Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Přestože je právě léto, Virtuální Bastlírna je tu opět jako každý měsíc. Technici a vědci nic jako prázdniny nebo okurkovou sezónu zřejmě neznají! Důkazem budiž, že témat, která strahovské bastlíře tento měsíc zaujala, je více než za květen a červen dohromady. Ze žhavých novinek můžou zmínit nový DAQ nástroj Analog Discovery 3. Ohledně RP 2040 se dělo více věcí - podpora Bluetooth pro RPi Pico W, bootloader startující program z SD karty, BASIC nebo třeba bezdrátovou páječku od MiniWare. Rozhodně ale nelpí na jednom procesoru - Arduino Uno R4 bude v sobě mít ESP32-S3 a vyšlo i nové ESP32-P4.
Ze softwarového světa můžou bastlíři ukázat LoraWAN senzor na odečet vodoměrů s kamerou, jak se hackuje chytrý zubní kartáček, novinky v PrusaSliceru nebo KVM pro desktopy založené na Rpi CM4, opensource kalkulačku s reverzní polskou notací a výpočty nejistot nebo novo verzi KiCADu. Za hardware pak strahováci shrnou novinky, které jim přistály v poště - NanoVNA-H4, TinyPFA, TinySA Ultra, generátor pulzů a GPSDO od Leo Bodnara (a opravený SW pro něj). Pak ukázky bastlení - sondy magnetického pole, dokonce několik iterací a jak s nimi hledat problematické zdroje vyzařování a jak se dá postavit Rogowského cívka včetně zesilovače. Možná i ukáží jak minimalizovat rušení z izolovaných měničů, jak minimalizovat šum na napájení nebo jak se krásně měří s DMM6500 od Keithley. Ať už vás zaujalo cokoliv z nabízených témat nebo chcete ukázat nějaký svůj bastl, dorazte! Příští Virtuální Bastlírna se pod taktovkou projektu MacGyver studentského klubu SiliconHill bude konat ve čtvrtek 13. července od 20:00 minimálně do 22:00 (ale obvykle končí o dost později). Odkaz na konferenci se před samotnou akcí objeví na bastlířské wiki.
Tiskni
Sdílej: