Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Tak tady me nekdo predbehl.. :) Jeste dodam snad mcu.cz, belza.cz ci prochazka.profitux.cz a MEGA dalsi na Googlu.
Co se tyce literatury vhodne pro zacatecniky, tak ja sem odkojeny na panu Malinovy. Mel sem tyto knizky jeste pred tim nez sem sel na elektro prumku a musim rici, ze po cele ctyri roky sem se elektriku nemusel ucit.. :). Muj subjektivni nazor, nedelam reklamu..
Ad simulatory: Mozna sem Vam to bude zdat tvrde, ale pokud fakt nemate zaklady elektriky tak je Vam simulator k nicemu! Sice muzete menit hodnoty soucastek, parametry atd., ale pokud nevite na jakem principu to ma makat tak to stejne neodsimulujete.. Jinak pod Linux myslim je gEDA, jeste sem nezkousel, ale chystam se (mozna bude blok zapis :) ). Mam jen zkusenosti se simulatorama pod Win (OrCAD, MultiSim, Micro-Cap). A jeste sem si vzpomnel, vysledky simulaci jsou tak dobre jak dobre mame modely..
Prikazy make, make all a make hex podle me delaji totez. Moc tomu nerozumim, ale preklada to (snad dobre)Nedělají. Samotný
make
vyrobí jenom ELF, HEX soubor vyrobí až make hex
Byly vytvoreny dva soubory pokus.elf a pokus.hex. Ten prvni nevim k cemu je uzitecny ci jak se pouziva. Druhy soubor je binarni a je v nem zkompilovany nas zdrojak.Ten první je výsledná binárka ve formátu ELF (Executable Linux Format). Užitečný není, ale avr-gcc neumí vyrobit nic jiného. HEX se vyrobí konverzí tohoto souboru.
Prvni uvaha byla nemam pristup na paralelni port. Moje reseni je proste spustit prikaz jako root.Méně prasácké řešení je přiřadit uživatele boldak do skupiny lp, která ten paralelní port vlastní.
Tiskni
Sdílej: