Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Píšu takovou středně velkou aplikaci v Railsech. Teda backend je R-O-R a frontend je především XUL. Takže různé seznamy tlačím se serveru do Gecka ve formátu RDF, kdy nahrazuji různá ID hodnotami z číselníků.
Iritovalo mě, jak ActiveRecord na každý záznam v RDF šahá do databáze pro všechny číselníky. Tak jsem napsal následující modul: Acts::SimpleCache
, který jednoduše cachuje číselník v hashi v paměti.
module ActiveRecord
module Acts
module SimpleCache
def self.append_features(base)
super
base.extend(ClassMethods)
end
module ClassMethods
def acts_as_simple_cache(options = {})
class_eval do
after_save { @f_cache = {} }
def self.find(*args)
begin
if ( (args.length==1) or not args[1].has_key?(:conditions) )
logger.debug( "SimpleCache[" + table_name +
"]::find(" + args[0].to_s + ") - using cache" )
@f_cache ||= {}
return @f_cache[args[0]] ||= super
end
rescue => e
logger.error( "SimpleCache: exception #{e.class}: #{e.message}" )
end
super
end
end
end
end
end
end
end
ActiveRecord::Base.class_eval { include ActiveRecord::Acts::SimpleCache }
Použití je takhle snadné:
class Tvar < ActiveRecord::Base
has_many :cards
set_table_name "tvary"
acts_as_simple_cache
end
Řádek acts_as_simple_cache
vložený do definice modelu způsobí, že všechny číselníkové lookupy do tohoto modelu, ktere ActiveRecord generuje půjdou přes cache.
Zasloužilo by si to učesat, ale jak to je to splňuje účel. Konkrétní akci - generování RDF na různých modelech s počtem číselníků kolem 8-12 jsem zrychlil o 40-60%.
Tiskni
Sdílej:
Milej zlatej, se zrychlením pošty po posledním upgrade jseš vedle jak ta jedle.
Zrychlení je způsobeno tím, ze poštovní rozhraní je kompletně přepsané. Převzaný a upravený PHP kód byl nahrazený nesrovnatelně kvalitnější implementací v RUBY. Tím PHP kompletně vypadlo z konfigurace apache -- jsme nyní úplně PHPfríí (alespoň tam, kde si v tom něco neplácá zákazník).
Honza šel tak daleko, že optimalizoval IMAPovou knihovnu standardně dodávanou s RUBY -- když zagoogluješ, tak narazíš na moje snahy to tlačit do upstreamu.
Ad úpravy Cyrusu v posledních dvou blogpostech: ano, projeví se to hlavně na hostingu, ale i všude tam, kde zákazníci přistupují k pošte přes WebIS. Není to tvůj případ?
Ad čím se bavím -- do toho Ti nic není Ale vážně, víš, co jsou to hříhy mládí? Ne? Tak věz, že jsem někdy studoval postgraduál na informatice a že jsem se snažil dělat do slovníků. No a jedna nejmenovaná instituce tehdy žádala o grant na tvorbu nového slovníku a jak na sviňu jsem tam byl napsaný jako řešitel....
Jak to v životě chodí, ve chvíli, kdy jsem to na FI začal balit, tak vyšel ten grant a já se ocitl v situaci, kdy na mém software, kterým bych se už třeba ano moc nechtěl zabývat, běží tvorba slovníku, na které má po dobu 3 let dělat team cca 10 lidí...
Teď ještě k tvým prioritám:
1) dokumentový server: ve fázi plánování je ten full-text, další DMS features až později