V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Poslední měsíc byl plný zajímavých akcí, o kterých Vám bastlíři z projektu MacGyver mohou povědět, protože se na ně sami vydali. Kde všude byli, ptáte se? Objevili se na Installfestu, Arduino Day, Hackaday Europe a tajném srazu bastlířů z Twitteru. A z každé akce pro vás mají zajímavé poznatky.
Kromě reportáží a zážitků mají samozřejmě i jiné novinky - Průša pracuje na skříni pro XL, která bude mít i měření teploty, řízený odtah a filtry. Na trhu se objevil zajímavý osciloskop, který obsahuje i zdroj, multimetr, generátor, spektrální analyzátor a uvnitř zabudovaný interpreter MicroPythonu. A ST zavádí nové technologie u svých procesorů. Ze světa hardwaru můžou zmínit nové výkonné desky s podporou pro Arduino včetně PLC od Finderu. Také se objevila spousta zajímavé literatury pro milovníky precizní techniky. Poreferovat se dá i o věcech, co nově vyzkoušeli - kupříkladu levnou (ale přesto funkční a pohodlnou) pájecí pinzetu, jak se dělají teardrops v KiCADu 8 nebo jak na IBIS modely zdarma. Pokud jde o software či jeho kombinaci s hardwarem, třeba dojde řeč na zranitelnost zámků Saflok, backdoor v XZ utils, dokumentační nástroj pro kabeláž nebo ST-Link s integrovaným power profilerem. Samozřejmě svoje místo budou mít i bizarní témata, třeba jak změna časového pásma způsobí, že eDoklady budou tvrdit, že jste se narodili v jiný den. Kanada se snaží bojovat s větrnými mlýny zákazem Flipper Zero, IRC klient přímo v UEFI, jak umístit video do QR kódu nebo proč vznikla panika z UV světla vycházejícího z RGB LED. Příští Virtuální Bastlírna se pod taktovkou projektu MacGyver studentského klubu SiliconHill bude konat v pondělí 22. dubna od 20:00 minimálně do 22:00 (ale obvykle končí o dost později). Odkaz na konferenci se před samotnou akcí objeví na bastlířské wiki.
Tiskni
Sdílej: