Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Fyzici ze Společné laboratoře optiky jako první na světě úspěšně realizovali kontrolovanou teleportaci kvantových bitů. Tento kvantově informační protokol propojuje tři komunikující strany. Vzniká tak trojúhelník, jehož každý vrchol lze spojit s vrcholem dalšího komunikačního trojúhelníku. Postupné propojování těchto trojúhelníků otevírá prostor pro vytvoření mnohouživatelské sítě, možného kvantového Internetu [citace] [PDF].
Tiskni
Sdílej:
Zpoždění není žádné. Zavádějící je ono „nastavení“.
Nastavení vede ke zhroucení kvantového projení. V tom nejjednodušším případě je třeba spíše hovořit o přečtení stavu stejné kvantové vlastnosti na obou stranách. Pak je zaručeno, že každá ze stran obdrží opačnou informaci. Celkem dobrý popis je v této pasáži.
Žádná informace se nepřenáší během čtení, ale už je přenesena spolu s distribucí provázaných částic.
Kvantová teleportace ze zprávičky je ale o něčem jiném: Kromě provázaných částic je třeba ještě klasického komunikačního kanálu, který právě přenáší informaci. A přenáší se informace nikoliv o stavu těch dvou předdistribuovaných částicích, ale informace o stavu úplně jiné částice, kterou si přejeme „teleportovat“. Tedy vyrobit novou částici u příjemce, která bude mít stejný stav jako ta úplně jiná částice u odesílatele.
Ostatně i článek ze zprávičky hovoří:
Quantum teleportation […] allows the transfer of a quantum state between remote physical systems without physical transfer of the information carrier. Specifically, an unknown quantum state of a physical system is measured and subsequently reconstructed at a remote location through the use of classical communication and quantum entanglement. Without entanglement, such quantum state transfer would not be possible within the laws of quantum mechanics. For that reason, quantum teleportation is thought of as the quantum information protocol which clearly demonstrates the character of quantum entanglement as a resource.
Asi místo o teleportaci by se mělo hovořit o replikaci. Jenže ve světě kvantové informatiky existují tvrzení o nezničitelnosti a neklonovatelnosti kvantového stavu. Toto zmatení je zřejmě dáno tím, jestli se hovoří o částici, která nese neznámou superpozici stavů, a tím je jedinečná, nebo jestli se hovoří o abstraktní informaci o jednom stavu. Možná proto je lépe kvantovou teleportaci nazývat teleportací provedenou v součinnosti s provázaností. Ale to už není tak dobrý titulek do novin.