OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Jako každý měsíc je zde Virtuální Bastlírna s novinkami ze světa bastlení, elektroniky, vědy a techniky. Tento měsíc se navíc opravdu urodilo. Co si tedy bastlíři z projektu MacGyver.sh připravili? Ze světa software například zajímavá betaverze LTSpice 17.1, která umí počítat charakteristiku spínaných zdrojů z tranzientní simulace. Zároveň je tu první release candidate KiCADu 7 a brzy by měla být plnohodnotná verze 7. Nebo třeba aplikace, kterou můžete vyfotit klíč a jednoduše vytvořit výkres pro klíč, aby šel vyrobit duplikát. Vědci otestovali, jak pomocí sady ESP32 mapovat nejen počet osob v místnosti, ale i jak se zrovna pohybují a co dělají. ST Microelectronics má zase nový nástroj pro vývoj machine learning aplikací. Novinky jsou ale i ze světa hardware. ST Microelectronics má nové řady procesorů C0 a U5. Renesas zase uvádí na trh řadu nových malých FPGA s předpokládanou cenou $0.5/kus. Česká společnost vyvíjející unikátní kryptočipy má už první vzorky pro testování. I ze světa bastlení se však najdou novinky. Kupříkladu detekce chemických sloučenin pomocí odezvy na vysokofrekvenční pole, doporučení, jak dělat spolehlivě zapájitelné footprinty 0402 a 0201 součástek nebo jak se dělá plošný spoj, který se umí sám zapájet. Ať už vás zaujalo cokoliv z nabízených témat, chcete ukázat nějaký svůj bastl a nebo si jen potřebujete postěžovat na nedostatek volného času, dorazte! Příští Virtuální Bastlírna se pod taktovkou projektu MacGyver studentského klubu SiliconHill bude konat v úterý 7. února od 20:00 minimálně do 22:00 (ale obvykle končí o dost později). Odkaz na konferenci se před samotnou akcí objeví na bastlířské wiki.
Tiskni
Sdílej: