Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Mám rád standardní PC, protože se dá ze všech vyjmenovaných nejvíc modifikovat a upgradovat,To je velke klise, chces vykonejsi cpu budes muset pravdepodobne koupit celou zakladovku, pravdepodobne chladic pro novejsi socket. Kdyz uz nastane doba kdy budes chtit to nove cpu, v tu dobu uz pravdepodobne budes chtit i novou grafiku, to uz je v podstate cele nove PC. Takze to vyjde v podstate nastejno jako si kupovat za stejnou dobu novy laptop az na to ze nebudes mit moznost mnohem lepsi prenosnosti.
to uz je v podstate cele nove PCNo není. Ještě tam máš bednu, zdroj, disky, čtečky karet, mechaniky a další věci.
... to uz je v podstate cele nove PCTak nepsal jsem ale vim ze tam muzou byt i jine komponenty ale psal jsem o tech hlavnich.
Kolik tech zdroju a beden uz doma masBeden 3 - 2x big tower chieftec a zatím se do nich vlezlo všechno. Potom další klasická ATX (kam se taky vleze všechno). Jo potom ještě jednu ležatou silverstone, ale ta je aktuálně prázdná. Zdroje asi 5? Ale ty hlavní Seasonic, tomu, co mám v herním / pracovním desktopu, už táhne na 8 a už napájí asi tak čtvrtou MB. Potom nějaké Delty. Nevím, mám v tom nepořádek. Nedávno jsem odvezl asi tak 6 starých (rok výroby < 2000) zdrojů do sběrného dvora.
nemel jsi stesti ze ta nova grafika potrebovala zravejsi zdrojTak snad vím, co kupuju.
OK, ale kdyz mi nekdo tvrdi ze je stolni PC levnejsiTěch parametrů k posouzení je víc. NTB je přirozeně méně výkoný (z hlediska výpočetního výkonu), protože nemůže žrát 400W (což je na desktop dost málo, pokud má někdo 4xGPU, tak je na úplně jiných číslech). Takže u stolního počítače za stejné peníze mám výšší výkon. Nebo stejný výkon, ale za menší peníze. Zcela přirozeně. Navíc ty náklady lze rozložit v čase. Teď koupím cpu, za rok nebo dva gpu. Jestli je to levnější nevím. Já NTB nekupuju. Kolega si nedávno koupil NTB za 50tis (to jsem nikdy do kompu jednorázově nedal) a výkon je, mno, mám to rychlejší za menší peníz. Ale jestli to plánuje na 10 let, tj nějakých 5 tis za rok, tak se možná dostaneme na podobnou cenu. Jenže on bude mít 10 let furt totéž. Já budu mít postupný upgrade.
jsem potreboval neco co je lehci a s mene dratama od te chvile uz kupuju jen ntb, krom toho to nedela takovy hukotFajn. V pořádku. Pokud ti to vyhovuje, je to skvělé. Já si ntb beru s sebou pouze na servis ke kámošům, kdybychom potřebovali něco najít na netu, nebo třeba stáhout obsah disku (usb-sata převodníky) a tak.
psal jsem o tech hlavnichNo však. RAM se přidává/vyměňuje časem (třeba za větší velikost), cpu moc na mb neměním, ale občas měním MB (tj. ta příčina není v nutnosti vyměnit CPU, ale spíš MB), gpu se mění jindy než hlavní upgrade MB+CPU. Disky a další komponenty už jsou potom zcela nezávislé (SSD typicky posunu do NTB nebo do domácího serveru a tak podobně). Ale ať si to dělá každý jak chce. Pokud někomu vyhovují laptopy, tak klidně. Někdo má hromadu komponent do PCI(E) a nechce se jich vzdát. Někdo potřebuje více různých mechanik (ne jen optické). Já mám tři kompy (desktop + freebsd server + linux server) a komponenty postupně propadávají dle priority přes všechny tři. Jinak mě teda fakt nebaví se hrabat a hlavně vybírat HW. To je pokaždé peklo, každý rok se mění označení a není zcela jasné, co je vlastně lepší a co horší. Už jsem uvažoval, že si to nechám sestavit u toho týpka z x-computers, ale něco jako stavebnici. On by vybral a dodal 100% funkční a kompatibilní komponenty a potom bych si to sestavil jako lego (tahle část je super).
NTB je přirozeně méně výkoný (z hlediska výpočetního výkonu), protože nemůže žrát 400W (což je na desktop dost málo, pokud má 4xGPUZajimalo by mne jestli je mel s RayT jestli ted nebude kupovat hned nove
Jinak mě teda fakt nebaví se hrabat a hlavně vybírat HW.Tak tohle me zase bavi ale davam prednost nahlednout pro info k vyrobci nez se spolehat na prodejce
Zajimalo by mne jestli je mel s RayT jestli ted nebude kupovat hned novetak jsem na to video kouknul, 395tis sice mam na uctu 570tis ale vic jak 100tis do tavehle veci bych nedal jsou dulezitejsi veci. Ale ten kdo uz vsechno ma tak mu to neberu, jen by me zajimaly jeho pocity az vyjdou jine lepsi technologie a jeho komp uz bude nekde pod stredem zebricku benchmarku
jen by me zajimaly jeho pocityProč jeho? Jinak pocity jeho zákazníků budou takové, že dostali perfektní stroj pro své potřeby a až vyjde něco nového, tak si to opět objednají. Shodou okolností, zrovna ve chvíli, kdy jsem ten komentář psal, vydal další video, tentokrát 4xRTX3080.
Vždy jsem preferoval MiddleTower. Teď jsem si poprvé koupil BigTower a jsem z ní doslova nadšený. Opravdu hodně místa na HDD's.
BTW: Jedná se o Fractal Design Define XL R2 Black Pearl. Pokud někdo zvažujete jakou skříň koupit, tak s čistým svědomím mohu tuhle vřele doporučit. Tady je její popis na Heurece (i nějaké "recenze") a tady (jiná barva) web výrobce (overview, features, reviews, specifications). Skvělá skříň.
Tiskni
Sdílej: