Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Poslední měsíc byl plný zajímavých akcí, o kterých Vám bastlíři z projektu MacGyver mohou povědět, protože se na ně sami vydali. Kde všude byli, ptáte se? Objevili se na Installfestu, Arduino Day, Hackaday Europe a tajném srazu bastlířů z Twitteru. A z každé akce pro vás mají zajímavé poznatky.
Kromě reportáží a zážitků mají samozřejmě i jiné novinky - Průša pracuje na skříni pro XL, která bude mít i měření teploty, řízený odtah a filtry. Na trhu se objevil zajímavý osciloskop, který obsahuje i zdroj, multimetr, generátor, spektrální analyzátor a uvnitř zabudovaný interpreter MicroPythonu. A ST zavádí nové technologie u svých procesorů. Ze světa hardwaru můžou zmínit nové výkonné desky s podporou pro Arduino včetně PLC od Finderu. Také se objevila spousta zajímavé literatury pro milovníky precizní techniky. Poreferovat se dá i o věcech, co nově vyzkoušeli - kupříkladu levnou (ale přesto funkční a pohodlnou) pájecí pinzetu, jak se dělají teardrops v KiCADu 8 nebo jak na IBIS modely zdarma. Pokud jde o software či jeho kombinaci s hardwarem, třeba dojde řeč na zranitelnost zámků Saflok, backdoor v XZ utils, dokumentační nástroj pro kabeláž nebo ST-Link s integrovaným power profilerem. Samozřejmě svoje místo budou mít i bizarní témata, třeba jak změna časového pásma způsobí, že eDoklady budou tvrdit, že jste se narodili v jiný den. Kanada se snaží bojovat s větrnými mlýny zákazem Flipper Zero, IRC klient přímo v UEFI, jak umístit video do QR kódu nebo proč vznikla panika z UV světla vycházejícího z RGB LED. Příští Virtuální Bastlírna se pod taktovkou projektu MacGyver studentského klubu SiliconHill bude konat v pondělí 22. dubna od 20:00 minimálně do 22:00 (ale obvykle končí o dost později). Odkaz na konferenci se před samotnou akcí objeví na bastlířské wiki.
Tiskni
Sdílej: