Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Účet za cloudové služby může nepříjemně překvapit. Například místo obvyklých 0 dolarů se ve vyúčtování může objevit 104 500 dolarů. Uživatel si u Netlify hostoval jednoduchý web a 4 roky nemusel nic platit. Měsíčně se nikdy nepřeneslo více než 10 GB dat. V únoru se to ale změnilo. Během několika dnů to jenom na jedné písničce v mp3 udělalo 164 TB a za každých 100 GB navíc by měl uživatel platit 55 dolarů. V rámci reklamace byla cena snížena na 5 225 dolarů s tím, že se pravděpodobně jednalo o DDoS útok. Po zveřejnění kauzy na redditu a HackerNews byla i tato částka odpuštěna.
Tiskni
Sdílej:
a za každých 100 GB navíc by měl uživatel platit 55 dolarůPro představu, například u Forpsi stojí celé VPS s přenosem v řádech terabajtů měsíčně kolem stokoruny. Repost z Rootu:
Cloudy jsou známé tím, že mají úplně absurdní cenu odchozího provozu (egress traffic cost) - například Google má $0.08/GB [lol člověk ze zprávičky platil $0.55/GB] a AWS podobně. To je fakt stonásobek oproti tomu, co dostaneš třeba i u obyčejného českého Forpsi, o Hetzneru nebo OVH nemluvě. A lidem, co GCP/AWS používají a bavil jsem se s nimi o tom, na tom nepřijde nic zarážejícího, což mě fascinuje ještě víc. <rant>Je to podobné jako důsledky memu Premature Optimization Is the Root of All Evil - jasně, v mnoha případech je to pravda, ale důsledek je, že programátoři úplně ztratili intuitivní představu, jak rychlý může být program na dnešních počítačích, když o to opravdu jde, a na základě toho nedokážou identifikovat úzká místa ani tam, kde už to opravdu vadí</rant>Nemluvě samozřejmě o tom, že ta VPS by se saturovala na nějakém 1Gb/s nebo by ti ji po dosažení limitu vypnuli/omezili, a nepřišel by ti účet na miliony.