Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.
Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].
Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Před 40 lety, 19. června 1984, Bob Scheifler představil první verzi okenního systému X (X Window System). Vycházela z okenního systému W (W Window System).
Tiskni
Sdílej:
..a pak nekdo dostal sileny napad to portnout pro linux a udelat ze skveleho serveroveho OS spatny desktop..Furt lepší být dobrej spoň v něčem, narozdíl od masoxu
Ale Applu slo hlavne o tu grafiku, kdezto Xka mela byt soucasti unixoveho sveta, kde jde spis o funkcnost, nez o pixel perfect grafiku
Jinak na unixech byly i semigraficke nadstavby, uz nevim, jak se to jmenovalo, ale treba Sinix mel nejaky takovy ovladaci nastroj (kdyz mel clovek 97801 nebo emulator).
To mozna preslo v tom roce 1984 kdy jedine co autora XWin zajimalo bylo jak na plochu narvat 9 terminalu s podle moznosti co nejhnusnejsim bitmapovym fontem 8px...
btw abstrakce, ktera usti v to, ze si kazdy desktopovy prostredi pise svuj kompozitor od nuly, je ultrademenceSouhlasim, ale ve výsledku je to jedno. Existuje
wlroots. IMO tohle všechno je technický detail, problém linux desktopu je jinde - fragmentace...
Tipoval bych tenhle, protoze normalne se mi nestava, ze bych souhlasil
Jak odesles textovku z linuxu? Jak si prepnes hovor z telefonu na linux? Jak te tva kalendarova aplikace upozorni na schuzku s ohledem na dopravni situaci?Tak tohle zrovna jsou věci, které naprosto nepotřebuju, nejsem 1990s salesman. Kdybych měl fyzicky objíždět lidi, se kterými pracuji, to bych asi musel mít stíhačku...
Kup a nainstaluj Rectangle pro (ma nejakou verzi zdarma i, ale stoji to prd prd nic) a mas +- tiling window manager.Nj, ale to je přesně ono - někdo 3rd party musí tu chybějící nebo špatně fungující funkcionalitu doimplementovat. S klavesovými zkratkami to je to samé, nastavit se toho moc nedá, jsou potřeba 3rd party nástroje, dohackovat si, doskriptovat si...
na linux napr. aficionadove hovori o pulse audio, network manageru, systemd, grubu - po prechodu na Mac budes muset najit jina temata k hovoru, tohle nikoho nezajima, protoze to funguje a na Macu se pracuje, ne resej picovinyTak Linux má hromadu problémů, ale zrovna konfigurace sítě je na IMO úplně v pohodě, lepší než na Macu. Zkoušel jsi na Macu i něco jinýho než "chci se připojit k hentem internetům"? Já zkoušel používat třeba forwarding připojení dalším strojům v lokální síti, což je věc, kterou Mac normálně nabízí v GUI menu. Nefungovalo to spolehlivě, vždy po nějakým čase se to nějak záhadně zaseklo a z GUI se s tím nedalo nic dělat, musel jsem buď rebootovat nebo pošťouchnout cosi v jakýmsi obskurním XML (o kterým jsem se dozvěděl jen díky Mac stackexchange kde lidi řešili ten samý problém). Podivej, neříkám, že Mac je špatnej, je to celkem dobrá platforma osobního počítače, výkon HW je impresivní, display je sexy, power management velmi dobrej (výdrž na baterku úžasná) atd., ale má to i svoje mouchy a to desktop UI je jednoznačně jedna z nich, z krabice / bez 3rd party programů mi to přijde pro SW eng na hranici použitelnosti...
to brecis kvuli tomu, ze musis neco nainstalovat?Ale vůbec ne, já se naopak dobře bavim tim, jak tady do mě a ostatních šiješ, ale přitom dáváš linuxákům zapravdu tím, že sám používáš na Macu linuxifikující 3rd party SW. Vsadim se, že
brew máš taky :)
/System/Library/CoreServices/loginwindow.app/Contents/MacOS/loginwindow).
Kralyk: To by musel Apple trochu něco udělat s tím desktop UI.a hlavne klavesnici a touchpadem