Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Účet za cloudové služby může nepříjemně překvapit. Například místo obvyklých 0 dolarů se ve vyúčtování může objevit 104 500 dolarů. Uživatel si u Netlify hostoval jednoduchý web a 4 roky nemusel nic platit. Měsíčně se nikdy nepřeneslo více než 10 GB dat. V únoru se to ale změnilo. Během několika dnů to jenom na jedné písničce v mp3 udělalo 164 TB a za každých 100 GB navíc by měl uživatel platit 55 dolarů. V rámci reklamace byla cena snížena na 5 225 dolarů s tím, že se pravděpodobně jednalo o DDoS útok. Po zveřejnění kauzy na redditu a HackerNews byla i tato částka odpuštěna.
Tiskni
Sdílej:
a za každých 100 GB navíc by měl uživatel platit 55 dolarůPro představu, například u Forpsi stojí celé VPS s přenosem v řádech terabajtů měsíčně kolem stokoruny. Repost z Rootu:
Cloudy jsou známé tím, že mají úplně absurdní cenu odchozího provozu (egress traffic cost) - například Google má $0.08/GB [lol člověk ze zprávičky platil $0.55/GB] a AWS podobně. To je fakt stonásobek oproti tomu, co dostaneš třeba i u obyčejného českého Forpsi, o Hetzneru nebo OVH nemluvě. A lidem, co GCP/AWS používají a bavil jsem se s nimi o tom, na tom nepřijde nic zarážejícího, což mě fascinuje ještě víc. <rant>Je to podobné jako důsledky memu Premature Optimization Is the Root of All Evil - jasně, v mnoha případech je to pravda, ale důsledek je, že programátoři úplně ztratili intuitivní představu, jak rychlý může být program na dnešních počítačích, když o to opravdu jde, a na základě toho nedokážou identifikovat úzká místa ani tam, kde už to opravdu vadí</rant>Nemluvě samozřejmě o tom, že ta VPS by se saturovala na nějakém 1Gb/s nebo by ti ji po dosažení limitu vypnuli/omezili, a nepřišel by ti účet na miliony.