Craig Loewen se v příspěvku na blogu Microsoftu věnuje novinkách ve WSL (Windows Subsystem pro Linux), které přinese Windows 10 1903. Jedná se především o možnost přístupu z Windows (Průzkumník souborů, explorer.exe) k souborům v nainstalovaných linuxových distribucích. Použit je protokol 9P.
Byl vydán Hangover ve verzi 0.4.0. Jedná se o součást projektu Wine umožňující spouštět Windows aplikace pro x86 a x86_64 na architektuře ARM64 (AArch64). Zdrojové kódy této alfa verze jsou k dispozici na GitHubu.
Byla vydána nová major verze 3.0.0-1 linuxového prostředí pro operační systémy Windows Cygwin (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení.
Byl vydán Debian 9.8, tj. osmá opravná verze Debianu 9 s kódovým názvem Stretch. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Předchozí instalační média Debianu 9 Stretch lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Příští týden bude na MFF UK zahájena série přednášek o architektuře a implementaci operačních systémů. Mezi přednášejícími budou odborníci z firem Kernkonzept, Oracle, Red Hat, SUSE či SYSGO. Pokud si chcete rozšířit obzory (virtualizace, ptrace, ZFS, kdump, ...), vyberte si z harmonogramu téma, které vás zajímá a přijďte. Přednášky se konají každý čtvrtek od 15:40 v učebně S4 na Malostranském náměstí 25 v Praze. Přednášky jsou přístupné veřejnosti (registrace není nutná), studenti UK a ČVUT si je mohou zapsat jako standardní předmět.
Bylo vydáno Ubuntu 18.04.2 LTS, tj. druhé opravné vydání Ubuntu 18.04 LTS s kódovým názvem Bionic Beaver. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v přehledu změn.
Git History umí u souborů v git repozitářích zajímavým způsobem zobrazit jejich historii a následně jednotlivé změny, viz animovaný gif. Použít jej lze lokálně nebo aktuálně na soubory umístěné na GitHubu. Máte-li ve webovém prohlížeči zobrazen soubor umístěný na GitHubu, nahraďte v URL doménu github.com doménou github.githistory.xyz a nové URL odešlete. Využít lze také rozšíření Chrome i Firefoxu. V plánu je vedle GitHubu také podpora GitLabu a Bitbucketu.
Byla vydána verze 1.0 webové a na frameworku Electron postavené desktopové verze svobodného decentralizovaného skupinového komunikátoru Riot (Wikipedie) využívajícího protokolu Matrix (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Společnost Collabora oznámila vydání verze 4.0 online kancelářského balíku Collabora Online a také Collabora Online Development Edition (CODE) pro domácí uživatele. Kancelářský balík vychází z LibreOffice Online (cgit).
Byla vydána verze 241 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS). Řešeny jsou také bezpečnostní chyby.
Tiskni
Sdílej:
Xpéčkám obrazovka nečernáNo dobře, už tu akci asi zrušili. Win už moc nesleduju. Ale tak jí začne vyskakovat okýnko, nebo za rok vymyslí Microsoft nějaké kreativní řešení pirátské otázky.
a samozřejmě rollup updaty windowsůNikdy jsem neměl kradená Windows, ale většina pirátů má aktualizace vypnuté, aby si nestáhla Genuine Advantage nebo jak se to teď jmenuje.
"pc-srot"... myslim ze si MACem ovlinen az moc... jinak dobry HP notebooku se da sehnat okolo 20kKč, pocitam ze v USA bude jeste o par hadriku levnejsi...
Cena neni super, jen odpovida tomu jakej je to srot. Hledas notebook ale to co si vybral je netbook. Netbook je mrnava parodie na notebook pro lidi, kteri potrebuji pocitac stale u sebe a normalni notebook je pro ne moc velkej a pda zase moc maly. Ten display bude pro tchyni moc malej (prava tchyne by si ale neco takovyho zaslouzila.. za trest ).
Kde jste vzal, že C2 nebo nVidia je na pytel?
Ja bych rek, ze to myslel tak, ze skype ten vykon nevyuzije. Na video-telefonovani staci neco obyc.
No já postupuju tak, že žijeme ve 20 století, a když už chcete koupit něco nového, pro známého nebo rodinu, tak vyberte to, co by jste koupil i sobě.
No nevim. Kdyz bych chtel nekomu koupit neco pouze na skype telefonovani, tak mu radsi koupim skype telefon, se kterym nebude mit zadny potize, narozdil od notebook, kde muze selhat dost veci a pak to musi clovek resit
Neocekavam provoz na baterii, komp bude v podstate trvale jen jako druha strana na videotelefonovani pres skype.
A nebylo by lepsi koupit rovnou nejakej skype-video-telefon? Jestli na tom opravdu nic jinyho delat nebude, tak si mi to zda jako opravdu zbytecna investice a zbytecne zeslozitovani skype telefonovani. Pro USA je dostupnej ve skype-shopu http://shop.skype.com/intl/en-gb/phones/new-asus-aiguru-sv1.html za USD 229,50. Puvodne jsme to chteli taky, ale Skype proste neni schopen tohle dodavat do EU nejak solidne, tak jsme nakonec vzali ne-video http://shop.skype.com/intl/en-cz/phones/rtx-dualphone-3088.html. No a kdyby pak chtela neco na surfovani, tak klidne nejakej mensi notas.
Co se tyka ceny a MACu - ano, ten pc-srot IBM compatible je opravdu levnejsi. To vis, neviditelna ruka trhu funguje a kdyz je na trhu vic hracu, tak se kazdej snazi prodat vic tim, ze snizujou cenu, aby prilakali zakazniky. Tohle u MACu nefunguje, kdyz ma Apple monopol, takze zakaznik ma dve moznosti - bud koupi za cenu, kterou chce Apple, nebo utre. V PC svete se podivas na ruzny prodejce, ruzny sestavy, ruzny vyrobce a vyberes si podle kvality/vykonu/ceny. No a pak si vyberes, jestli na tom chces pracovat (nainstalujes zadarmo linux), nebo hrat hry (nainstalujes kradeny wokna). Posledni dobou se dostavam s MACem taky trosku do styku a udelal jsem si zebrizek - PC+Linux=svoboda HW+SW; PC+Windows=HW svoboda, SW omezeni; Apple=SW+HW vezeni. Rekl bych, ze proste i ty Wokna jsou o trosku svobodnejsi nez MAc. (berte to trosku s nadsazkou). Na druhou stranu, s Macem pak clovek nema takovy problemy jako s Woknama - Apple SW je sladenej s Apple HW, zadny vyjimky, zadny problemy.
Osobne bych rodicum (tchyni berme take) koupil HP (je bez licence na win, coz Lenovo neni a Dell skoro neni), Celeron, Intel grafika, 1GB RAM a minimum HDD - plus/minus 10 000Kc.
Velikost LCD urcite 15,4" nejen kvuli ocim, ale i z duvodu, ze na rozdil od netbooku to ma DVD mechaniku - ktera se hodi od pousteni vypalenych fotek po prehravani filmu.
Urcite bude notebook pripojen k Internetu, cimz se dostavam k tomu, ze by rozhodne na notebook sel Linux (v mem pripade debian), kdyz se neco rodicum rozbije, pri startu sama muze nabehnout VPN a ja se pak bud pres ssh nebo vnc (x11vnc) podivam co a jak a muzu resit problem. Levne a pokud se nerozbije HW, tak nesmrtelne.
A co takhle koupit legalni Win XP ENG a stahnout CZ language pack?
Ty tu tchýni musíš ale nenávidět! Koukej jí koupit Maca, když jseš s ním tak spokojenej.
Rekl bych, ze dnes je kazdy notebook dostatecne silny - pokud se babca nerozjede a nezacne parit hry nebo strihat video, tak ji vykonem bude stacit cokoliv.
Ja jsem si u ntb pohlidal:
- dostatecne velky display (15,4" staci)
- NE leskly display (cist texty ze zrcadla unavi oci nejen duchodce)
- chipset Intel (aby nebyly problemy s ovladaci - vsiml jsem si, ze nekteri vyrobci ntb - napr. Fujitsu Siemens davaji do levnych ntb chipsety SIS a podobne)
- bez operacniho systemu (planoval jsem zminene Kubuntu abych si usetril praci s odvirovavanim a preinstalacemi Windows
- rozumna cena
Nakonec vysel vitezne nejaky predchudce tohoto modelu, ktery stoji cca 8000 bez DPH (bylo kupovano pred pul rokem, takze se konkretni typ uz nejspis trochu obmenil)
Pokud to chápu správně, tak s penězma nemáš velký problém. V tom případě bych doporučil Maca. Plastový Macbook oficiálně stojí 999U$, takže by mohl jít sehnat i o chlup levněji. Je dostatečně spolehlivý, celosvětová záruka není k zahození a budeš to mít stejné jako doma. Ovládání jednouché (jednodušší, než Windows nebo Linux). Taky tam je nějaká vzdálená plocha, takže můžeš tchyni ukázat co a jak.
Jediný problém vidím v tom, že by se tchyně mohla namlsat a chtít příště MacBook Pro, ten už by se prodražil.