abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 00:33 | Nová verze

    Webový prohlížeč Dillo (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.1.0. Po devíti letech od vydání předchozí verze 3.0.5. Doména dillo.org již nepatří vývojářům Dilla.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:00 | Komunita

    O víkendu probíhá v Bostonu, a také virtuálně, konference LibrePlanet 2024 organizovaná nadací Free Software Foundation (FSF).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | Nová verze

    Nová vývojová verze Wine 9.8 řeší mimo jiné chybu #3689 při instalaci Microsoft Office 97 nahlášenou v roce 2005.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    3.5. 13:11 | Nová verze

    Coppwr, tj. GUI nástroj pro nízkoúrovňové ovládání PipeWire, byl vydán v nové verzi 1.6.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.5. 22:33 | Nová verze

    Byla vydána dubnová aktualizace aneb nová verze 1.89 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Vypíchnout lze, že v terminálu lze nově povolit vkládání kopírovaného textu stisknutím středního tlačítka myši. Ve verzi 1.89 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    2.5. 21:22 | Nová verze

    Proton, tj. fork Wine integrovaný v Steam Play a umožňující v Linuxu přímo ze Steamu hrát hry určené pouze pro Windows, byl vydán ve verzi 9.0-1 (𝕏). Přehled novinek se seznamem nově podporovaných her na GitHubu. Aktuální přehled her pro Windows běžících díky Protonu také na Linuxu na stránkách ProtonDB.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 19:33 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.78.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání na GitHubu. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.5. 11:22 | Bezpečnostní upozornění

    Služba Dropbox Sign (původně HelloSign) pro elektronické podepisování smluv byla hacknuta.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    2.5. 11:00 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 8.0 textového editoru GNU nano (Wikipedie). Podrobný přehled novinek a oprav v oznámení v diskusním listu info-nano nebo v souboru ChangeLog na Savannah. Volbou --modernbindings (-/) lze povolit "moderní" klávesové zkratky: ^C kopírování, ^V vložení, ^Z vrácení zpět, … Tato volba je aktivována také pokud binárka s nano nebo link na ni začíná písmenem "e".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    1.5. 23:22 | IT novinky

    Před 60 lety, 1. května 1964, byl představen programovací jazyk BASIC (Beginners' All-purpose Symbolic Instruction Code).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 23
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (60%)
     (11%)
     (17%)
     (13%)
    Celkem 84 hlasů
     Komentářů: 8, poslední včera 08:25
    Rozcestník

    Stránka s KDE aplikacemi

    Byla představena nová stránka s KDE aplikacemi. Technické informace na wiki.

    5.6.2019 18:44 | Ladislav Hagara | Komunita


    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    6.6.2019 11:32 debian+
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Stránka s KDE aplikacemi
    Minus - nema to preklad.
    6.6.2019 17:14 sad
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Stránka s KDE aplikacemi
    Však také používat čobolštinu, umělý jazyk ze severu Maďarska, je ostuda a díky KDE za jazykový purismus. Česky už je přeložena cca polovina aplikací.
    7.6.2019 14:01 cobol
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Stránka s KDE aplikacemi
    Cestina to je ten dialekt slovenciny ktory vytvoril praotec cech ked sa mu pomiesala slovencina od mamy a polstina od otca?
    7.6.2019 19:20 sad
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Stránka s KDE aplikacemi
    Čeština má bohatou historii, ale to se předpokládám v nacionalistickém Slovensku neučí. Pořád tam děcka ve škole povinně hajlují ve stoje směrem ke Slovenské vlajce za zvuku hymny?
    8.6.2019 08:44 mica
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Stránka s KDE aplikacemi
    Ačkoli se to ani jedněm, ani druhým nacionalistům nebude líbit, z pohledu jazykovědy můžou být čeština a slovenština klidně považovány za dvě varianty téhož jazyka. To nicméně nic nemění na tom, že tato rádobydiskuse je zcela mimo téma zprávičky.
    8.6.2019 10:34 nonymo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Stránka s KDE aplikacemi
    super...kde je jediny pouzitelny linuxovy desktop sucasnosti...vsetko ostatne je bud konkurencia win95,androidovy launcher,alebo marna snaha prerobit androidovy launcher na desktop
    8.6.2019 19:40 Vladimir
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Stránka s KDE aplikacemi
    kde je jediny pouzitelny linuxovy desktop sucasnosti
    Pouzitelny celkem je ale viz treba ten Discover to je ergonomicky i vzhledove humus. Uz je mi jasne proc Andrej potrebuje velky monitor.
    9.6.2019 18:48 Ján Dráb | skóre: 4 | Banská Bystrica
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Stránka s KDE aplikacemi
    Discover má ešte jednu hlúpu vlastnosť (podľa mňa je to bug,nehlásil som ho:D), že keď sa používateľ chystá pomocou discoveru niečo nainštalovať, pred tým, než vôbec dostane možnosť, kliknúť na "inštalovať" sa čaká na dokončenie kontroly aktualizácií a táto sa robí bez ohľadu na to, koľkokrát sa discover spustí.
    Everything has room for improvement.
    k3dAR avatar 9.6.2019 20:10 k3dAR | skóre: 62
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Stránka s KDE aplikacemi
    mozna je KDE konkurence pro desktopy pristiho tisicileti, nicmene pouzivam Xfce kde nemam zadne problemy, vse funguje tak jak ocekavam, nabizi to moznosti ovladat a prizpusobovat tak jak si predstavuju, s Win95 to ma spolecne jen to ze ma listu, na ni "start" menu, pustene aplikace, ikony nekterych aplikaci/sluzeb a hodiny... tedy podobne jako KDE ;-) oproti Win95 pak ma kompozitor a nativni moznosti pruhlednosti listy/oken, nahledy pri prepinani aplikaci pres alt+tab, vicenasobne plochy, spravce souboru s moznosti listu a vlastnich akci, mnohonasobne vice moznosti apletu na listu a obecne hromadu dalsich veci...
    porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    Pavel Čejka avatar 11.6.2019 14:30 Pavel Čejka | skóre: 28 | blog: tosinezaslouzijmeno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Stránka s KDE aplikacemi
    A proč se po přihlášení KDE startuje déle (cca 20s) než bootuje celý Linux i s průchodem skrz BIOS (cca do 15s - z toho BIOS půlku času)?

    Jako KDE jsem měl fakt rád ve verzích 2.x, 3.x a pak po ustálení i 4.x, ale 5.x (teď mám 5.11) je zatracený bloatware s hnusnými ikonami (v defaultu), který v podstatě nepřináší nic užitečného oproti předchozím verzím (jen zbytečné omalovánky).

    Kéž by raději zapracovali na rychlosti, stabilitě, spolehlivosti atd... než na vzhledu.

    Mezitím to řeší LXDE, po přihlášení je během zlomku sekundy použitelné, místo aby se tam cosi animovalo, mrcasilo, chroustalo na pozadí a pak ještě líně reagovalo, když už to je jakoby hotovo. Rámečky woken to má taky, wokna se dají minimalizovat, zvětšovat, přesouvat a není to tak ošklivé. Škoda jen, že vývojáři LXDE opouštějí a nahrazují více bloatwaroidním LXQT :-(

    A to nemluvím o milionu závislostí, kvůli čemuž je snazší při každé aktualizaci Gentoo většinu balíčků KDE odinstalovat než řešit komplikace okolo. Plus kompiluje se to hodiny...
    Fluttershy, yay! avatar 11.6.2019 15:11 Fluttershy, yay! | skóre: 92 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Stránka s KDE aplikacemi
    Toho času někteří naříkali na obrovské kdelibs. To s KDE Frameworks odpadlo.

    Další věc, která se vyřešila, je cyklus vydání, který v době KDE 3 nebyl pravidelný, což nevyhovovalo distributorům; v průběhu existence Plasmy a Plasmy 5 se tohle stabilizovalo, přibyla LTS vydání, oddělil se balík aplikací atd.

    Osobně používám od raných verzí „KDE 4“ dost minimalistickou konfiguraci Plasmy, i tak mi v Plasmě 5 zpočátku chyběly některé funkce (KCM pro nastavení vstupních zařízení), ale taky jsem si mohl všimnout užitečných detailů (např. lepší integrace PulseAudia – regulace hlasitosti, přiřazení výstupů aplikacím prostým táhni&pusť) a vím o zásadních funkcích, které jiní lidé považují za užitečné (např. KDE Connect).
    🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ no gods, no masters
    Pavel Čejka avatar 12.6.2019 12:11 Pavel Čejka | skóre: 28 | blog: tosinezaslouzijmeno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Stránka s KDE aplikacemi
    Však to taky obrovské je.

    Pravidelnost cyklu mě taky netrápí, nejsem distributor a filtruju to skrz portage, co Gentoo pustí jako stabilní do světa.

    Co mě trápí je to, že to je líné a pomalé - jako na 3.5GHz čtyřjádrové Core i5 s nVidií a 16GB RAM by mělo být svižné cokoli. Tedy ono je, kromě KDE (netuším, jak je na tom GNOME).

    Nevadí. Existují jiné prostředí, což je na Linuxu super.

    Btw... PulseAudio je taky pěkný bumbrdlíček, kdybych nemusel, nepoužívám, jenže Firefox to striktně vyžaduje a bez toho nehraje, ALSA mu nestačí.

    Co se ostatních věcí, jako KDE Connect týče, to jsou přeci aplikace, ne? To není nedílná součást prostředí, která tam být musí.

    Ostatně viz ten odkazovaný seznam u zprávičky - jsem si docela jistý, že z toho seznamu mám nainstalovanou méně než 1/5 (v Gentoo se to dá naštěstí dost omezit) a možná víc než 1/2 z toho jsem ani neviděl, nebo jen letmo zahlíd. Je tam spousta věcí, které řeším jinak, nebo jsou zcela mimo můj zájem.

    Ale je fajn, že takový pěkný seznam existuje.

    Je pár moc pěkných aplikací - KWrite, Kate, Okteta, KMix, K3B, Konsole, Ksysguard, Dolphin... které používam velice často, ale ty vlastně můžu používat i v tom LXDE a mám vyzkoušeno, že i tam běhají velmi pěkně... tak k čemu tak velký desktop pod nimi?

    Je taky pár aplikací, které zmizely v minulosti a které mi dost chybí. Z těch KDEčkových to je třeba kuickshow viewer - bloatwaroidní GwenView není rovnocenná náhrada. Opět, je velký, pomalý, nafouknutý milionem funkcí z nich většina je potřeba vzácně, na rychlé nakouknutí na JPG startuje moc dlouho i z SSD.

    A znovu mimochodem - odkazuješ na ekologistický článek o udržitelném rozvoji. Nezajímá tě i náročnost softwaru a tím potažmo možná úspora energie na spotřebě počítačů? Z takového pohledu by pro tebe mělo být příliš náročné prostředí velké no-no.
    Fluttershy, yay! avatar 12.6.2019 12:47 Fluttershy, yay! | skóre: 92 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Stránka s KDE aplikacemi
    Však to taky obrovské je.

    Monolitický balík kdelibs měl aspoň 20 MB a stahoval se při každé aktualizaci celý – pokud správce balíčků nestahuje pouze změny.

    KDE Frameworks tohle rozbily, takže jestli někdo chce používat aplikace KDE bez prostředí KDE, je to často jednodušší. Jako to ostatně bylo už dávno s GNOME.

    Co mě trápí je to, že to je líné a pomalé - jako na 3.5GHz čtyřjádrové Core i5 s nVidií a 16GB RAM by mělo být svižné cokoli. Tedy ono je, kromě KDE (netuším, jak je na tom GNOME).

    Připomíná mi to Jardíkovy problémy: „laguje ti mozek“

    Faktem je, že komplexní software na komplexním hardwaru může narazit na lecjaké patologické stavy. Na mém starém čtyřjádru s 16GB RAM problém není, předtím nebyl problém ani na úsporné bedýnce (levné „pentium“ atd.), ale na jiné konfiguraci se problém objevit může.

    tak k čemu tak velký desktop pod nimi?

    Mimochodem, poslední vydání Plasmy 5 srazila využití paměti na řádově 400 MB (srovnatelně s Xfce4).

    Jinak třeba k tomu, že přepínání vstupů/výstupů prostě funguje, manipulace s obrazovkami/digitizérem by měla prostě fungovat (s konvertibilním „tabletem“), v mém případě je docela fajn mít widget Redshiftu (změna podílu červené/modré jedním zatočením kolečka),…

    Opět, [Gwenview] je velký, pomalý, nafouknutý milionem funkcí z nich většina je potřeba vzácně, na rychlé nakouknutí na JPG startuje moc dlouho i z SSD.

    Třeba já ty funkce používám, ačkoliv bych byl radši, kdyby používal pro vykreslování (včetně RAW) používal to, co používá Geeqie.

    Nezajímá tě i náročnost softwaru a tím potažmo možná úspora energie na spotřebě počítačů? Z takového pohledu by pro tebe mělo být příliš náročné prostředí velké no-no.

    Nebo taky Gentoo, že?

    Pravidelnost cyklu mě taky netrápí, nejsem distributor a filtruju to skrz portage, co Gentoo pustí jako stabilní do světa.

    Jo, to nezní vůbec pokrytecky.

    ekologistický

    Ještěže jsem samá láska a tolerance.

    Nějaké desktopové prostředí je jenom jeden drobný dílek… viz Brattonův The Stack.

    🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ no gods, no masters
    Pavel Čejka avatar 12.6.2019 13:46 Pavel Čejka | skóre: 28 | blog: tosinezaslouzijmeno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Stránka s KDE aplikacemi
    Připomíná mi to Jardíkovy problémy: „laguje ti mozek“

    Však já budu zkoumat dál. Je mi jasné, že vlivů může být spousta. Ale bohužel stejnou zkušenost jsem měl i s KDE v OpenSuse, kde to celé sestavoval někdo jiný. Takže? No, uvidíme.

    Možná je to taky tím, že jsem si na LXDE zvykl a prostě okamžitou reakci typu klik - blik - hotovo očekávám automaticky všude.

    Ad prohlížeč obrázků - začíná se mi líbit gpicview, uvidíme časem. RAWy většinou nezpracovávám.

    Nebo taky Gentoo, že?

    Pravda, ona ta dvou-tří denní zátěž všech jader CPU při naštěstí ne časté aktualizaci celého desktopu, taky něco spotřebuje. Přiznávám, že netuším, jestli to je horší než jednou za dlouhý čas provést něco takového, nebo denně používat náročnější desktop. Ale ono je to nakonec stejně jedno, stačí se podívat na náročnost Windows s Antivirem a jakákoli úspora na Linuxu je zbytečným plivnutím do moře.

    A i ty KDE, které kritizuji jsou proti W10 krásné a svižné... ale asi jsem zpovykaný a zhýčkaný ještě úspornějšími desktopy.

    Proč by mě měla trápit pravidelnost cyklu vydávání nových verzí? Co je vlastně špatně na vydávání až když to je "zralé a vychytané"?

    Fluttershy, yay! avatar 12.6.2019 14:00 Fluttershy, yay! | skóre: 92 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Stránka s KDE aplikacemi
    Proč by mě měla trápit pravidelnost cyklu vydávání nových verzí? Co je vlastně špatně na vydávání až když to je "zralé a vychytané"?

    Zajímalo to např. Red Hat nebo Canonical, když si vybírali výchozí desktopové prostředí pro distribuci s dlouhodobou podporou, protože potřebují s něčím počítat pro vydání – a pak není od věci mít jistou podporu upstreamu (odtud LTS vydání prostředí).

    To se v důsledku týká podstatné skupiny uživatelů.

    🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ no gods, no masters

    Založit nové vláknoNahoru


    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.