Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Ja ho urcite necracknu :) ale treba nekdo schopny jo.Aha. Takže „k čemu je dobrý šifrovat AESem - já ho sice necracku, ale treba nekdo schopny jo“.
a pak to stejne cele zustane zavisle jenom na heslu uzivatel pripadne rootaA?
Mozna by to slo resit hibernaci na disk misto do ram - pak by system sirfrovany disk odmountoval.Samozřejmě, že disk můžeš odpojovat i při uspávání do RAM.
/home
, ačkoliv ani nevím proč. Většina těch dat se stejně dá najít na internetech.
Preji hezky den,
sifrovat HDD v pocitaci povazuji dnes za standard, at se jedna o NB nebo desktop. Zamykate si auto, byt, chalupu? Zamknete si i "data". Je to vase pravo! A pri pouziti modernich CPU je ztrata vykonu nulova ci zanedbatelna. Ztrata vykonu je patrna AZ pouze pri pouziti velmi rychlych SSD
Ma zkusenost z domaciho PC
SSD Vertex 4, rychlost R/W 500/500 MB/s, nesifrovana data, opravdu namereno
1) 128bit sifrovani, CPU 4.5Ghz, bez HW AES -> R/W cca 140-170MB/s takze stale slusne
2) 128bit sifrovani, CPU 4.5Ghz, s HW AES-NI -> R/W cca 330-350MB/s takze no problem *
* ani s HW AES podporou sice nedosahnu na maximalni rychlost sveho SSD ale rychlosti jsou naprosto dostacujici
Jen bych rad upozornil na jednu podstatnou vec, ktere jsem si vsiml u svyhc kolegu. Pokud sifrujete cely disk tj, / , /home, oddil /boot musi zustan nesifrovany => paklize to s bezbecnosti a sifrovanim myslite vazne, je nezbytne /boot premistit na nejake vymene medium jako flaska, bootovat z ni a mit ji porad u sebe! Jinak to sifrovani celeho disku postrada smysl a mohli byste se vystavit podvrzeni jadra/initramfs na nesifrovanem /boot ponechanem na disku
OFF-TOPIC pokud sosate z torrentu apod, krome sifrovani nezapomente uzivat VPN!
Takze kdyz sifrovat tak poradne. Neusnadnujte zlodejum ani policii/OSA/BSA/soudum zivot :D
S pozdravem, raven4
https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.raven4.MKCommander_HD
https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.raven4.MKSysMon
https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.raven4.UsefullClock
> paklize to s bezbecnosti a sifrovanim myslite vazne, je nezbytne /boot premistit na nejake vymene medium jako flaska, bootovat z ni a mit ji porad u sebe! Jinak to sifrovani celeho disku postrada smysl a mohli byste se vystavit podvrzeni jadra/initramfs na nesifrovanem /boot ponechanem na diskuSecureBoot? :) A má to vůbec smysl řešit, když ti útočník může připojit do počítače HW keylogger a to heslo k disku zjistit tak.
Tiskni
Sdílej: