OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
pořád stejně zajímaváKdo je největší pašák a proč právě Ivan Langer?
tak jelikoz se jedna o prohlizec ktery nefunguje na linuxu tak nevim jak odpovedet. Sice jsem se o operu po prechodu zacal zajimat vice a je tudiz pro me zajimava drive nez predtim, ale stale ji nemuzu vyzkouset :(
2. Co dělá tato anketa na serveru zabývající se primárně Linuxem, resp. OSS? Opera 15.x zatím není dostupná pro Linux...tož Opera pro Linux dostupná byla, takže z tohoto hlediska je to relevantní, a WebKit je OSS, takže to sem taky patří tedy nepřijde mi to divné z hlediska zaměření serveru, spíše mi přijde divné, která odpověď vítězí - jestliže nová verze pro Linux dostupná není, čekal bych, že pro zdejší čtenáře bude tím pádem méně zajímavá ...
+1
Hlasoval bych pro: pořád stejně nezajímavá.
Naprosto nezajimavej - zkusil jsem, videl jsem a fakt nechci. Zatim zustavam na Opere 12.
Neni to kvuli renderovacimu jadro, jaky ma prohlizec jadro je mi vlastne ukradeny, ale Opera s WebKitem neni Opera, to je Chrome s cervenym "O" jako ikonou a par pluginama se vsema jeho vyhodama a nevyhodama.
Takze zatim zustavam statecne na Opere 12, ale casem budu muset prejit na FF, duvodem je, ze treba naprosto bezpodminecne prohlizec musi umet radit taby do sloupce (a pokdu se nevejdou do 1, tak treba do 2 sloupcu) a to nova Opera a ani Chrome nezvladnou.
Tak si shneme, co jsme oba napsali: "Pouzivam Operu 12, protoze novy Opere chybi featura X"
Ve tvem pripade je jsou featurama hesla a synchronizace, v mym pripade taby ve sloupci.
At si Opera renderuje WebKitem/Blinkem nebo at ma klidne Gecko na Trident . Kdyz tutu zmenu Opera ohlasila, predpokladal jsem, ze proste jen vymeni "spodek" a GUI a featury zustanou, takze jsem zmenu i celkem vital.
Tvoje feautury budou do Opery pravdepodobne brzo pridany, ale s myma vertikalnima tabama to vidim dost nepravdepodobne. Vertikalni taby tam kdysi byli jako experimentalni featura, ale odebrali je. Viz: Issue 99369: Chrome/Chromium is missing side/vertical tabs, evidentne to tam chybi vice lidem. Proto jsem psal, ze budu muset prejit na FF.
Tiskni
Sdílej: