Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Strana zelených zveřejnila svou představu o podpoře otevřených programů určenou k diskusi.
Tiskni
Sdílej:
tak popořadě:
1) ... Za takovouto firmu můžeme považovat i stát...
stát není v žádném případě firma -
firma = dobrovolnost, spolupráce, možnost odmítnout služby,...
stát = násilí, nemožnost skutečně odmítnout služby (i když je odmítnete využít, stejně je zaplatíte (eh, tedy okradou vás)) => nejsou to vlastně služby (něco co mi přináší užitek)
2) ... Pokud by Česká republika všechny ušetřené peníze vložile do vývoje, tak při ročních nákladech 1 milion na jednoho zaměstnance by vzniklo 500 vysoce kvalifikovaných pracovních míst...
To je možná pravda, ale je to jenom jedna strana mince:
ty miliony musí stát nejdřív někde ukrást, a už není tak jisté, zda tím nezničí daleko více pracovních míst (a lidských osudů) někde jinde.
3) ...Ekonomické úspory vyplývají rovněž z úspor díky nižší potřebě inovace počítačů, k níž nutí novější verze programového vybavení...
Aha, takže by státu zůstalo více prostředků na to aby vymysleli nové způsoby jak společnost okrádat. Pokud jste někde viděli stát, který při snížení nákladů na svoji činost
snížil i daně, tak se nechám přiučit.
(stát nerovnáse společnost, stát (ti kdo ho tvoří - politici, úředníci, ...) na společnosti parazituje)
4) ...Stát by měl především sloužit daňovým poplatníkům. Tomuto chápání role státu lépe odpovídá investování do vývoje programů než nakupování licencí...
Za prvé, státní výdaje nemají *nikdy* charakter investic, ale spotřeby. (viz. M.Rothbard: Ekonomie státních zásahů) A nákup licencí snad nepodporuje vývoj software? Tak jak se pak ty softwareové firmy živí?
5) ...Přechod na otevřený software má podporu Evropské unie...
hmm,
6) ...Podpora vývoje otevřených programů, formátů a dat je velmi nenápadná zato však trvalá forma pomoci méně bohatým zemím, komunitám a jednotlivcům, kterým dává do rukou vyspělé systémy a informace, které jim mouhou pomáhat v jejich rozvoji...
Ano, na úkor všech ostatních. Nejlépe by stát pomohl lidem v ostatních zemích a hlavně svým vlastním občanům, kdyby svým vlastním občanům přestal zakazovat *na jejich vlastním majetku* zaměstnávat ostatní lidi (a obchodovat s nimi).
7) ... Burza pro vývoj programů s otevřeným kódem ...
Tohle, je zajímavej nápad. Otázka ale je proč k tomu využít moc státu. Podobné projekty přece fungují v celosvětovém měřítku i bez státního donucení. např. SourceForge.net
Myslím, že každej přemýšlivější člověk v tom textu nalezne spustu blábolů sám. Tohle byl jen náznak.
Pokud vám nevadí, že by to bylo na úkor ostatních lidí, tak samozřejmě proč ne. Mě by to tedy vadilo.
Obecně platí, že u všeho co se provádí s využitím státní moci je to tvorba něčeho na úkor něčeho jiného. Takže se nedá říci že je to ve prospěch společnosti.
Nedávno mi přišel mail od SF.net že rozjíždějí nějký dotační systém pro developery, takže prakticky to samé co je tam napsáno že by měl dělat stát. U nás to asi zatím fungovat nebude, protože platby mají být vedeny přes PayPal. Takže u nás zatím asi ne. Spíše by stát měl zapracovat na odstranění překážek, které dává svým občanům do cesty ve využívání stávajících zahraničních služeb a tím tak snižuje jejich užitek.
S tím drátem do oka máte pravdu. Mě by se samozřejmě taky líbilo, kdyby tady v čechách byla nějaká taková organizace. Ale nevím jak bych to vysvětlil někomu, koho stát před tím musel okrást aby to mohl financovat. (pokud by měla být státní)
Ondřej Jirman