Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Před 40 lety, 19. června 1984, Bob Scheifler představil první verzi okenního systému X (X Window System). Vycházela z okenního systému W (W Window System).
Tiskni
Sdílej:
..a pak nekdo dostal sileny napad to portnout pro linux a udelat ze skveleho serveroveho OS spatny desktop..Furt lepší být dobrej spoň v něčem, narozdíl od masoxu
btw abstrakce, ktera usti v to, ze si kazdy desktopovy prostredi pise svuj kompozitor od nuly, je ultrademenceSouhlasim, ale ve výsledku je to jedno. Existuje
wlroots
. IMO tohle všechno je technický detail, problém linux desktopu je jinde - fragmentace...
Jak odesles textovku z linuxu? Jak si prepnes hovor z telefonu na linux? Jak te tva kalendarova aplikace upozorni na schuzku s ohledem na dopravni situaci?Tak tohle zrovna jsou věci, které naprosto nepotřebuju, nejsem 1990s salesman. Kdybych měl fyzicky objíždět lidi, se kterými pracuji, to bych asi musel mít stíhačku...
Kup a nainstaluj Rectangle pro (ma nejakou verzi zdarma i, ale stoji to prd prd nic) a mas +- tiling window manager.Nj, ale to je přesně ono - někdo 3rd party musí tu chybějící nebo špatně fungující funkcionalitu doimplementovat. S klavesovými zkratkami to je to samé, nastavit se toho moc nedá, jsou potřeba 3rd party nástroje, dohackovat si, doskriptovat si...
na linux napr. aficionadove hovori o pulse audio, network manageru, systemd, grubu - po prechodu na Mac budes muset najit jina temata k hovoru, tohle nikoho nezajima, protoze to funguje a na Macu se pracuje, ne resej picovinyTak Linux má hromadu problémů, ale zrovna konfigurace sítě je na IMO úplně v pohodě, lepší než na Macu. Zkoušel jsi na Macu i něco jinýho než "chci se připojit k hentem internetům"? Já zkoušel používat třeba forwarding připojení dalším strojům v lokální síti, což je věc, kterou Mac normálně nabízí v GUI menu. Nefungovalo to spolehlivě, vždy po nějakým čase se to nějak záhadně zaseklo a z GUI se s tím nedalo nic dělat, musel jsem buď rebootovat nebo pošťouchnout cosi v jakýmsi obskurním XML (o kterým jsem se dozvěděl jen díky Mac stackexchange kde lidi řešili ten samý problém). Podivej, neříkám, že Mac je špatnej, je to celkem dobrá platforma osobního počítače, výkon HW je impresivní, display je sexy, power management velmi dobrej (výdrž na baterku úžasná) atd., ale má to i svoje mouchy a to desktop UI je jednoznačně jedna z nich, z krabice / bez 3rd party programů mi to přijde pro SW eng na hranici použitelnosti...
to brecis kvuli tomu, ze musis neco nainstalovat?Ale vůbec ne, já se naopak dobře bavim tim, jak tady do mě a ostatních šiješ, ale přitom dáváš linuxákům zapravdu tím, že sám používáš na Macu linuxifikující 3rd party SW. Vsadim se, že
brew
máš taky :)
/System/Library/CoreServices/loginwindow.app/Contents/MacOS/loginwindow
).Kralyk: To by musel Apple trochu něco udělat s tím desktop UI.a hlavne klavesnici a touchpadem