Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Různé drobnosti a užitečnosti na které narazím nebo sám vytvořím. Primárně se zaměřuji na věci, které mohou být zajímavé a užitečné pro ostatní uživatele GNU/Linuxu či typografického systému TeX, občas se tu ale určitě vyskytne i něco z úplně jiného soudku, např. z oblasti bezpečnosti apod.
Před nějakou dobou jsem si v jednom příspěvku taky na Ábíčku všiml odkazu na program htop
. Tak jsem jej nainstaloval a vyzkoušel. A musím říct, že je to vynikající program.
V zásadě se jedná o obdobu známého top
, ale používá ncurses. Díky tomu je možné horizontální i vertikální skrolování mezi všemi procesy (což je asi největší nevýhoda originálního top
), je možné snadné posílání signálů a změnu „nice“. Hezké jsou také grafy v ASCII grafice.
Tiskni
Sdílej:
Používám terminál v téhle barvě.
Nicméně barva se dá v htop
nastavit nezávisle.
Á, to jsem tenkrát asi nějak nezachytil.
Mimochodem, v manuálové stránce jsem se dočetl (mimo jiné, doporučuju nahlédnout), že mezerníkem je možné označit více procesů a poslat jim nějaký signál všem najednou.
htop
je skvělá věc. Vždycky je to jeden z prvních programů, které instaluju.
$ qlop -l htop|head -n1 Mon Oct 24 06:34:03 2005 >>> sys-process/htop-0.5.2
qlop
je něco jako uptime
pro procesy emerge.log
.
Jsou nějaká live distra, kde htop není a pak musím po topu sáhnout.
iftop
je taky šikovná věcička. Díky za tip.