Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Dokázal by jim tam někdo do nějakého buglistu nebo co to je napsat moje požadavky, aby z toho mohli udělat prohlížeč, který bych dokázal používat? Vivaldi je totiž návykový jako prase, ale plný zbytečných blbostí na úkor podstatných věcí.
Mezi plus patří třeba :
-neuvěřitelně se mi líbí malé náhledy tabů - je to rychlé, oproti třeba opeře, která než vyrobí to šílené okno... fuj
-postranní panely - to sice umí i firefox, ale... je to svižnější a lépe integrované
-a hlavně náhledy záložek !!!! Ty jsou fakt super a bez nich prostě nedokážu žít. Jak se říká, obrázek vydá za tisíc slov... To kromě vivaldi a opery snad nikdo pořádně neumí. Má to ale určitá ALE, prostě detaily, které to kazí, viz níže.
Co mě neskutečně se*e, že :
1) tab dokážu zavřít pidi křížkem v jeho rohu a má dokonce funkci přidržení druhého tabu pod kurzorem myši. Takže pohodlně klikáním zavřu třeba 10 tabů aniž bych pohnul myší. Do (_!_), tak proč to samé nefunguje při zavírání tabu prostředním tlačítkem myši? Já taby střílím prostředním tlačítkem a fakt se nebudu trefovat na nějaký debilní pidikřížek. Když tam ta funkce už přitom je, stačilo by ji rozšířit i na to zavírání pr.myšítkem - IMHO úprava na dva řádky v kódu, když se ví kde.
2) lišta záložek.... WTF? Proč nejde nikam kliknout pravým, nebo přesunou záložky přetažením? Je to paskvil a je tam jenom aby tam byla, ale plnohodnotná prostě není.
3) absolutně schizofrenní záložky napříč celým vivaldi.
V levém panelu, v menu správce záložek, v liště záložek, nebo v rychlé volbě, kam se dá přesměrovat libovolná složka obsahující záložky, všude se to chová a vypadá jinak. Chybí mi fičury opery, nebo chrome? Teď nevím, kde se dá přepínat zobrazení - stromově, ikony.
4) zase záložky - chybí možnost vybrat si jiný náhled, jako to má třeba opera, kde se dá klikat na šipky a přepínat obrázky. Jo, můžu si zvolit dokonce vlastní soubor na disku. Ale proboha, k čemu to je??? Ale opera má zase na hovno, že se dají veškeré úpravy náhledu dělat jenom když má člověk tu stránku otevřenou, v tom je super vivaldi, že umí refreshnout náhled aniž bych otevřel tu stránku celou, to je super. Firefox náhledy vůbec nemá a tak trpím jako pes. Jak jsem jednou ochutnal náhledy, pořád musím zkoušet, jestli už se dá vivaldi nebo opera používat, abych přešel.
Všechno jsou to věci co se dají nějak oželet, ale zamrzí to, že takové pitomosti člověku celý den pijou krev.
Tiskni
Sdílej: