Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Přestože je právě léto, Virtuální Bastlírna je tu opět jako každý měsíc. Technici a vědci nic jako prázdniny nebo okurkovou sezónu zřejmě neznají! Důkazem budiž, že témat, která strahovské bastlíře tento měsíc zaujala, je více než za květen a červen dohromady. Ze žhavých novinek můžou zmínit nový DAQ nástroj Analog Discovery 3. Ohledně RP 2040 se dělo více věcí - podpora Bluetooth pro RPi Pico W, bootloader startující program z SD karty, BASIC nebo třeba bezdrátovou páječku od MiniWare. Rozhodně ale nelpí na jednom procesoru - Arduino Uno R4 bude v sobě mít ESP32-S3 a vyšlo i nové ESP32-P4.
Ze softwarového světa můžou bastlíři ukázat LoraWAN senzor na odečet vodoměrů s kamerou, jak se hackuje chytrý zubní kartáček, novinky v PrusaSliceru nebo KVM pro desktopy založené na Rpi CM4, opensource kalkulačku s reverzní polskou notací a výpočty nejistot nebo novo verzi KiCADu. Za hardware pak strahováci shrnou novinky, které jim přistály v poště - NanoVNA-H4, TinyPFA, TinySA Ultra, generátor pulzů a GPSDO od Leo Bodnara (a opravený SW pro něj). Pak ukázky bastlení - sondy magnetického pole, dokonce několik iterací a jak s nimi hledat problematické zdroje vyzařování a jak se dá postavit Rogowského cívka včetně zesilovače. Možná i ukáží jak minimalizovat rušení z izolovaných měničů, jak minimalizovat šum na napájení nebo jak se krásně měří s DMM6500 od Keithley. Ať už vás zaujalo cokoliv z nabízených témat nebo chcete ukázat nějaký svůj bastl, dorazte! Příští Virtuální Bastlírna se pod taktovkou projektu MacGyver studentského klubu SiliconHill bude konat ve čtvrtek 13. července od 20:00 minimálně do 22:00 (ale obvykle končí o dost později). Odkaz na konferenci se před samotnou akcí objeví na bastlířské wiki.
Tiskni
Sdílej: