abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
dnes 00:22 | Komunita

V Norimberku probíhá do pátku ownCloud conference 2018, tj. konference vývojářů a uživatelů open source systému ownCloud (Wikipedie) umožňujícího provoz vlastního cloudového úložiště. Přednášky lze sledovat online. Videozáznamy jsou k dispozici na YouTube. Při této příležitosti byl vydán ownCloud Server 10.0.10. Z novinek lze zdůraznit podporu PHP 7.2. Vydán byl také ownCloud Desktop Client 2.5.0. Vyzkoušet lze online demo ownCloudu.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
dnes 00:11 | Pozvánky

Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.

xkucf03 | Komentářů: 0
včera 16:11 | Komunita

Vývojáři relačního databázového systému PostgreSQL oznámili, že schválili svůj Code of Conduct (CoC) aneb kodex chování vývojářů PostgreSQL.

Ladislav Hagara | Komentářů: 14
včera 14:44 | Nová verze

Byla vydána verze 1.0 poštovního serveru Courier (Wikipedie). Aktualizovány byly také související balíčky jako Courier authentication library, Courier-IMAP, SqWebMail, maildrop nebo Cone.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 02:22 | Zajímavý software

Společnost ​Versity Software otevřela svůj archivační souborový systém ScoutFS. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu (kernel space, user space) pod licencí GPLv2.

Ladislav Hagara | Komentářů: 21
včera 00:44 | Nová verze

Byla vydána verze 4.2 programovacího jazyka Swift (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení jsou oficiální binární balíčky pro Ubuntu 18.04, Ubuntu 16.04 a Ubuntu 14.04. Přehled novinek ve videozáznamu přednášky z WWDC 2018.

Ladislav Hagara | Komentářů: 3
17.9. 17:55 | Nová verze

Po třech a půl letech od vydání verze 3.4.1 byla vydána nová verze 3.4.2 programu pro filtrování spamu Apache SpamAssassin (Wikipedie). Z novinek lze zmínit 4 nové pluginy. Pravidla budou ověřována pomocí SHA-256 a SHA-512 místo SHA-1. Řešeny jsou také 4 bezpečnostní chyby. Například chyba CVE-2018-11780 v pluginu PDFInfo zneužitelná ke vzdálenému spuštění kódů (RCE).

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
17.9. 16:22 | Pozvánky

Díky openSUSE Video Teamu lze sledovat živý přenos většiny prezentací z letošní SUSE Labs Conference. Záznamy proběhlých prezentací budou postupně přidávány na kanál SUSE Labs na YouTube.

Michal Kubeček | Komentářů: 0
17.9. 10:22 | Pozvánky

Na webových stránkách konference LinuxDays byl zveřejněn program přednášek a workshopů. Současně byla spuštěna registrace. Konference proběhne o víkendu 6. a 7. října 2018 v Praze v areálu ČVUT v Dejvicích na Fakultě informačních technologií.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
17.9. 02:22 | Komunita

Linus Torvalds se v oznámení o vydání 4. rc verze Linuxu 4.19 omlouvá za své chování. Posledním commitem před zvýšením rc3 na rc4 bylo odstranění souboru s Code of Conflict a přidání souboru s Contributor Covenant Code of Conduct vycházejícího z Contributor Covenant. Vývoj Linuxu 4.19 dokončí Greg Kroah-Hartman. Linus Torvalds si bere volno a bude pracovat na svém chování. Pravděpodobně vylepší svého poštovního klienta, aby mu nedovolil odesílat emaily obsahující nadávky.

Ladislav Hagara | Komentářů: 51
Na optické médium (CD, DVD, BD aj.) jsem naposledy vypaloval(a) data před méně než
 (13%)
 (15%)
 (21%)
 (23%)
 (24%)
 (4%)
 (1%)
Celkem 356 hlasů
 Komentářů: 33, poslední 16.9. 11:55
Rozcestník

NUT (Network UPS Tools) - trochu tvrdší oříšek

19.1.2008 17:49 | Přečteno: 4226× | Linuxení aneb hrátky se šrotem | Výběrový blog | poslední úprava: 19.1.2008 17:49

Jednou ze služeb, které mají na Linuxu poměrně svérázný způsob konfigurace, je i NUT - Network UPS Tool. Jde o soubor programového vybavení a ovladačů, jejich vhodným propojením lze monitorovat stav UPS připojené prakticky k libovolnému počítači v síti.

Už z názvu je zřejmé, že NUT se zaměřují přímo na použití v síti, o nic složitější ale není ani konfigurace NUT na jediném počítači, který ani nemusí být k síti připojen. Konfigurace a vlastně celá architektura NUT je ale tolik síťově orientovaná, že není problém si na vlastním počítači konfiguraci NUT vyzkoušet a znalosti pak pouze aplikovat na síťové prostředí. Jak to ale s architekturou NUT je?

Architektura NUT
Jádrem NUT je samotný ovladač UPS, ke kterému dále přistupuje démon upsd, který zprostředkovává dalším programům možnost připojení se UPS a monitorování nebo ovládání jejího stavu. Oba tyto programy běží na počítači, připojeném k UPS, a vzdáleně k nim přistupuje monitorovací program upsmon. Ten již může běžet na kterémkoliv počítači včetně počítače, ke kterému je UPS připojena. Cílem vlastní konfigurace NUT pak je sladění konfigurací jednotlivých "modulů" NUT tak, aby byla umožněna jejich vzájemná komunikace. Jde tedy o sladění konfiguračních souborů ups.conf, upsd.conf a upsmon.conf.

Získání NUT
NUT lze, stejně jako kterýkoliv jiný open source projekt, získat ve formě zdrojových kódu ze stránek projektu, což samozřejmě obnáší nutnost jejich následné kompilace a doladění některých dalších detailů, zejména systémového uživatele upsd. Nicméně lze předpokládat, že v současné době mají NUT všechny distribuce v repozitářích a lze jej získat jednoduše za pomoci balíčkovacího systému distribuce. Předpokládejme tedy, že jsme NUT získali z distribučních zdrojů a tudíž je program správně nakonfigurovaný a zkompilovaný.

Po instalaci NUT by měl být vytvořen v systému nový systémový uživatel pod jménem upsd (openSUSE 10.3) nebo podobným. Pokud se v systému takovýto uživatel nenachází, je třeba jej vytvořit a následně na něj NUT odkazovat. Podobná situace nastává, pokud byl NUT kompilován. Uživatele upsd je třeba NUT dát do vínku použitím parametru --with-username=upsd při konfiguraci před vlastní kompilací a následně jej v systému vytvořit. Pod openSUSE 10.3 je uživatel upsd definován jako uživatel s uid 106 ze skupiny daemon.

K čemu je ale tento uživatel nutný? Jde o zvýšení bezpečnosti celého systému NUT. Při startu systému se upsd spouští pod uživatelem root, což by mohlo znamenat možné ohrožení systému, proto se ihned po spuštění upsd přepne pod neprivilegovaného uživatele upsd, pod kterým již může bezpečně běžet.

Konfigurace
Předpokládejme tedy, že NUT máme nainstalovaný z distribučních zdrojů se správně vytvořeným uživatelem upsd. Nyní je třeba sladit výše uvedené konfigurační soubory v pořadí, v jakém byly vypsány. Všechny konfigurační soubory se nachází v adresáři /etc/ups/ (alespoň na openSUSE 10.3, na jiných distribucích se jejich umístění může mírně lišit, případně mohou některé ze souborů chybět). Postupujme tedy soubor po souboru:

/etc/ups/ups.conf
V tomto souboru se nachází konfigurace UPS jako takové, tedy volba ovladače, port, ke kterému je UPS připojena a případné další volby. Nahlédneme-li do manuálové stránky man ups.conf, najdeme zde odkaz na soubornou manuálovou stránku man nutupsdrv, ve které jsou vypsány dostupné ovladače obsažené v NUT. Jsou to následující:

apcsmart
bcmxcp
bcmxcp_usb
belkin
belkinunv
bestf‐com
bestuferrups
bestups
cpsups
cyberpower
energizerups
etapro
everups
gamatronic
genericups
isbmex
liebert
masterguard
megatec
metasys
mge‐shut
mge‐utalk
usbhid-ups
oneac
powercom
rhino
safenet
snmp‐ups
solis
tripplite
tripplitesu
tripplite_usb
upscode2
victronups

Dotazem man typ_ups pak lze zjistit dodatečné volby pro dokofigurování UPS. Předpokládejme však, že máme po ruce starší UPS značky Powercom připojenou přes jediný sériový port počítače (/dev/ttyS0), které budeme říkat zaloha. Soubor /etc/ups/ups.conf pak bude vypadat následovně:

[zaloha]
driver = powercom
port = /dev/ttyS0
desc = "PowerCom King Pro 625AP"

Zvoleným ovladačem UPS je tedy powercom a pod stejným jménem bude i běžet proces ovladače UPS.

/etc/ups/upsd.conf
V tomto souboru je definováno, odkud se lze k démonu upsd přistupovat. Alespoň na openSUSE 10.3 je soubor předkonfigurován pro použití na jediném počítači, pro použití na síti by bylo nutno jej dodatečně poupravit. Obsah tohoto souboru, pokud chceme provozovat monitor UPS na stejném počítači, ke kterému je připojena, je následující:

ACL all 0.0.0.0/0
ACL localhost 127.0.0.1/32
ACCEPT localhost
REJECT all

K démonu upsd tedy bude možno přistupovat pouze ze stejného počítače, na kterém běží (localhost).

/etc/ups/upsd.users
Kromě umístění, odkud bude možno k upsd přistupovat, je třeba dále určit, kdo bude mít možnost k němu přistupovat. Dejme tou, že k UPS bude přistupovat uživatel se jménem "monitor" a jako heslo bude používat slovo "heslo". Soubor /etc/ups/upsd.users pak bude mít následující obsah:

[monitor]
password = heslo
allowfrom = localhost
upsmon master

Uživatel "monitor" se tedy bude moci přihlašovat pouze ze stejného počítače, jako na něm běží UPS (localhost).

/etc/ups/upsmon.conf
Posledním souborem k editaci je poměrně rozsáhlý konfigurační soubor /etc/ups/upsmon.conf. Jeho obsah lze libovolně dolaďovat (soubor je dobře komentovaný, není tedy problém jednotlivé volby interpretovat a upravit), pro samotnou funkci NUT je ale důležitý jediný řádek, a to řádek začínající slovem MONITOR. Ten je třeba upravit tak, aby říkal programu upsmon, že má monitorovat UPS zaloha na počítači localhost, ke kterému se má přihlásit jako uživatel "monitor" a použít heslo "heslo". Tedy doslovně v jazyku konfiguračního souboru /etc/ups/upsmon.conf:

MONITOR zaloha@localhost 1 monitor heslo master

Nyní si lze nanečisto zkusit první spuštění NUT příkazem /etc/init.d/upsd start (pod rootem). Pokud je vše správně nakonfigurováno, měl by se objevit text

Starting NUT UPS drivers done
Starting NUT UPS server done
Starting NUT UPS monitor done

Pokud se neobjeví, je třeba zkontrolovat konfiguraci, případně postupovat podle zobrazené chyby. (Může být potřeba dokonfigurovat typ použitého kabelu v /etc/ups/ups.conf apod.)

Záznam hodnot z NUT a automatické spouštění
Kromě pouhého hlídání počítače je možné hodnoty z UPS i logovat do vybraného souboru. Logování zajišťuje program upslog, který je též součástí NUT. ten lze spouštět pod libovolným uživatelem jednoduchým příkazem:

upslog -i 5 -l /home/data/upslog.log -s zaloha

Parametr -i zde určuje interval, v jakém mají být naměřená data logována, -l do jakého souboru a -s ze které UPS.

Když již máme NUT nakonfigurované, budeme samozřejmě chtít, aby se služba spouštěla při každém startu počítače. Toho docílíme přidáním spouštěcích příkazů do souboru /etc/init.d/boot.local, konkrétně následujících řádek:

/etc/init.d/upsd start
upslog -i 5 -l /home/data/upsmon.log -s zaloha -u pushkin

Příkazy jsou tedy stejné jako dříve, ale u příkazu upslog přibyl parametr -u, který udává, pod kterým uživatelem se má upslog spouštět. Dále je vhodné do souboru /etc/init.d/halt.local přidat řádek, zastavující službu upsd, tedy:

/etc/init.d/upsd stop

Všechny konfigurační soubory a služby lze dále dopilovat přesně pro svou UPS (zvláště například rychlost vypínání podle stavu a stáří baterie). Není ale možné v rámci jediného zápisku, který se soustředí na základní zprovoznění NUT, všechna nastavení vystihnout. V případě potřeby lze pouze uživatele odkázat na manuálové stránky příslušných konfiguračních souborů, které jsou na opravdu dobré úrovni a snadno pochopitelné.

       

Hodnocení: 100 %

        špatnédobré        

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

Komentáře

Vložit další komentář

ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
© 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.