Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Jubilejní 30. Virtuální Bastlírna přichází ještě před LinuxDays, kde budete moct strahovské bastlíře spatřit naživo. Nepromarněte proto příležitost vysondovat předem kdo na LinuxDays přijede a přijďte na Virtuální Bastlírnu prozradit téma Vašeho příspěvku! Samozřejmě, pokud si chcete nechat svoje téma až na LinuxDays jako překvapení, připravili si strahováci i zásobu novinek a zpráviček, o kterých si lze popovídat. Slyšeli jste třeba už o novém samozhášivém filamentu, MMU3, nové továrně TSMC v Evropě, Chameleonu Ultra, novém foťáku se SPAD senzorem nebo nových levných 12bitových osciloskopech?
Ze světa HW je tady bezdrátové kontaktní pole (ano, nejde o protimluv), nástroj pro montáž zápustných matek do plastu, USB-C tester, nové pokyny pro výrobu ENIG na plošných spojích či ukázka, jak vypadá výrobna flex plošných spojů.
Jako obvykle mají také bastlíři připravena témata nevážná. Vykopnout tuto rubriku lze postupem pro optimalizaci nadzvukového katapultu, ale mají i předražené chytré zámky od Applu, které otevře i batole, úsměvné varování před Flipper Zero (a jak se lidé baví tím, že RFID zařízení se považuje za více nebezpečné než samopal), sebevraždy tiskáren od Bambu Labs nebo Python v Excelu. Jako třešničku strahováci ukáží, jak došlo k "teroristickému" útoku na vlaky v Polsku (rychlokurz "jak nedělat zabezpečovací zařízení").
Příští Virtuální Bastlírna se pod taktovkou projektu MacGyver studentského klubu SiliconHill bude konat ve středu 6. září od 20:00 minimálně do 22:00 (ale obvykle končí o dost později). Odkaz na konferenci se před samotnou akcí objeví na bastlířské wiki.
Tiskni
Sdílej: