Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Hmm, to spíš tutu anketu ukončit a dát sem tu zlepšenou. Mimochodem v blogu můžeš mít pohromadě anket víc. Na titulní stránce by to asi vypadalo blbě?
Štve Tě něco? Udělej si tady blog a udělej v něm anketu lepší ... byl to Tvůj nápad, šťourat se v tom ... když neuděláš Ty, možná to udělám sám časem, do 2 dnů ...
Nevez se, makej, nemluv, přispěj sám
Čína je špatná a Google dobrý, Dělnická strana je špatná a Dopravní podnik je dobrý, a hotovoKrásná ukázka demagogie (také) z tvé strany. Ačkoliv jsi spojení těchto dvou věcí vytvořil ty sám v předchozí větě, na konci už to píšeš, jako kdyby to o DS byl názor autora ankety.
Chybí ti tam možnost "Proč se navážíte do Číny, cenzura je prima věc"?ano, v principu(*) chybí - já třeba tento názor nezastávám, ale již jsem pár jedinců, kteří cenzuru velmi hájí, potkal (ano, i tady na ábíčku, tudíž potenciálně pro něj hlasujících!) (*) nicméně dlužno podotknout, že to je opět špatně postavená odpověď, neboť spojuje pozitivní názor na Čínu s pozitivním názorem na cenzuru ... kdo si myslí, že cenzura obecně je príma věc, ale způsob jejího uplatňování v Číně nikoliv, nemůže hlasovat, protože souhlasí jen s druhou částí, nikoli s první (je ok se navážet do Číny, tedy nemůže to zpochybňovat slovy "Proč se navážíte ...")
oh nikoliv, to se pouze ty mermomocí snažíš v mém příspěvku najít něco, co bys shodil mluvil jsem zcela jasně o stylu, jakým je anketa postavena, žádný názor na DS autorovi této ankety nepodsouvám - pouze srovnávám, že stejně jako autor dotyčné ankety na Novinkách nepřipouští odlišný názor než "oficiální", který je takový a makový jak uvádím v tom, cos' citací vytrhl z kontextu ... ano, považuji to za "názor autora ankety", jenže mluvím o dvou různých anketách, tudíž pravděpodobně o dvou různých autorech, a demagogické je naopak tvoje použití jednotného čísla s implicitním předpokladem, že z těch dvou se mluví právě o té jedné zdejší, což není pravda, mluví se o obou najednouČína je špatná a Google dobrý, Dělnická strana je špatná a Dopravní podnik je dobrý, a hotovoKrásná ukázka demagogie (také) z tvé strany. Ačkoliv jsi spojení těchto dvou věcí vytvořil ty sám v předchozí větě, na konci už to píšeš, jako kdyby to o DS byl názor autora ankety.
Stejně tak by mohl znít dotaz "Chcete znát vůbec pravdu?" a odpovědi "a) ano vždy, b) většinou, c) jak kdy, d) spíš ne, e) z toho jsem vyrost, f) nechci, g) jiná odpověď.
pozor, pícháš do vosího hnízdaSouhlazím. Hlasovat nemůžu. Na otázku "Měl by se Google stáhnout z Číny?" bych čekal možnosti typu ANO/NE. Ale zdejší možnosti jsou spíš vhodné k otázce "Má Google cenzorovat v Číně?" nebo "Má Google šanci zvrátit čínský režim?".- docela mě to i děsí, jak se na tebe sesypali, i když máš pravdu :-/
I v ČR je googe cenzurovaný - nebo si někdo myslí, že ne?
Tiskni
Sdílej: