Apple představil nový MacBook Pro s čipy M4, M4 Pro a M4 Max.
Na GOG.com běží Halloween Sale 2024. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Return of the Phantom.
Společnost OpenAI spustila internetový vyhledávač ChatGPT search.
Konference OpenAlt 2024 proběhne již tento víkend 2. a 3. listopadu v prostorách FIT VUT v Brně. Začíná ale už v pátek na warm-up party ve Studentském klubu u Kachničky v 17:00. Pokud jste ještě areál FITu nenavštívili, k dispozici jsou pokyny k orientaci. Na programu je 54 přednášek a workshopů. Témata jsou od silně technických témat jako je třeba GCC nebo PostgreSQL po méně technické témata jako eGovernment, nebo třeba detailní analýzu … více »
Byla vydána nová verze 6.9 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.0.1. Tor client na verzi 0.4.8.13. Thunderbird na verzi 115.16.0.
Vývojáři free a open source synchronizačního nástroje (a p2p náhrady Dropboxu) Syncthing oznámili, že z důvodu odporu ze strany Google Play ukončují podporu OS Android. Bohužel v rámci toho zmizí i vydání Syncthing na F-Droid, který má slabší uživatelskou základnu. Syncthing je na Androidu implementován formou wrapper aplikace, která spustí Syncthing démon, vyžádá potřebná oprávnění a zpřístupní webové rozhraní démona. Ve srovnání se
… více »V červnu 2022 bylo oznámeno, že z K-9 Mailu se stane Thunderbird pro Android. Trvalo to poněkud déle, než vývojáři předpokládali, ale včera byl první stabilní Thunderbird pro Android 8.0 vydán.
Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Různé drobnosti a užitečnosti na které narazím nebo sám vytvořím. Primárně se zaměřuji na věci, které mohou být zajímavé a užitečné pro ostatní uživatele GNU/Linuxu či typografického systému TeX, občas se tu ale určitě vyskytne i něco z úplně jiného soudku, např. z oblasti bezpečnosti apod.
Před nedávnem se tu v jednom blogu objevila žádost o radu s výběrem monitoru.
V diskusi pod příspěvkem jsem také přispěl svou troškou do mlýna a navrhoval HP LP2065 nebo NEC MultiSync LCD20WGX² Oba ale měli nějaké (i když relativní) nevýhody: lesklý povrch, absenci podpory HDCP (přece jen, co kdyby náhodou; monitor se kupuje na hodně let), nebo neširokoúhlost. Kdyby mi umřel současný monitor a já si měl okamžitě koupit nový, velmi bych zvažoval, co vlastně koupit. V současné době na trhu není (respektive nebyl, vizte dále) monitor, který by mi úplně vyhovoval.
Dnes jsem náhodou zabrousil do svého oblíbeného e-shopu a zjistil jsem, že nasadili novou verzi stránek. Začal jsem se novou podobou obchodu probírat a narazil jsem na malý zázrak (nebo se mi to tak momentálně v prvotním nadšení jeví) – ideální monitor za relativně rozumnou cenu. A dokonce Eizo!
Myslíte, že Eizo S2031W-GY je konečně ideální monitor? V oficiálních specifikacích mě trošku mrzí jen udávaný kontrast „900:1 temná komora/300:1 typický interier“. Těžko ale říct, co to znamená v reálu v porovnání s údaji udávanými jinými výrobci. Věřím (snad se nepletu), že přece jen informace udávané Eizem bývají „poctivější“ než hodnoty udávané jinde. Takže by to snad nemuselo být o tolik horší než u konkurenčních monitorů.
Jinak má všechno – není to žádné TN šidítko, ale S-PVA panel s 10bitovým interním zpracováním, je širokoúhlý, má rozumné rozlišení 1680 × 1050, podporuje HDCP, podporuje zobrazení nižších rozlišení 1:1, nebo ve dvou režimech interpolace (roztažení na celou plochu panelu/roztažení se zachováním poměru stran obrazu), má automatickou regulaci jasu dle okolního osvětlení, profily nastavení přepínané jedním tlačítkem na monitoru (kdo nezkusil, neví, jak moc užitečná funkce to je), USB hub a pivot. A je to Eizo (tzn. 5letá záruka a žádné „Made in China“, ale výroba přímo v Japonsku).
Snad mi to nadšení vydrží, až si to pořádně nechám projít hlavou a všechno si to promyslím. A taky by to chtělo recenzi ze SvětHardware.cz. Snad se brzy objeví.
Update: Tak nějakou recenzi tohoto monitoru jsem objevil alespoň na serveru Fotoaparat.cz.
Tiskni Sdílej:
Druhá odpověď znamená, že by hlasující byl ochoten „tolerovat“ nějaké nedostatky, které na monitoru shledal, pokud by byl levnější. Třetí odpověď znamená, že má nějakou vlastnost, která jej pro hlasujícího činí neatraktivní a nikdy by si ten monitor nekoupil (např. není lesklý, je širokoúhlý apod.) ať by stál co by stál (pokud tedy pomineme absurdní ceny jako je 1 000 Kč apod.).
W v názvu znamená wide (širokoúhlou) verzi.
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
No, pokud vám na šířku stačí 1050 pixelů, tak je tohle Eizo taky pro vás, protože má pivot. Můžete ho tak provozovat v režimu 1050 × 1680 pixelů (díky S-PVA panelu nebudou problémy se zornými úhly) a budete mít toho místa ještě daleko více než na 1600 × 1200 monitoru.
Přímo vedle sebe ne.
Problém je, že stejně kvalitní 24" panel je ještě o mnoho dražší. Už takhle je to za monitor docela dost peněz.
Otázka je, jestli za dva, tři roky nebude chybět full-HD rozlišení.