Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Wikimedia UK, britská odnož Wikimedia Foundation, oznámila spuštění Monmouthpedie, tedy jakési Wikipedie welšského města Monmouth. Všechny zajímavé lokace a především pamětihodnosti ve městě byly označeny tabulkami, které kromě loga Wikipedie nesou i odkazy v podobě QR kódu. Informace chtiví návštěvníci se tak pomocí zařízení vybaveného čtečkou QR kódu mohou dostat ke článkům a videím popisujícím dané místo. Ty jsou dostupné v 25 jazycích a jejich počet v rámci projektu narostl přibližně o 500.
Tiskni
Sdílej:
Ja som tiež stará škola a bojím sa stavu (v budúcnosti), keď sa bez tohoto vynálezu nedozviem potrebné/nutné informácie.
root@neo:~# apt-get install qrreader Reading package lists... Done Building dependency tree Reading state information... Done E: Unable to locate package qrreaderhm, další tipy?
Na Linux je ZXing,
root@neo:~# apt-get install zxing Reading package lists... Done Building dependency tree Reading state information... Done E: Unable to locate package zxing
ale podle hostname soudím, že pointa bude někde jinde :).správně, přihlaš se o pivo nebo ekvivalent, kdy se potkáme
no jasne :) ale ona vetsina ctecek nejdriv zobrazi url, predtim nez na ni prejdete, takze u totoho aspon castecna eliminacea to (zobrazení načtené URL) je dobré k čemu v době nemístné obliby adres typu http://zkracovat.ko/hash ?
ten QR kod unese tech dat dostZase je pak větší a/nebo má horší error correction. Spíš bych se, být autorem služby, která vyžaduje zkracovátko, zamyslel, jestli je opravdu správné mít taková URL.
tak je zbytecne zkracovat url,jak už naznačil kolega, to, jestli to je nebo není zbytečné, má jen pramalý vliv na to, že to hafo lidí dělá (ano, viděl jsem i případy, kdy původní URL bylo kratší, než co vylezlo ze zkracovátka ...)
Jednak zkracovátko většinou pošle HTTP/302, kterou můžeš zachytit a kouknout se, kam vede.ještě jednou si přečti, nač jsem reagoval
Druhak samotné načtení podvodné stránky ještě nic neznamená.... pokud člověk nemá v prohlížeči bezpečnostní díru a dále předpokládá se, že si ji nenechává načíst pro nic za nic, že s ní chce něco dělat, a tedy je-li podvodná, nejspíše se tím pak na ten podvod může chytit (aneb asi nenecháváš klíče zvenčí ve dveřích s tím, že to samo o sobě přeci nic neznamená, že tě přeci vykrást nikdo nemusí ...)