abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 00:33 | Nová verze

    Webový prohlížeč Dillo (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.1.0. Po devíti letech od vydání předchozí verze 3.0.5. Doména dillo.org již nepatří vývojářům Dilla.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:00 | Komunita

    O víkendu probíhá v Bostonu, a také virtuálně, konference LibrePlanet 2024 organizovaná nadací Free Software Foundation (FSF).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | Nová verze

    Nová vývojová verze Wine 9.8 řeší mimo jiné chybu #3689 při instalaci Microsoft Office 97 nahlášenou v roce 2005.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    3.5. 13:11 | Nová verze

    Coppwr, tj. GUI nástroj pro nízkoúrovňové ovládání PipeWire, byl vydán v nové verzi 1.6.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.5. 22:33 | Nová verze

    Byla vydána dubnová aktualizace aneb nová verze 1.89 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Vypíchnout lze, že v terminálu lze nově povolit vkládání kopírovaného textu stisknutím středního tlačítka myši. Ve verzi 1.89 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 28
    2.5. 21:22 | Nová verze

    Proton, tj. fork Wine integrovaný v Steam Play a umožňující v Linuxu přímo ze Steamu hrát hry určené pouze pro Windows, byl vydán ve verzi 9.0-1 (𝕏). Přehled novinek se seznamem nově podporovaných her na GitHubu. Aktuální přehled her pro Windows běžících díky Protonu také na Linuxu na stránkách ProtonDB.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 19:33 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.78.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání na GitHubu. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.5. 11:22 | Bezpečnostní upozornění

    Služba Dropbox Sign (původně HelloSign) pro elektronické podepisování smluv byla hacknuta.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    2.5. 11:00 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 8.0 textového editoru GNU nano (Wikipedie). Podrobný přehled novinek a oprav v oznámení v diskusním listu info-nano nebo v souboru ChangeLog na Savannah. Volbou --modernbindings (-/) lze povolit "moderní" klávesové zkratky: ^C kopírování, ^V vložení, ^Z vrácení zpět, … Tato volba je aktivována také pokud binárka s nano nebo link na ni začíná písmenem "e".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    1.5. 23:22 | IT novinky

    Před 60 lety, 1. května 1964, byl představen programovací jazyk BASIC (Beginners' All-purpose Symbolic Instruction Code).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 23
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (61%)
     (10%)
     (16%)
     (13%)
    Celkem 90 hlasů
     Komentářů: 8, poslední včera 08:25
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    27.5.2009 00:42 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: iptables
    No a kdyz tam zadna pravidla nemam tak to mam chapat tak ze je muj pocitac nechraneny?
    Ne, znamená to, že je veškerá komunikace povolena. To nemusí nutně znamenat nechráněný počítač. Počítač je chráněný jedině v případě, kdy máte ve firewallu pravidla, kterým rozumíte a která tam chcete mít.
    Myslel jsme ze iptables aspon v defaultu nejake pravidla maji aspon omezeni prichozi komunikace - takhle na me muze kdokoliv zkouset utoky.
    Neexistuje žádné "základní" nastavení firewallu -- resp. základní nastavení je vypnutý firewall, tedy povolení veškeré komunikace. A pokud nevíte, co děláte, je nastavování jakýchkoli dalších pravidel stejně k ničemu.

    Útoky může každý zkoušet, ale pokud je bezpečný software na tom počítači, k ničemu mu to nebude. A pokud na tom počítači nemusí běžet žádné síťové služby, není důvod, aby běžely, a pak není co napadat. Pak už může firewall sloužit pouze jako obecná ochrana sítě (proti útokům na infrastrukturu sítě, nikoli na konkrétní programy), jenže taková ochrana musí být z principu před onou sítí, na koncovém počítači je k ničemu.
    K te druhe casti vaseho prispevku - uprimne moc Vam nerozumim-mejte se mnou tu trpelivost a vysvetlete mi to polopate. Ja si to predstavuju tak ze napisu do nejakeho textaku(skriptu) prikazy(pravidla) pro iptables. Pak musim nejakym zpusobem zajistit aby se tento skript spustil pokazde kdyz zapnu PC a pravidla se tak aplikovala. Jo jeste bych dodal ze ja tam nemam zadny iptables startovaci skript(mam tim na mysli v /etc//init.d ani nic v /etc). Moc prave nechapu jak je mam ulozit pomoci iptables-save a k cemu je to restore?
    Ne, postup je jiný. Spouštíte si příkazy iptables s potřebnými parametry na příkazovém řádku a tím nastavujete firewall. Občas se vám nějaké pravidlo nepovede, odstřihnete se úplně od sítě nebo od ssh -- v takovém případě si poděkujete, že vše děláte z místní konzole, a že nemáte pravidla v nějakém skriptu, který byste takhle upravil a od sítě se odstřihl při příštím restartu (což je typicky v situaci, kdy jste od serveru tisíc kilometrů daleko a za 15 minut má začít prezentace webových stránek, které na tom serveru běží). Takhle si to nastavení firewallu ladíte (přidáváte, upravujete a mažete pravidla), dokud s ním nejste spokojen. Pak zavoláte příkaz iptables-save > /etc/moje-nastaveni-firewallu. Do startovacích skriptů (třeba do rc.local, nebo si vytvoříte nový skript) si pak přidáte příkaz iptables-restore < /etc/moje-nastaveni-firewallu. Ten první vezme aktuální nastavení firewallu a vypíše jej v nějakém formátu (který je shodou okolností čitelný a dost podobný parametrům iptables, kterým se pravidla nastavují), druhý pak data ve stejném formátu zase načte a nastaví příslušným způsobem firewall. Možná je k tomu dobré ještě dodat, že iptables nejsou samotný firewall. Firewall je sada pravidel nastavených v jádře -- iptables je jenom utilita, která s těmito pravidly umožňuje manipulovat (měnit je, přidávat a odebírat). A iptables-save a iptables-restore jsou příkazy, které umí tuhle aktuální sadu pravidel jádra v nějakém formátu uložit a pak zase z toho formátu nahrát zpět do jádra.

    Pokud pak chcete pravidla později změnit, zase pomocí příkazů iptables upravíte aktuální nastavení firewallu a pak je pomocí iptables-save uložíte opět do souboru, který používá váš inicializační skript k obnově po startu.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.