OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Od 1. ledna platí Zákon o kybernetické bezpečnosti, který Národnímu bezpečnostnímu týmu CSIRT.CZ (provozuje sdružení CZ.NIC) ukládá povinnost přijímat hlášení kontaktních údajů a kybernetických bezpečnostních incidentů od „povinných orgánů a osob". Orgány a osoby uvedené v § 3 písm. b) zákona mohou hlásit kybernetické bezpečnostní incidenty přes Formulář hlášení kybernetického bezpečnostního incidentu, kontaktní údaje budou pracovníci CSIRT.CZ přijímat prostřednictvím Formuláře pro hlášení kontaktních údajů. Pro obecné dotazy k hlášením je k dispozici e-mailova adresa. [CSIRT.CZ]
Tiskni
Sdílej:
tak už může být všechno zničený útočníkem z číny nebo z ruska… útočníkem z USA který ovládá stroj fyzicky připojený přes ruskou nebo čínskou národní síť ?
Orgány a osoby uvedené v § 3 písm. b) zákona mohou hlásit kybernetické bezpečnostní incidenty přes Formulář hlášení kybernetického bezpečnostního incidentuActually, jsou povinni hlásit. A písmeno b) jsou
orgán nebo osoba zajišťující významnou síťkde
významnou sítí [se rozumí] síť elektronických komunikací zajišťující přímé zahraniční propojení do veřejných komunikačních sítíi.e., ISP s linkou do zahraničí. Tradá. Btw. úřad těmto ISP může v případě kybernetického nebezpečí nařídit „reaktivní opatření“. Netušíte, jestli se někde píše, co za reaktivní opatření to může být, a jestli to může být třeba „vypněte internet“?
Governments of the Industrial World, you weary giants of flesh and steel, I come from Cyberspace, the new home of Mind. On behalf of the future, I ask you of the past to leave us alone. You are not welcome among us. You have no sovereignty where we gather.