RabbitMQ (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 4.0. RabbitMQ je open source messaging a streaming broker napsaný v programovacím jazyce Erlang. Implementuje protokoly AMQP 0-9-1, AMQP 1.0, RabbitMQ Streams, MQTT a STOMP a v HTTP a WebSockets Web STOMP plugin, Web MQTT plugin a management plugin.
Po půl roce vývoje od vydání verze 46 bylo vydáno GNOME 47 s kódovým názvem Denver. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 6.3. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Uživatele Windows a Microsoft 365 Business a Enterprise mohou oficiálně používat Python v Excelu. Spolu s knihovnami jako pandas, Matplotlib a NLTK. Jedná se o spolupráci s Anacondou. Microsoft si tento "vynález integrace tabulkových procesorů s externími prostředími" patentoval: US12026560B2. Už před podáním patentu ale mohli uživatelé pro Python v Excelu používat například PyXLL. LibreOffice / OpenOffice.org měl PyUNO.
Provoz Mozilla.social, tj. instance Mastodonu provozované Mozillou, bude 17. prosince 2024 ukončen.
Byla vydána nová major verze 6 programovacího jazyka Swift (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení jsou oficiální binární balíčky pro Ubuntu 20.04, Ubuntu 22.04, Ubuntu 24.04, Debian 12, Fedora 39, Amazon Linux 2 a Red Hat Universal Base Image 9.
Exploze osobních komunikačních zařízení v Libanonu zabily osm lidí, přibližně 2750 lidí je zraněno. Zhruba 200 jich je v kritickém stavu.
Byla vydána Java 23 / JDK 23. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 12. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze jsou 8, 11, 17 a 21 a bude 25.
Byla vydána betaverze Fedora Linuxu 41, tj. poslední zastávka před vydáním finální verze, která je naplánována na úterý 22. října. Z novinek (ChangeSet) lze vypíchnout Valkey místo nesvobodného Redisu, konec Pythonu 2, instalace proprietárních ovladačů Nvidia s podporou Secure Boot, DNF 5, RPM 4.20, KDE Plasma Mobile Spin, LXQt 2.0, …
Digitální a informační agentura (DIA) přebírá od 1. listopadu správu Registru obyvatel a Registru osob. Převodem pokračuje postupné soustřeďování sdílených informačních systémů státu pod DIA (𝕏).
Horka polevila, ale žár nadšení Strahováků z techniky nepolevuje! Za poslední měsíc se stalo několik událostí doslova kosmického charakteru. Došlo k úspěšnému startu a vypuštění sond z rakety Ariane 6, Boeing vyslal Starliner na oběžnou dráhu, kde nyní jeho pasažéři neplánovaně už druhý měsíc setrvávají. KiCAD má novou verzi a blíží se konference k jeho dalšímu vývoji. Objevil se nový čip kombinující RP2040 s ethernetem a povedlo se na čipu vytvořit pulzní safírové lasery. Jsou vám tyto novinky málo? Pak jsou na Virtuální Bastlírnu připravená i obecnější hardwarová témata!
Za HW lze probrat zajímavé nově objevené parazitní jevy v SiC MOSFETech, jak se dá operační zesilovač "zaseknout" nebo k čemu jsou dobré ztrátové koaxiální kabely a kde je sehnat. Samozřejmě bastlíři narazili i na kuriozity, například doutnavkovou logiku nebo plošňák, jehož součástí je ohýbačka na THT součástky. Software ani tentokrát nezůstane stranou - kromě již zmíněné nové verze KiCADu se dá podívat na stavbu linuxového managovaného switche, NanoKVM, převod videa z DisplayPortu na eink nebo emulátor NESu na Picopadu. Jak je zvykem, s postupem večera se jistě přejde i k lehce bizarním tématům - kupříkladu, co provedl CrowdStrike, jak zprovoznit Doom na erotických hračkách pro pány, jak vypadá nestandardní 12V USB nebo jak se ztrácí některé části audio záznamů z CD, protože je většina SW neumí správně přečíst. Příští Virtuální Bastlírna se pod taktovkou projektu MacGyver studentského klubu SiliconHill bude konat ve středu 7. srpna od 20:00 minimálně do 22:00 (ale obvykle končí o dost později). Odkaz na konferenci se před samotnou akcí objeví na bastlířské wiki.
Tiskni Sdílej:
Ladybird browser update (April 2024)
Ladybird browser update (July 2024)
https://youtu.be/7sDL7LRkugk