Po půl roce vývoje od vydání verze 49 bylo vydáno GNOME 50 s kódovým názvem Tokyo (Mastodon). Podrobný přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře.
Článek na stránkách Fedora Magazinu informuje o vydání Fedora Asahi Remixu 43, tj. linuxové distribuce pro Apple Silicon vycházející z Fedora Linuxu 43.
Byl zveřejněn program konference Installfest 2026. Konference proběhne o víkendu 28. a 29. března v Praze na Karlově náměstí 13. Vstup zdarma.
Byla vydána Java 26 / JDK 26. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 10. Odstraněno bylo Applet API.
Byla vydána nová verze 260 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Odstraněna byla podpora skriptů System V. Aktualizovány byly závislosti. Minimální verze Linuxu z 5.4 na 5.10, OpenSSL z 1.1.0 na 3.0.0, Pythonu z 3.7.0 na 3.9.0…
Byla vydána nová verze 5.1 svobodného 3D softwaru Blender. Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Bylo oznámeno vydání nové verze 8.1 "Hoare" kolekce svobodného softwaru umožňujícího nahrávání, konverzi a streamovaní digitálního zvuku a obrazu FFmpeg (Wikipedie). Doprovodný příspěvek na blogu Khronosu rozebírá kódování a dekódování videa pomocí Vulkan Compute Shaders v FFmpeg.
Byl představen open-source a open-hardware prototyp nízkonákladového raketometu kategorie MANPADS, který byl sestaven z běžně dostupné elektroniky a komponent vytištěných na 3D tiskárně. Raketa využívá skládací stabilizační křidélka a canardovou stabilizaci aktivně řízenou palubním letovým počítačem ESP32, vybaveným inerciální měřicí jednotkou MPU6050 (gyroskop a akcelerometr). Přenosné odpalovací zařízení obsahuje GPS,
… více »Vědci z univerzity La Sapienza v Římě vyvinuli systém, který dokáže identifikovat jednotlivce pouze na základě toho, jak narušují signály Wi-Fi. Autoři tuto novou technologii nazvali WhoFi. Na rozdíl od tradičních biometrických systémů, jako jsou skenery otisků prstů a rozpoznávání obličeje, nevyžaduje tato metoda přímý fyzický kontakt ani vizuální vstupy. WhoFi může také sledovat jednotlivce na větší ploše než kamera s pevnou polohou; stačí, je-li k dispozici Wi-Fi síť.
SuperTux (Wikipedie), tj. klasická 2D plošinovka inspirovaná sérií Super Mario, byl vydán v nové verzi 0.7.0. Videoukázka na YouTube. Hrát lze i ve webovém prohlížeči.
Zdravím Vás,
všimli ste si niekto, aký sú defaultné bindings pre prezeranie súborov v Midnight Commanderovi neúplné, zastaralé či nezvládajúce české/slovenské prostredie? Nebolo by dobré, keby hneď po inštalácií ponúkal čo najviac možností?
Mne to vadí dosť a tak som sa rozhodol pre nasledujúci projekt. Pokúsim sa, spolu s Vami, dať dokopy čo najkompletnejší súbor bindings, ktorý bude následne ponúknutý vývojarom mc, čoby novinka (bindings.cs.example).
Pomôžete? Na úvod pár poznámok:
Návrh:
# RTF document
regex/\.(rtf|RTF|Rtf)$
View=%view{ascii} unrtf --html %f | lynx -dump -stdin
# Microsoft Word document
regex/\.([Dd]o[ct]|DO[CT]|[Ww]ri|WRI)$
View=%view{ascii} antiword -m 8859-2.txt %f &
# View=%view{ascii} catdoc -x %f || word2x -f text %f - || strings %f
# Microsoft Excel spreadsheet
regex/\.([Xx]l[sw]|XL[SW])$
View=%view{ascii} xls2csv %f || strings %f
# View=%view{ascii} xlhtml %f | lynx -dump -stdin
# View=%view{ascii} xlhtml %f | elinks -dump
# Microsoft PowerPoint presentation
regex/\.([Pp][Pp][sStT])$
View=%view{ascii} ppthtml %f | cstocs utf8 il2 - | lynx -stdin -dump
# View=%view{ascii} catppt %f
# MS Word 'swap' file
regex/^~WRL.*\.tmp$
View=%view{ascii} catdoc %f
# OpenOffice.org Writer document
regex/\.(sxw|stw|sxc|stc|sxi|sti|sxd|std|sxm|sxg)$
View=%view unzip -p %f content.xml | o3totxt | cstocs utf8 il2 -
# PDF
type/^PDF
View=%view{ascii} pdftotext -enc Latin2 %f 2>/dev/null - || strings %f
# HTML document
type/^HTML
View=%view{ascii} lynx -dump -force_html %f
# cacaview supported images
regex/\.(jpg|JPG|Jpg|jpeg|PNG|png|gif|GIF|[Tt][Ii][Ff][Ff]{0,1}|[Bb][Mm][Pp])$
View=DISPLAY="" cacaview %f
# .ico icon
regex/\.(ico|ICO)$
Open=pho %f >/dev/null 2>/dev/null &
View=%view{ascii} identify %f
# View=%view{ascii} file %f
# video file
include/video
View=%view avinfo %f
# DVD (vob) movie
regex/\.(vob|VOB|Vob)$
Open=(mplayer dvd:// -dvd-device %d -channels 6 >/dev/null 2>&1 %f &)
# mid(i) file
regex/\.(midi?|MIDI?|Midi?|rmid?|RMID?|Rmid?|kar|KAR)$
View=%view{ascii} midic -jf %f
# macromedia flash video
regex/\.(swf|SWF)$
View=%view{ascii} swfdump %f | grep "^\[HEADER\]"
# ogm container
regex/\.(ogm|OGM|Ogm)$
Open=mplayer %f
View=%view{ascii} ogminfo %s
# disk image
regex/\.(iso|ISO|img|IMG|bin|BIN)$
Open=%cd %f#iso9660
View=%view{ascii} disktype %f
# mp3 audio file
regex/\.(mp3|MP3|Mp3)$
Open=mocp -c; mocp -a %f;mocp -p;mocp;rm ~/.moc/last_directory
# View=%view{ascii} mpg123 -vtn1 %f 2>&1 | sed -n '/^Title/,/^Comment/p;/^MPEG/,/^Audio/p'
View=%view{ascii} mp3info -x %f
# Waveform audio file
regex/\.(wav|WAV|Wav|snd|SND|Snd|voc|VOC|Voc|au|AU|Au)$
View=%view{ascii} sox %f -e stat 2>&1
Open=play %f
# show space occupied by a directory
directory/*
Edit=%view du -s --si %p
# pdb document
regex/\.([pP][dD][bB])$ View=%view{ascii} txt2pdbdoc -d %f | iconv -f cp1250 -t latin2
# vcf - electronic business card
regex/\.(vcf|VCF)$
View=%view sed -e "s/^BEGIN:VCARD.*/***/" %f | grep '^FN:\|^EMAIL;\|^TEL\|^\*\*\*\|^ADR\|^BDAY\|^X-ICQ\|^X-JABBER\|^X-MSN\|^X-YAHOO' | iconv -f utf-8 -t latin2
# Default target for anything not described above
default/*
View=%view cstocs $(enc=$(enca -s %f);if [ $enc = "???" ]; then enc="il2";fi;echo $enc) il2 %f &
Edit=vim %f
Rád tento súbor doplním na základe Vašich komentárov. Nezabudnite aj nejaké to info do CREDITS 
Tiskni
Sdílej:
Já hlavně nenavrhuju řešení, já říkám, že žádné nepotřebuju. Když vytvořím zvukový formát xxx, doplním nějak podporu do mého oblíbeného přehrávače a tím všechny změny končí. K čemu mi pomůže, že GIMP teď bude vědět, že xxx je nějaký zvuk?
Použití asociací v browseru nebo mail klientu mě nenapadá při způsobu jakým je používám žádné. Samozřejmě, pak by browser spolehlivě věděl, že tohle je soubor ten a ten, který nejčastěji otvírám tím a tím a může k němu picnout líbivou ikonku. Ale to já vím taky, to mi nemusí říkat!
Já si opravdu nevšiml, že by asociace zrovna byl nějaký skvělý vynález windows který by mi chyběl. Chybí jiné věci, tohle jsem pocítit nestačil.