V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Blíží se další pravidelné setkání bastlířů, techniků a ajťáků - Virtuální Bastlírna. Na jaké novinky a témata k diskuzi se můžete těšit tentokrát? Do světa HW přinesla firma JLCPCB levnou výrobu plně barevných plošných spojů (takže vám už nic nebude bránit natisknout na všechny plošňáky svou podobiznu). Na trhu se už také běžně pohybují analogová FPGA, o kterých na Virtuální Bastlírně padla zmínka už před rokem. Zároveň na Printables.com probíhala soutěž v tvorbě roztodivných přípravků na pájení, na jejíž výsledky kluci na Virtuální Bastlírně upozorní. A pokud by náhodou padla nostalgická nálada, mohou ukázat jak se dělá overclocking počítače Ondra a nebo jak vypadal asi nejschopnější československý počítač okopírovaný ze západu.
Ve virtuální světě software pak strahováci poví jenom něco málo o smutném vývoji PlatformIO, ukáží jak se dá zaútočit na digitální momentové klíče Bosch (a lze tak vyřadit z provozu třeba celou fabriku) a nebo jak KiCAD dohání svého průmyslového souputníka Altium (spoiler alert - přidali splashscreen). Pokud se zdá, že tento měsíc nejsou témata příliš lákavá, nebojte - kluci zmíní určitě i oblíbenou rubriku "Bizár". Například proč smart jistič ovládaný přes wifi není příliš dobrý nápad nebo jak se v Brně zapojuje plynové potrubí. A kdyby to nestačilo, v zásobě je i emulátor procesoru v Excelu. Příští Virtuální Bastlírna se pod taktovkou projektu MacGyver studentského klubu SiliconHill bude konat v pondělí 12. února od 20:00 minimálně do 22:00 (ale obvykle končí o dost později). Odkaz na konferenci se před samotnou akcí objeví na bastlířské wiki.
Tiskni
Sdílej: