Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Poslední měsíc byl plný zajímavých akcí, o kterých Vám bastlíři z projektu MacGyver mohou povědět, protože se na ně sami vydali. Kde všude byli, ptáte se? Objevili se na Installfestu, Arduino Day, Hackaday Europe a tajném srazu bastlířů z Twitteru. A z každé akce pro vás mají zajímavé poznatky.
Kromě reportáží a zážitků mají samozřejmě i jiné novinky - Průša pracuje na skříni pro XL, která bude mít i měření teploty, řízený odtah a filtry. Na trhu se objevil zajímavý osciloskop, který obsahuje i zdroj, multimetr, generátor, spektrální analyzátor a uvnitř zabudovaný interpreter MicroPythonu. A ST zavádí nové technologie u svých procesorů. Ze světa hardwaru můžou zmínit nové výkonné desky s podporou pro Arduino včetně PLC od Finderu. Také se objevila spousta zajímavé literatury pro milovníky precizní techniky. Poreferovat se dá i o věcech, co nově vyzkoušeli - kupříkladu levnou (ale přesto funkční a pohodlnou) pájecí pinzetu, jak se dělají teardrops v KiCADu 8 nebo jak na IBIS modely zdarma. Pokud jde o software či jeho kombinaci s hardwarem, třeba dojde řeč na zranitelnost zámků Saflok, backdoor v XZ utils, dokumentační nástroj pro kabeláž nebo ST-Link s integrovaným power profilerem. Samozřejmě svoje místo budou mít i bizarní témata, třeba jak změna časového pásma způsobí, že eDoklady budou tvrdit, že jste se narodili v jiný den. Kanada se snaží bojovat s větrnými mlýny zákazem Flipper Zero, IRC klient přímo v UEFI, jak umístit video do QR kódu nebo proč vznikla panika z UV světla vycházejícího z RGB LED. Příští Virtuální Bastlírna se pod taktovkou projektu MacGyver studentského klubu SiliconHill bude konat v pondělí 22. dubna od 20:00 minimálně do 22:00 (ale obvykle končí o dost později). Odkaz na konferenci se před samotnou akcí objeví na bastlířské wiki.
Tiskni
Sdílej: