abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:00 | Nová verze

    Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová stabilní verze 2.10.38 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1220 projektů od 195 organizací (Debian, GNU, openSUSE, Linux Foundation, Haiku, Python, …) přijatých do letošního, již dvacátého, Google Summer of Code.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:22 | IT novinky

    Na základě DMCA požadavku bylo na konci dubna z GitHubu odstraněno 8535 repozitářů se zdrojovými kódy open source emulátoru přenosné herní konzole Nintendo Switch yuzu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 00:33 | Nová verze

    Webový prohlížeč Dillo (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.1.0. Po devíti letech od vydání předchozí verze 3.0.5. Doména dillo.org již nepatří vývojářům Dilla.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.5. 15:00 | Komunita

    O víkendu probíhá v Bostonu, a také virtuálně, konference LibrePlanet 2024 organizovaná nadací Free Software Foundation (FSF).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.5. 13:22 | Nová verze

    Nová vývojová verze Wine 9.8 řeší mimo jiné chybu #3689 při instalaci Microsoft Office 97 nahlášenou v roce 2005.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    3.5. 13:11 | Nová verze

    Coppwr, tj. GUI nástroj pro nízkoúrovňové ovládání PipeWire, byl vydán v nové verzi 1.6.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.5. 22:33 | Nová verze

    Byla vydána dubnová aktualizace aneb nová verze 1.89 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Vypíchnout lze, že v terminálu lze nově povolit vkládání kopírovaného textu stisknutím středního tlačítka myši. Ve verzi 1.89 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 29
    2.5. 21:22 | Nová verze

    Proton, tj. fork Wine integrovaný v Steam Play a umožňující v Linuxu přímo ze Steamu hrát hry určené pouze pro Windows, byl vydán ve verzi 9.0-1 (𝕏). Přehled novinek se seznamem nově podporovaných her na GitHubu. Aktuální přehled her pro Windows běžících díky Protonu také na Linuxu na stránkách ProtonDB.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 19:33 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.78.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání na GitHubu. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (65%)
     (9%)
     (15%)
     (12%)
    Celkem 102 hlasů
     Komentářů: 8, poslední 4.5. 08:25
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    17.9.2014 22:42 #Tom | skóre: 32 | blog: Inspirace, aneb co jsem kde vyhrabal
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debiani distra a instalace aplikaci + repozitare
    Začal bych tím upgradem. Měl by být bezpečný, a to i v případě, že by třeba uprostěd aktualizace vypadl proud. Nejprve se aktualizují systémové knihovny, pak až třeba balíčkovací systém, potom grafické prostředí. Pokud to uvázne někde na půli cesty, nemusí třeba naběhnout grafické prostředí, a potom je potřeba to opravit z terminálu pomocí aptitude. Mně se to ale nikdy nijak zásadně nerozbilo. Do jaké míry je ta aktualizace interaktivní si už moc nepamatuju, přinejmenším to ale vypíše, co se na tom kterém balíku změnilo, a zálohuje to staré konfiguráky, tak, jako při dílčích aktualizacích.

    Tak jako tak ale není od věci systém zálohovat, tj. zabalit si adresáře /etc, /usr, /bin, /sbin, /var, /boot, pamatovat na přípojné body /dev (a zařízení /dev/null a /dev/console), /proc a /sys, případně ještě zabalit /opt. Ideální je, pokud jsou data oddělena od systému, pak je nejsnazší zabalit kořenový oddíl / a všechny oddíly pro výše uvedené adresáře, pokud je tak systém nainstalovaný. Ale to je tu v poradně popsáno na mnoho způsobů.

    A teď ke knihovnám. Pokud se instalují balíky napříč distribucemi, je dobré, když mají aspoň společný balíčkovací systém (jako Debian a Ubuntu). Potom by si měl balíčkovací systém závislosti pohlídat sám, a není potřeba si s tím moc hrát. Ale když to nejde, dá se takový balíček vybalit ručně (třeba do /usr/local). A nějak mu doplnit chybějící knihovny. V lepším případě přes balíčkovací systém, a když to nejde, tak nahrát tam, kam balíčkovací nástroje nesahají, typicky do /usr/local/lib. Pokud se přenáší nová binárka do starého systému, tak můžou vadit především dvě věci:
    • staré jádro,
    • stará knihovna libc.
    Narazil jsem na to při přenosu binárky z Debianu 6 Squeeze do CentOSu 6. Program šel zprovoznit dvěma způsoby:
    • zkompilováním v novém systému a statickým linkováním,
    • zkompilováním ve starém systému.
    Knihovna libc má v zánovním systému nějaké požadavky na minimální verzi jádra, a s tím toho nejde moc udělat. Snad by se to dalo přirovnat k situaci, kdy program pro Win2K/XP nejede ve Win9x.

    Ani přenos starého programu do nového systému se nemusí podařit. Příkladem budiž knihovna pro práci se JPEG obrázky. Některé programy vyžadují verzi 6.2, zatímco např. v Debianu (snad Squeeze i Wheezy) je verze 8, a nějak se mi nepovedlo zprovoznit je současně včetně hlavičkových souborů (tady šlo o ručně kompilovaný program). Pokud si pamatuju, tyto knihovny se liší i aplikačním rozhraním, jenže hlavičkové soubory se jmenují stejně, a Debian je instaluje do týchž umístění.

    Jinačí záludností je pojmenování samotných sdílených knihoven. Často vypadá název knihovny jako libknihovna.so.x.y.z, na níž vedou odkazy libknihovna.so.x a (pouze pro linkování zkompilovaných programů) libknihovna.so. Typicky x označuje verzi aplikačního binárního rozhraní (ABI), zatímco zbylá dvě čísla jen revizi kódu. Třeba knihovna jazyka C++ pro GCC 3.x < 3.4 byla libstdc++.so.5, zatímco od GCC 3.4 je libstdc++.so.6, a tyto dvě nejsou binárně kompatibilní, program je potřeba znova zkompilovat. (Z Windows se mi vybavuje třeba MSVCP50.DLL a MSVCP60.DLL.) Někdy je to ale horší, jméno knihovny může být mezi distribucemi úplně jiné (je tam třeba připsané nějaké další číslo verze), a aby program fungoval, je potřeba mu symbolickým odkazem dodělat onu vhodnou verzi.

    Naštěstí to, co jsem popsal výš, jsou spíš extrémní případy, které nastávají typicky právě při aktualizaci systému, která ale v danou chvíli nejde dotáhnout do konce. Zase příklad – ke grafickému přihlášení chci dále využívat GDM 2.x, aktualizace nabízí GDM 3.x, které ale nechci. Některé knihovny nelze kvůli GDM 2.x odinstalovat, ty však stojí v cestě některým novějším knihovnám. Takové případy se řeší těžko, nelze jít ani kupředu, ani dozadu. V tomto vybraném případě dobře poslouží úkrok do strany – instalace jiného správce přihlášení, např. LightDM nebo LXDM.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.