Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Před dvěma dny vyšla nová verze oblíbené distribuce Ubuntu. Přináší s sebou celou řadu novinek, ale ohlasy jsou zatím velmi rozporuplné.
Nový kernel sice nyní podporuje mnohem více hardwaru, ale zdá se, že ještě není dostatečně otestován pro použití v produkčních strojích. Obejvují se prý problémy s probuzením, zaseknutím GUI nebo kernel panic při přihlášení do šifrované sítě.
Osobně jsem se zatím setkal pouze s nenaběhnutím systému po probuzení (jen jednou), ale i tak je to dost nepříjemné.
Na druhou stranu ale nové Ubuntu přináší takové množství oprav a vylepšení, že zůstat na Hardym by byl hřích :)
více o novinkách, vylepšeních i zklamáních v Ubuntu 8.10
Tiskni
Sdílej:
Hm, vždycky sem měl pocit, že se říká(valo?), že do blogu si může každej napsat co chce.To máš správný pocit, ale nechtěl bys přeci ostatním upírat právo psát do komentářů, co si o těch zápiscích myslí, ne?