Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Ano, uznávám, pomalu, ale jistě to na mém blogu vyhnívá... hlavně kvůli nedostatku času a nápadů, co si budeme povídat :-/ No a jelikož se většina mých zápisků v poslední době čím dál tím více odchylovala od zaměření ABC Linuxu, rozhodl jsem se založit tématicky volný blog Letters from Earth, na který jsem zároveň přesunul zápisky odsud za poslední půlrok.
FuxBlog budiž tedy nadále ryze technickým blogem se zaměřením na IT. Snad na něj budu mít čas...
Tento problém se podle bugu #336627 vyskytuje ve spojitosti s přítomností NFS svazů v souboru /etc/fstab
. Podle diskuse k bugu je zatím jediným řešením odstranit NFS svazky z /etc/fstab
, ale co když je potřebuji a chci, aby se mountovaly automaticky při startu systému?
Nejjednodušším řešením, které ale není funkční, je přidat své NFS mounty příkazy do /etc/init.d/boot.local
. Problémem je zde fakt, že /etc/init.d/boot.local
se zpracovává dříve, nežli se inicializuje /etc/init.d/network
, tudíž k připojení NFS svazků nedojde. Je tedy třeba napsat si vlastní skript pro mountování NFS a zařídit, aby jej init
volal ve správnou chvíli.
Mountovací skript
Nazvěme jej například /etc/init.d/nfsmounts
. Soubor je třeba samozřejmě vytvářet pod rootem a po jeho vytvoření mu dát spustitelný atribut. Obsah skriptu pak může být nějaký následující:
#! /bin/sh
### BEGIN INIT INFO
# Provides: nfsmounts
# Required-Start: network nfs
# Default-Start: 5
# Default-Stop: 0 6
# Description: workaround for NFS mounts bug in openSUSE 10.3
# Source: https://bugzilla.novell.com/show_bug.cgi?id=336627
### END INIT INFO
case "$1" in
start)
echo "Mounting NFS mountpoints."
mount server:/mnt/data /mnt/server1 -t nfs -o ro
mount server:/mnt/data /mnt/server2 -t nfs -o ro
echo "Done."
;;
stop)
echo "Unmounting NFS mountpoints."
umount /mnt/server1
umount /mnt/server2
echo "Done."
;;
restart)
$0 stop
$0 start
;;
*)
echo "Usage: $0 {start|stop|restart}"
exit 1
;;
esac
Ano, tento skript by jistě šel napsat mnohem lépe, ale nejsem žádný skriptovací bůh a i základní kostra skriptu je vykradená z jiného . Na základní funkci ale postačuje - lze jeho pomocí mountovat, odmountovávat i remountovat NFS svazky a vypíše co zrovna dělá a kdy tuto činnost ukončí. Pravda, bylo by možné doplnit ještě různá ošetření chyb. Každý dobrý návrh v komentářích vítám
Spouštění a zastavování
Dejme tomu, že skript chceme spouštět při vstupu systému do runlevelu 5. Pak je třeba vytvořit v adresáři /etc/init.d/rc5.d
dva symbolické linky na tento skript, jeden se jménem K21nfsmounts
a druhý S21nfsmounts
. A jako poslední úpravu je ještě třeba upravit soubory /etc/init.d/.depend.start
a /etc/init.d/.depend.stop
. Do těchto souborů pak stačí shodně přidat na konec řádku
nfsmounts: network nfs
a přidat položku
nfsmounts
do titulního řádku TARGET=
... někam mezi položky ke konci řádky.
Disclaimer
Je možné, že to, co bylo uvedeno výše není provedeno naprosto profesionálně, ani naprosto korektně. Nicméně postup funguje a provozuji ho na své openSUSE 10.3. Samozřejmě detaily se mohou distribuci od distribuce měnit. Jinak kdyby měl někdo nějaký lepší nápad jak podobnou věc zařídit, sem s ním.
Tiskni
Sdílej: