Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Bylo vydáno Ubuntu 17.10 s kódovým názvem Artful Aardvark. Ke stažení jsou Ubuntu Desktop a Server, Ubuntu Cloud Images, Ubuntu Netboot, Kubuntu, Lubuntu a Lubuntu Alternate, Lubuntu Next, Ubuntu Budgie, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio a Xubuntu. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tiskni
Sdílej:
Zrovna včera som inštaloval kubuntu 17.04 pre študenta, čo chce programovať, a bol som rozčarovaný. Tak dnes skúšam 17.10 a ... ako tam BFU inštaluje software?
Keď kliknem vľavo dole na "Show applications" dostanem zoznam pár aplikácií a hore input field s textom "Type to search". Keď napíšem "install" (nie je veľký rozdiel či napísem "install", "package" alebo "software") tak dostanem:
- 3 ikony
"Ubuntu Softw..."
"Software Upd..."
"Software & Up..."
Odhliadnuc do useknutých názvov, tie dve posledné položky sú, zdá sa, len nástroje na updatovanie. Nie inštalovanie nového softu. K "Ubuntu Softw..." sa dostanem za chvíľku.
- vľavo opäť ikona "Ubuntu Software" a pod tým text "14 more". Čoho "14 more"?
- vpravo od toho 5 riadkov s vecami ako "GNOME Packages", "GNOME Package Updater", "GNOME Color Manager", ... je tam 5 položiek. Nie 14. A nie je tam scrollbar.
Skúsim kliknúť "Ubuntu Software" a dostanem obrazovku, ktorá pravdepodobne dovoľuje nainštalovať kadečo, ale nejaký search box tam nie je. Je tam 6 kategórií, ale ani do jednej nespadajú veci pre vývoj software-u. Človek môže začať ťukať do klávesnice, a čuduj sa svete, zjaví sa input field a začne to vyhľadávať. Ale ako má BFU vedieť, že treba "písať len tak do priestoru"? Skúsim tam písať "g++" - nájde to všeličo, len nie g++. Skúsim písať "java" - takisto. "jdk" - takisto. "openjdk" - nenájde nič. "eclipse" - ponúkne eclipse Juno z roku 2012. Vlastne tie isté problémy som mal včera v 17.04, len package manager bol tuším iný. Btw, tiež mu chýbal scrollbar.
Ja viem, že môžem použiť apt-get atd. Ale to môžem ja. Nie, človek, ktorý s ubuntu nikdy nerobil. Aj keď je to programátor. Verím tomu, že keď ten systém predchystám tak bude fungovať uspokojivo. Ale to prvé stretnutie je bieda. Alebo je chyba vo mne?
apt
s shellu. V mém případě BFU stejně začínal na DOSu, takže by si mohl zavzpomínat na časy, kdy se aspoň snažil chápat, co se píše na obrazovce.
Pokud je to programátor, stejně asi bude potřebovat věci jako build-essential
, ne? A to má naklikávat v nějakém „obchodě s aplikacemi“? Nebo pokud dělá na vyšší úrovni abstrakce, asi někdy potkal npm
, pip
,…?
(a) BFU neinstaluje software. Správce instaluje software.Ak si už stretol BFU, ktorý nechce inštalovať software, tak to gratulujem. Ja som takého ešte nevidel.
b) BFU se naučí používat apt s shellu. V mém případě BFU stejně začínal na DOSu, takže by si mohl zavzpomínat na časy, kdy se aspoň snažil chápat, co se píše na obrazovce.Roky rozprávame Windowsákom, ako je blbosť inštalovať SW sťahovaním nejakého setup.exe z nejakej pofidérnej stránky. Že všetko nájdu v správcovi balíčkov. Ja hovorím: nenájde! Hovoríme im, že dať si na počítač Linux nie je problém a ty hovoríš, že si k tomu majú nájsť človeka, čo im to bude spravovať?
Pokud je to programátor, stejně asi bude potřebovat věci jako build-essential, ne?Nevie čo je build-essential, ale vie, že chce gcc/g++, make a JDK. Ani jedu z tých vecí tam nenájde. A vieš čo? Ani ten "build-essential" v tom "Ubuntu software" nenájde!
Ani ten "build-essential" v tom "Ubuntu software" nenájde!AppStream metadata většinou mají pouze grafické (desktopové) aplikace. Každopádně nevidím důvod, proč na tyhle pokročilejší věci nepoužít APT.
AppStream metadata většinou mají pouze grafické (desktopové) aplikace. Každopádně nevidím důvod, proč na tyhle pokročilejší věci nepoužít APT.Nemusíš pri apt poznať presné meno balíka? Ubuntu/Debian based distro používam len sporadicky a vždy sa trápim, keď sa mám dopátrať ku konkrétnemu menu balíka. Aj keď viem meno na inej distribúcii. Poznám človeka, čo sa živí programovaním už 20 rokov a jeho postoj je, že na všetko mu stačí eclipse (a možno FAR a nejaký MUA) a jeho pluginy. Od písania kódu, cez dokumentáciu, deployment, testovanie, reportovanie, ... Sú ľudia, ktorí nie sú počítačoví analfabeti, ale napriek tomu chcú pre elementárnu vec, ako je inštalácia SW nejaké klikátko. Ale nech. Dobre, dohodnime sa na tom, že treba použiť APT. Nemalo by Ubuntu nejako dať najavo človeku, čo ho vidí prvý krát, že APT existuje? Ak chceme aby bol Linux prístupný širokým masám, tak nemôžeme očakávať, že si užívateľ najprv prečíta brožúrku, alebo nájde mentora. Ak má byť tým klikátkom Synaptic, alebo niečo, čo funguje rovnako dobre, tak to musí byť tomu užívateľovi ponúknuté na prvých priečkach.
Nemalo by Ubuntu nejako dať najavo človeku, čo ho vidí prvý krát, že APT existuje?Ne. Běžný uživatel nemá co používat APT či nějaké pokročilé GUI nadstavby typu Synaptic. Pokud něco takového vyžaduje, není běžný uživatel.
(Je pravda, že v Ubuntu Software stále chybí některé aplikace, které mají problém s AppStream metadaty, nicméně většina desktopových aplikací je tam již k dispozici.)
stačí nainstalovat Synaptic a budeš mít to, co jsi potřeboval.Napíšem do "Ubuntu Software": synaptic a ... nič. Až keď následne stlačíš button "All", tak nájde "Synaptic package manager". Klikneš na to a: "No screenshot". Synaptic mi pár krát spadol - asi kvôli nedostatku pamäte. Až keď som VM zvýšil z 1GB na 2GB, tak sa rozbehol a musím povedať, že nájde, vysvetlí a nainštaluje to, čo som od neho chcel. A IMHO vyzerá lepšie ako "Ubuntu Software". Prečo ale nie je pred-inštalovaný, prečo ho Ubuntu Software nenájde pre kľúčová slová ako "package", "install", "software", ... zatiaľ čo nájde iné nesúvisiace balíky - to ostáva záhadou.