Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Různé drobnosti a užitečnosti na které narazím nebo sám vytvořím. Primárně se zaměřuji na věci, které mohou být zajímavé a užitečné pro ostatní uživatele GNU/Linuxu či typografického systému TeX, občas se tu ale určitě vyskytne i něco z úplně jiného soudku, např. z oblasti bezpečnosti apod.
Před nedávnem se tu v jednom blogu objevila žádost o radu s výběrem monitoru.
V diskusi pod příspěvkem jsem také přispěl svou troškou do mlýna a navrhoval HP LP2065 nebo NEC MultiSync LCD20WGX² Oba ale měli nějaké (i když relativní) nevýhody: lesklý povrch, absenci podpory HDCP (přece jen, co kdyby náhodou; monitor se kupuje na hodně let), nebo neširokoúhlost. Kdyby mi umřel současný monitor a já si měl okamžitě koupit nový, velmi bych zvažoval, co vlastně koupit. V současné době na trhu není (respektive nebyl, vizte dále) monitor, který by mi úplně vyhovoval.
Dnes jsem náhodou zabrousil do svého oblíbeného e-shopu a zjistil jsem, že nasadili novou verzi stránek. Začal jsem se novou podobou obchodu probírat a narazil jsem na malý zázrak (nebo se mi to tak momentálně v prvotním nadšení jeví) – ideální monitor za relativně rozumnou cenu. A dokonce Eizo!
Myslíte, že Eizo S2031W-GY je konečně ideální monitor? V oficiálních specifikacích mě trošku mrzí jen udávaný kontrast „900:1 temná komora/300:1 typický interier“. Těžko ale říct, co to znamená v reálu v porovnání s údaji udávanými jinými výrobci. Věřím (snad se nepletu), že přece jen informace udávané Eizem bývají „poctivější“ než hodnoty udávané jinde. Takže by to snad nemuselo být o tolik horší než u konkurenčních monitorů.
Jinak má všechno – není to žádné TN šidítko, ale S-PVA panel s 10bitovým interním zpracováním, je širokoúhlý, má rozumné rozlišení 1680 × 1050, podporuje HDCP, podporuje zobrazení nižších rozlišení 1:1, nebo ve dvou režimech interpolace (roztažení na celou plochu panelu/roztažení se zachováním poměru stran obrazu), má automatickou regulaci jasu dle okolního osvětlení, profily nastavení přepínané jedním tlačítkem na monitoru (kdo nezkusil, neví, jak moc užitečná funkce to je), USB hub a pivot. A je to Eizo (tzn. 5letá záruka a žádné „Made in China“, ale výroba přímo v Japonsku).
Snad mi to nadšení vydrží, až si to pořádně nechám projít hlavou a všechno si to promyslím. A taky by to chtělo recenzi ze SvětHardware.cz. Snad se brzy objeví.
Update: Tak nějakou recenzi tohoto monitoru jsem objevil alespoň na serveru Fotoaparat.cz.
Tiskni
Sdílej:
Druhá odpověď znamená, že by hlasující byl ochoten „tolerovat“ nějaké nedostatky, které na monitoru shledal, pokud by byl levnější. Třetí odpověď znamená, že má nějakou vlastnost, která jej pro hlasujícího činí neatraktivní a nikdy by si ten monitor nekoupil (např. není lesklý, je širokoúhlý apod.) ať by stál co by stál (pokud tedy pomineme absurdní ceny jako je 1 000 Kč apod.).
W v názvu znamená wide (širokoúhlou) verzi.
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
No, pokud vám na šířku stačí 1050 pixelů, tak je tohle Eizo taky pro vás, protože má pivot. Můžete ho tak provozovat v režimu 1050 × 1680 pixelů (díky S-PVA panelu nebudou problémy se zornými úhly) a budete mít toho místa ještě daleko více než na 1600 × 1200 monitoru.
Přímo vedle sebe ne.
Problém je, že stejně kvalitní 24" panel je ještě o mnoho dražší. Už takhle je to za monitor docela dost peněz.
Otázka je, jestli za dva, tři roky nebude chybět full-HD rozlišení.