abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 17:11 | Bezpečnostní upozornění

    V bezdrátových routerech od společnosti routerech D-Link, v řadách EAGLE PRO AI a AQUILA PRO AI, je zabudovaný backdoor. Jedná se o zranitelnosti CVE-2024-6044 a CVE-2024-6045. Kdokoli z lokální sítě může přístupem na konkrétní URL spustit službu Telnet a přihlásit se pomocí přihlašovacích údajů správce získaných analýzou firmwaru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 11:22 | IT novinky

    Organizace IuRe (Iuridicum Remedium) varuje před návrhem, který představilo belgické předsednictví Rady EU. Populární služby jako Messenger, WhatsApp nebo Signal by dle něj bylo možné plně používat až po odsouhlasení kontroly komunikace. Ta by měla zamezit šíření dětské pornografie. Podle IuRe by však taková kontrola přinesla hlavně závažný dopad na soukromí uživatelů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    včera 11:11 | Nová verze

    NumPy (Wikipedie), tj. knihovna pro Python pro vědecké výpočty, byla po 18 letech vydána v nové major verzi 2.0.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Důležité informace v průvodci migrací.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    16.6. 23:11 | Nová verze

    Vývojáři postmarketOS vydali verzi 24.06 tohoto před sedmi lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, KDE Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 50.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    16.6. 21:55 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.6. 12:11 | IT novinky

    Google Blog ČR informuje, že mobilní aplikaci Gemini a NotebookLM lze používat už také v Česku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 18
    14.6. 11:33 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 8 duálně licencovaného open source frameworku JUCE (Wikipedie, GitHub) pro vývoj multiplatformních audio aplikací.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.6. 11:11 | IT novinky

    Od 18. června bude možné předobjednat notebook DC-ROMA RISC-V LAPTOP II od společnosti DeepComputing s osmijádrovým 64-bit RISC-V AI CPU a s předinstalovaným Ubuntu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    13.6. 23:55 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.79.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání na GitHubu. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    13.6. 14:33 | Zajímavý článek

    Byly zveřejněny výsledky průzkumu (infografika) mezi uživateli FreeBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    5.8.2020 19:04 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: BTRFS recovery
    Prečo už nevyvijaš BTRFS controler ? Asi preto, že tento fs je zaťažení nejakými autorskými právami.

    A uvědomuješ si aspoň vzdáleně, jaké kraviny tady plácáš? Tohle^^^. To snad ne.

    Jednoducho extX systém uloží data ak je to možné súvisle. To znamená jednotlivé bloky sú "jednom rade".

    Vždyť to není pravda! Tady mluvíš o FAT, ne o Ext. Prosím, nastuduj si problematiku. Už UFS v 80.-90. letech měl jakési alokační zóny po 48 MB, ve kterých jednotlivému souboru dal maximálně 16 MB souvislých, než přešel na další alokační zónu. Jakkoliv to zní překvapivě, tak to v tehdejších modelech (vzhledem k průměrné velikosti tehdejších souborů) vycházelo jako nejlepší dlouhodobá prevence fragmentace.

    Proč by vůbec v UNIXu existovala (obecně, od začátku) struktura inodů, v té či oné podobě přítomná v každém filesystému (včetně Ext4, XFS, Btrfs), kdyby mělo být všechno kontinuální? Jo, to by se pak asi hodně defragmentovalo, co?

    Problém dynamických systémov je, že to kopiruje po celom disku, čo značne komplikuje následne obnovenie.

    Usnadňuje, nekomplikuje. Navíc je Btrfs ve všech těchto ohledech lepší než Ext4, takže mi (zase!) není jasné, s čím srovnáváš a co bereš za vzor.

    Hlavne pri nástrojoch ignorujúcich štruktúru fs.

    A já jsem si myslel, že se bavíme hlavně o nástrojích specifických pro FS, které neignorují strukturu FS, když řešíme různé (nesmyslné) FUDy kolem Btrfs… Nebyla náhodou nejčastější (a stále opakovaná) výtka (asi tak v letech 2009 až 2013), že Btrfs prý nemá vhodné recovery nástroje?

    Teď, když je má ve víc než hojné míře, je pořád něco špatně? Zase něco jiného? Tentokrát by měla být data obnovitelná bez nástrojů? Třeba i parita z raid6? Ta se má taky dát číst jen tak náhodně, bez specializovaných nástrojů? (dmraid tohle umožňuje? mdadm taky?) Tohle se jmenuje moving the goalposts. Chabý styl pseudo-argumentace.

    Prečo nebojuješ proti rozdeleniu kernel a user memory space ? Alebo proti rozdeleniu v cpu ring. 0 až 3.

    Ze stejného důvodu, proč nebojuju proti právům k souborům a proč nechci, aby každý uživatel měl přístup ke všemu, k čemu má přístup root.

    Tady už vaříš z vody. Hotová ubohost. Sorry jako, falešné analogie jsou vždycky špatný nápad, v jakékoliv podobě.

    Tu ide skôr o aktuálnosť. Nehovoríš, že všetko by malo byť aktuálne ?

    Moje Btrfs je aktuální až na půdu. Kernel z roku 2015 by ho nenamountoval (naprosto správně), protože tam od té doby přibylo několik incompatibility bits.

    Stejně tak na ZFS by člověk od té doby udělal několik zpool upgrade a starý kernel (nebo starý Solaris) by ho už taky nenamountoval.

    Takže, co přesně nemám aktuální? Nějaké náměty k vylepšení? Důvod, proč jsem si metadata ještě nerebalancoval na raid1c3 nebo raid1c4 je zkrátka ten, že k tomu necítím potřebu. Zažil jsem selhání disku, měnil jsem disk za provozu, ale nikdy mi nepřišlo, že bych někde viděl Yetiho nebo write hole.

    Možná na tom novém poli, které teď stavím, budu mít raid6 data a raid1c4 metadata. Pak to budu mít fakt úžasně aktuální. Možná taky ne. V každém případě to budu mít o několik řádů pravděpodobnosti selhání lepší než Ext4 + AID bez R.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.