázek (bezpečnost, aktuálnost, napojení na Google Store (nebo jak se to u Androidu jmenuje )..
Mně osobně štvou mobilní verze webových stránek a podivné verze browserů, chtěl bych mít na tabletu totéž co na desktopu.
U přechodu na linuxový tablet mne brzdí nedostatek slušného hardware s podporou linuxu (nějaká dostupná obdoba iPadu).
Myslím si ale, že u telefonu jsou dostupné aplikace IMHO nezbytnost (viz konec Windows mobilů a rozšíření Androidu).
PS: Hodně zdaru s linuxovým mobilem!