Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Ano, uznávám, pomalu, ale jistě to na mém blogu vyhnívá... hlavně kvůli nedostatku času a nápadů, co si budeme povídat :-/ No a jelikož se většina mých zápisků v poslední době čím dál tím více odchylovala od zaměření ABC Linuxu, rozhodl jsem se založit tématicky volný blog Letters from Earth, na který jsem zároveň přesunul zápisky odsud za poslední půlrok.
FuxBlog budiž tedy nadále ryze technickým blogem se zaměřením na IT. Snad na něj budu mít čas...
Tento problém se podle bugu #336627 vyskytuje ve spojitosti s přítomností NFS svazů v souboru /etc/fstab
. Podle diskuse k bugu je zatím jediným řešením odstranit NFS svazky z /etc/fstab
, ale co když je potřebuji a chci, aby se mountovaly automaticky při startu systému?
Nejjednodušším řešením, které ale není funkční, je přidat své NFS mounty příkazy do /etc/init.d/boot.local
. Problémem je zde fakt, že /etc/init.d/boot.local
se zpracovává dříve, nežli se inicializuje /etc/init.d/network
, tudíž k připojení NFS svazků nedojde. Je tedy třeba napsat si vlastní skript pro mountování NFS a zařídit, aby jej init
volal ve správnou chvíli.
Mountovací skript
Nazvěme jej například /etc/init.d/nfsmounts
. Soubor je třeba samozřejmě vytvářet pod rootem a po jeho vytvoření mu dát spustitelný atribut. Obsah skriptu pak může být nějaký následující:
#! /bin/sh
### BEGIN INIT INFO
# Provides: nfsmounts
# Required-Start: network nfs
# Default-Start: 5
# Default-Stop: 0 6
# Description: workaround for NFS mounts bug in openSUSE 10.3
# Source: https://bugzilla.novell.com/show_bug.cgi?id=336627
### END INIT INFO
case "$1" in
start)
echo "Mounting NFS mountpoints."
mount server:/mnt/data /mnt/server1 -t nfs -o ro
mount server:/mnt/data /mnt/server2 -t nfs -o ro
echo "Done."
;;
stop)
echo "Unmounting NFS mountpoints."
umount /mnt/server1
umount /mnt/server2
echo "Done."
;;
restart)
$0 stop
$0 start
;;
*)
echo "Usage: $0 {start|stop|restart}"
exit 1
;;
esac
Ano, tento skript by jistě šel napsat mnohem lépe, ale nejsem žádný skriptovací bůh a i základní kostra skriptu je vykradená z jiného . Na základní funkci ale postačuje - lze jeho pomocí mountovat, odmountovávat i remountovat NFS svazky a vypíše co zrovna dělá a kdy tuto činnost ukončí. Pravda, bylo by možné doplnit ještě různá ošetření chyb. Každý dobrý návrh v komentářích vítám
Spouštění a zastavování
Dejme tomu, že skript chceme spouštět při vstupu systému do runlevelu 5. Pak je třeba vytvořit v adresáři /etc/init.d/rc5.d
dva symbolické linky na tento skript, jeden se jménem K21nfsmounts
a druhý S21nfsmounts
. A jako poslední úpravu je ještě třeba upravit soubory /etc/init.d/.depend.start
a /etc/init.d/.depend.stop
. Do těchto souborů pak stačí shodně přidat na konec řádku
nfsmounts: network nfs
a přidat položku
nfsmounts
do titulního řádku TARGET=
... někam mezi položky ke konci řádky.
Disclaimer
Je možné, že to, co bylo uvedeno výše není provedeno naprosto profesionálně, ani naprosto korektně. Nicméně postup funguje a provozuji ho na své openSUSE 10.3. Samozřejmě detaily se mohou distribuci od distribuce měnit. Jinak kdyby měl někdo nějaký lepší nápad jak podobnou věc zařídit, sem s ním.
Tiskni
Sdílej: