Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
pořád stejně zajímaváKdo je největší pašák a proč právě Ivan Langer?
tak jelikoz se jedna o prohlizec ktery nefunguje na linuxu tak nevim jak odpovedet. Sice jsem se o operu po prechodu zacal zajimat vice a je tudiz pro me zajimava drive nez predtim, ale stale ji nemuzu vyzkouset :(
2. Co dělá tato anketa na serveru zabývající se primárně Linuxem, resp. OSS? Opera 15.x zatím není dostupná pro Linux...tož Opera pro Linux dostupná byla, takže z tohoto hlediska je to relevantní, a WebKit je OSS, takže to sem taky patří tedy nepřijde mi to divné z hlediska zaměření serveru, spíše mi přijde divné, která odpověď vítězí - jestliže nová verze pro Linux dostupná není, čekal bych, že pro zdejší čtenáře bude tím pádem méně zajímavá ...
+1
Hlasoval bych pro: pořád stejně nezajímavá.
Naprosto nezajimavej - zkusil jsem, videl jsem a fakt nechci. Zatim zustavam na Opere 12.
Neni to kvuli renderovacimu jadro, jaky ma prohlizec jadro je mi vlastne ukradeny, ale Opera s WebKitem neni Opera, to je Chrome s cervenym "O" jako ikonou a par pluginama se vsema jeho vyhodama a nevyhodama.
Takze zatim zustavam statecne na Opere 12, ale casem budu muset prejit na FF, duvodem je, ze treba naprosto bezpodminecne prohlizec musi umet radit taby do sloupce (a pokdu se nevejdou do 1, tak treba do 2 sloupcu) a to nova Opera a ani Chrome nezvladnou.
Tak si shneme, co jsme oba napsali: "Pouzivam Operu 12, protoze novy Opere chybi featura X"
Ve tvem pripade je jsou featurama hesla a synchronizace, v mym pripade taby ve sloupci.
At si Opera renderuje WebKitem/Blinkem nebo at ma klidne Gecko na Trident . Kdyz tutu zmenu Opera ohlasila, predpokladal jsem, ze proste jen vymeni "spodek" a GUI a featury zustanou, takze jsem zmenu i celkem vital.
Tvoje feautury budou do Opery pravdepodobne brzo pridany, ale s myma vertikalnima tabama to vidim dost nepravdepodobne. Vertikalni taby tam kdysi byli jako experimentalni featura, ale odebrali je. Viz: Issue 99369: Chrome/Chromium is missing side/vertical tabs, evidentne to tam chybi vice lidem. Proto jsem psal, ze budu muset prejit na FF.
Tiskni
Sdílej: