V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Napadají mne hned dva – rozšířenost (tzn. nikdo – ani BFU na Windows bez nainstalovaného dodatečného software – nemá problém s rozbalením), rychlé listování obsahem archivu (to je hlavní důvod pro mne, proč místo TARu někdy používám ZIP).
rychlé listování obsahem archivu (to je hlavní důvod pro mne, proč místo TARu někdy používám ZIP).To jsem nějak nepobral. Vždyť PKZIP má Central Directory signaturu až na konci archivu, ne?
-z pro gzip, -j pro bzip2, -J pro xz, --lzma pro lzma.Ba co víc.
Popular tar programs like the BSD and GNU versions of tar support the command line options -z (gzip), and -j (bzip2) to automatically compress or decompress the archive file it is currently working with. GNU tar from version 1.20 onwards also supports --lzma (LZMA). 1.21 also supports lzop via --lzop, 1.22 adds support for xz via --xz or -J, and 1.23 adds support for lzip via --lzip. Both will automatically extract compressed gzip and bzip2 archives with or without these options.Tudíž stále nechápu o čem je řeč.
Mám tu GNU tar 1.21 na openSUSE 11.2. Faktem ale je, že není možné snadno projít obsahem archivu. Příklad: V Krusaderovi vstoupím od ZIP archivu jako do adresáře a prakticky okamžitě vidím adresářovou strukturu. Pokud to stejné zkusím udělat s komprimovaným TARem, tak to chvíli trvá (dle velikosti archivu) a je vidět, že musel dojít k dekompresi celého archivu. To stejné se děje pod Windows např. v Altap Salamander.
Nakonec ani výše popsané tar -*vjf IMHO nepracují jinak – tar stejně musí sekvenčně projít celý archiv a celý ho dekomprimovat – to že dekompresi zvládne sám a nepotřebuje k tomu externí program na tom nic nemění.
To, že komprese celého archivu místo jednotlivých souborů je účinější je samozřejmě pravda, nicméně těch pár ušetřených procent na velikosti archivu při dnešních cenách disků dle mého absolutně nevyváží nepohodlí při práci s takto komprimovaným archivem.
Velká škoda, že 7-Zip nepodporuje unixové speciální soubory (linky apod.).
... to že dekompresi zvládne sám a nepotřebuje k tomu externí program na tom nic nemění ...Tar potrebuje externé programy (len ich vie použiť automaticky).
RARAsi máme jiné představy o civilizaci :).
A to by mě zrovna zajímaly důvody. Mně na něm sice vadí, že je to uzavřený formát, nicméně co se týče kompresního poměru, zvládá svoji práci na jedničku, a to není jeho jediná přednost.V podstatě asi hlavně praktické důsledky toho, co píšeš. Tedy, že v části prostředí, kde se pohybuju, je potřeba software pro rar nejen doinstalovat (s tím bych byl celkem smířený), ale ještě třeba není součástí oficiálních repozitářů... takže jako formát archivu na péčko fajn, ale těžko bych to doporučil na něco pracovního.
Hlavně proč používat RAR? Kvůli kompresnímu poměru? 7-Zip s LZMA ho pobije. Speciální unixové soubory (linky apod.) neumí ani RAR ani 7-Zip, ale 7-Zip je open-source.
takže jako formát archivu na péčko fajnNejlepší formát na péčko je mov či m4v. Nemusíš nic rozbalovat ani shánět kodeky.
BTW: Co je to ten m4v. Jsem to zahlédl u Silverlightu. To asi nebude nic Applího, když v tom má prsty i Microsoft, že?
Blbost. Na péčko nejvíc ruluje Matroška s mnohem větší kupou featur a lepším návrhem.A k čemu ti tady v tomto případě ty features jsou? To jako že si s tím videem stáhneš i lubrikační gel či co?
BTW: Co je to ten m4v. Jsem to zahlédl u Silverlightu. To asi nebude nic Applího, když v tom má prsty i Microsoft, že?Dovzdělej se.
A k čemu ti tady v tomto případě ty features jsou? To jako že si s tím videem stáhneš i lubrikační gel či co?Třeba na to abych vypnul ty debilní komentáře režiséra.
a je to dokonalý - jeden pak může procházet zálohy podle data v adresářové struktuře - kždý snapshot má svůj adresář
omezeni zipu zale6i na verzi .... puvodne byl problem i 2 giga
S tímhle jsem se nesetkal. Jde o soubory, do kterých se přesně v době zálohování zapisuje? Je v logu rdiff-backup nahlášeno, že soubor nezálohoval? Tzn. je v logu vidět, že se to nezálohovalo?
S tímhle jsem se nesetkal. Jde o soubory, do kterých se přesně v době zálohování zapisuje? Je v logu rdiff-backup nahlášeno, že soubor nezálohoval? Tzn. je v logu vidět, že se to nezálohovalo?Týká se to jen souborů, které se změní během práce rdiff-backupu. Ano v logu to vidět je.
Tiskni
Sdílej: