EU chce (pořád) skenovat soukromé zprávy a fotografie. Návrh "Chat Control" by nařídil skenování všech soukromých digitálních komunikací, včetně šifrovaných zpráv a fotografií.
Byly publikovány fotografie a všechny videozáznamy z Python konference PyCon US 2025 proběhlé v květnu.
Společnost xAI a sociální síť X amerického miliardáře Elona Muska zažalovaly firmy Apple a OpenAI. Viní je z nezákonné konspirace s cílem potlačit konkurenci v oblasti umělé inteligence (AI).
Byla vydána nová verze 9.16 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Americká vláda se po převzetí zhruba desetiprocentního podílu ve výrobci čipů Intel chystá na další investice do vybraných firem. Na sociální síti Truth Social to napsal prezident Donald Trump. Jeho ekonomický poradce Kevin Hassett v rozhovoru v televizi CNBC řekl, že nemusí jít pouze o firmy z technologického sektoru, ale i z jiných odvětví.
V Amsterdamu probíhá Open Source Summit Europe. Organizace Linux Foundation představuje novinky. Pod svá křídla převzala open source dokumentovou databázi DocumentDB.
Přesně před 34 lety, 25. srpna 1991, oznámil Linus Benedict Torvalds v diskusní skupině comp.os.minix, že vyvíjí (svobodný) operační systém (jako koníček, nebude tak velký a profesionální jako GNU) pro klony 386 (486), že začal v dubnu a během několika měsíců by mohl mít něco použitelného.
86Box, tj. emulátor retro počítačů založených na x86, byl vydán ve verzi 5.0. S integrovaným správcem VM. Na GitHubu jsou vedle zdrojových kódů ke stažení také připravené balíčky ve formátu AppImage.
Vláda Spojených států získala desetiprocentní podíl v americkém výrobci čipů Intel. Oznámili to podle agentur americký prezident Donald Trump a ministr obchodu Howard Lutnick. Společnost Intel uvedla, že výměnou za desetiprocentní podíl obdrží státní dotace v hodnotě 8,9 miliardy dolarů (zhruba 186 miliard Kč). Částka podle Intelu zahrnuje dříve přislíbené subvence 5,7 miliardy dolarů z programu CHIPS na podporu výroby čipů v USA,
… více »Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 27 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Ano, uznávám, pomalu, ale jistě to na mém blogu vyhnívá... hlavně kvůli nedostatku času a nápadů, co si budeme povídat :-/ No a jelikož se většina mých zápisků v poslední době čím dál tím více odchylovala od zaměření ABC Linuxu, rozhodl jsem se založit tématicky volný blog Letters from Earth, na který jsem zároveň přesunul zápisky odsud za poslední půlrok.
FuxBlog budiž tedy nadále ryze technickým blogem se zaměřením na IT. Snad na něj budu mít čas...
Nejdříve jsem si říkal, že svůj blog na ABC zasvětím opravdu čistě Linuxu, ale jak už to bývá, člověk míní, život mění. Po krásném půlroce je tu první vyloženě nelinuxový zápisek. I když ... s Linuxem se bude prolínat pořád - od začátku do konce.
Začalo to krásně - odchodem mé milované SB Live! do křemíkového nebe. Z ničehonic se začala hlásit jako VGA compatible adapter, čehož si všimnula všetečná ještěrka SUSE a najednou nestartovaly X. Řešení na sebe nechalo pár dní čekat. Podařilo se i sice nadrátovat jakési pseudosystémové řešení, které spočívalo v úpravě X.org.conf a ručním restartu ALSY hned po startu X, ale mě to nedalo. Prostě jsem po těchto symptomech drahou SB Live! vyjmul, uložil do skladiště využitého (něco jako vybydleného, ale pro hardware) železa ("křemíkové nebe"?) a zapnul nenáviděnou onboard AC'97. Nu což, funguje, o to tu šlo.
Paradoxem bylo, že k tomuhle incidentu došlo pár dní před další epizodou - státními závěrečnými zkouškami, alias státnicemi. Bohužel nepatřím mezi lidi, kteří se spokojí s tím, že už to nějak funguje, ale snažil jsem se přijít na to, proč to nefunguje. Takže do cca posledních dvou dní před státnicemi jsem řešil zejména odchod mé zvukové karty do věčných lovišť. Zároveň se do toho přidaly nové ovladače AMD/ATI, které taky měly své pihy na kráse, ale s těmi jsem provedl VELMI krátký proces. Ale což - státnice se zdařily a compík to taky přežil. SB Live! bohužel ne
Jak to již bývá kolem maturit, státnic a podobných záležitostí, kromě řešení akutních problémů s počítačem a učení toho člověk moc neudělá. Tak maximálně zajde na dvě . Takže po postátnicové kocovině o délce cca pěti dní jsem se vrhl do záležitostí, na které předtím nebyl čas. Kromě Linuxu se snažím vrtat ještě do hudby, které rozumím ještě méně, takže jsem začal u ní. Dokončil jsem dlouho odkládanou recenzi alba Evoken pro Fobiazine.net a hlavně, HLAVNĚ se mi podařilo vyjednat akreditaci na koncert Heaven and Hell, aneb Black Sabbath s Ronniem Jamesem Diem. Prostě kult.
V mezičase se objevily další ovladače AMD/ATI. Zkouška - tentýž průser co minule. Při návratu z Fluxboxu do KDM skončím na černé obrazovce. Bohužel zvítězil nedostatek času a lenost a cca týden a půl jsem vypínal své PC pomocí shutdown -h now
. Pravda, není to úplně ideální řešení a ani není uživatelsky přívětivé, ale vynechal se tak návrat do KDM . Abych ale nevypadal jako totální lenoch, už jsem s tím něco udělal. Předevčírem jsem ony ovladače reinstaloval (downgradoval) na staré 8.33.6 a vše opět funguje
A co se dělo v mezičase? Nákup obleku (3 hodiny čistého času), nákup trekovek (mno, není to zrovna blízko, taky cca 3 hodiny), další nákup, tentokráte pohorky s přítelkyní (ten čas si dovedete domyslet ), hromada papírování, dotisk diplomky...
Mimochodem dotisk diplomky byla taky zábava. Jako nultý krok mi došel papír. OK, tak jsem zajel do města pro nový a začal zvesela tisknout. Krása. Došla barevná náplň. Další cesta do města. Refill cartridgí, pár pokusných tisků a finální tisk diplomky. Další den v hajzlu... Ještě že vázání provedla firma, jinak netuším, co by se mi stalo u toho Tam se mimochodem taky vytáhli. Vzor titulní strany desek a samolepky na CD k diplomce jsem jim donesl na svém CD-RW a co je nenapadlo jiného, než z těch dvou kusů samolepek přilepit jeden na ono CD-RW. Ještě že ten druhej kus to přežil bez úhony.
Pak jeden výlet. Chtěli jsme s přítelkyní přejít z Bečova do Mariánských Lázní. Hezky s plnou polní, takže krosny, stan, nějaké přespání v přírodě atd. Bohužel jsme zvolili zrovna období dešťů (minulou sobotu), které nás chytlo po cca 10km cesty, nějakých 5km od nejbližsí vesnice. Po třičtvrtě hodince strávené pod stromem jsme našli nejbližsí silnici, na pátý pokus chytili stopa (malířské auto ) a nechali se odvézt do vesničky Prameny, do penzionu U Nováka, odkud jsme měli v plánu vyrazit na autobus do Mariánek a pak vlak Plzně. Totální haluz. 23.6.2007 u Nováka slavili Vánoce, měli stromek, ozdoby, dárky, hrály koledy. Z největšího průseru měsíce se rázem vyklubala najvětší sranda měsíce a zkažený výlet najednou nabral úplně jiné obrátky. Dali jsme svařák, popřáli šťastné a veselé a následujícím busem zmizeli do Plzně.
To vše jsem ve zdraví přečkal (zvláště ty nákupy mi daly co proto) a přišel zlatý hřeb měsíce, Heaven and Hell. Prahu sice nemusím, ale pokud jde o to, vidět legendu, zapřu se a jedu. Byla to jednoznačně lahůdka, kompletní report z akce je na Fobiazine.net. Ještě lepší byl návrat z koncertu, kdy jsme s bývalým spolubydlou sprintovali 700m na metro z Výstaviště, abych stihnul ještě vlak do Plzně
Další akce byla Promoce. Premiéra nově nakoupeného obleku a hodina v pozoru. Kromě nezbytných fórků během akce nás všechny kompletně bolely nohy, o zádech ani nemluvím. Přeci jen než se vyjmenuje nějakých 40 lidí ze dvou oborů, tak to nějakou chvíli trvá. K tomu sliby a proslovy ... hodina na jednom místě.
A když to Linuxem začalo, musí to Linuxem skončit. Včera jsem ve volné chvíli udělal pár nových screenshotů (skutečně jen pár :)) první, druhý) svého Fluxboxu a dnes ráno jsem kompletně přerval všechny vazby z mých předchozích zápisků na Ábíčku na můj školní disk. Všechny mé screenshoty jsou nyní na serveru ABC a až mi zanikne školní účet, budou dále přístupné. K tomuto jsem se chystal už tak dva měsíce
A co mě ještě čeká? Zítra - přijímací pohovor na doktorské studium, následuje čtyři hodiny cesta přes půl republiky na další bod měsíce - svatbu. Tedy ne mojí, ale známého. Ta se bude konat v sobotu. Na to, že zbývaji dva dny, docela hukot, jako ostatně celý měsíc. A pak ať mi někdo vykládá, jakou máme po státnicích pohodu, když jsem se doteď nezastavil...
A co vy, jak proběhl červen '07 na vaší straně? Co se ještě uděje?
Tiskni
Sdílej: