Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
toje ze třetího dílu sluncesenojahody ne?? :O :O :D ;D
se neví. zatim se jakoby jenom ví že vopice používaj mac hele videjko :O :D :D ;D
Pro muj byznis je AWS nutnost, ne zebych nemoh mit zelezo v sklepe ale proste mam zakazniky po celem svete a CDN mi resi jak geologickou pristupnost, tak redundantnost.Proč ne, když to tvým klientům vyhovuje.
Ze je za tim nejaky kubernetes/sql/nosql/ngnix/tomcat o tom nechci vedet a architekt ma na to budget aby najal gurua co to jedonrazove nakonfiguruje.Dík, žes nám bezelstně ukázal jak tomu hovno rozumíš.
Jen kdyz vidim Sheldona jako Ales Kapica tak vim presne dobre cim ho nasrat…Už v dávné minulosti, když nám na první VŠ dělali psychotesty mi vyšlo, že jsem "cholerik, optimistický". S oblibou to vykládám tak, že jsem cholerik a optimisticky věřím, že mě ti druzí nechtějí nasrat. Děsně se pak totiž diví. A pokud jde o přirovnání k Sheldonovi, tak v mém okolí se vyskytují mnohem adekvátnější subjekty než jsem já. Na mě spíš sedí Leonard.
Kontejnery jsou fajn, ale vlastně se přehazuje správa serverů na developery, kteří tomu z velké části nerozumí, což je jasné, správa serverů a zabezpečení nebývá jejich scope, čest výjimkám.Tenhle trend je dost divný. Já jsem zažil ve firmě přechod na OpenShift. Developer najednou musí umět k vývojařině ještě celý stack OpenShiftu a zároveň dockeru a zároveň linuxu vevnitř a chápat jak to celé funguje a jak se to propojuje a konfiguruje (egresy, ingresy a tak dál, třeba nacpat do toho SSH je docela wtf kvůli user permissions v dockeru). Firma si gratuluje, jak se stala moderní, ale přitom lidí na infře neubylo a když teďkon něco řeší developer, tak na tom tráví pětkrát tolik času, co dřív trávil kolega z infry. Asi jediná fajn věc na tom je, že se to dobře automatizuje, ale to se dalo s nějakou tou orchestrací (nedávno jsem publikoval Trying Ansible alternatives in python) udělat i nad starým systémem.
třeba nacpat do toho SSH je docela wtf kvůli user permissions v dockeruSSH uvnitř docker kontejneru? Je to fakt nutné? Podle dokumentace OpenShift umí
exec
. Nebo je tam nějaká záludnost?
DeploymentConfig
potřebuješ mít uvedeny serviceAccount:
a serviceAccountName:
a v specifikaci kontejneru containers:
hierarchii securityContext: runAsUser: 2222
, kde 2222 je uid toho service accountu.
ale bystroušák je asi jako starší než jenda má děti a pistoli umí hledat mezi jetelama čtyrlístky a jako náhodou taky napsal uplně supr blogísek hele :O :O :D ;D
Tiskni
Sdílej: