Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Záloha na cloudu nebo na dedikovaném serveru vyžaduje silnou linku - jak dlouho tam ta data budete nahrávat? Jak dlouho je budete stahovat?Záleží na tom, jak se to dělá, ale pro nahrávání ta linka tak silná být nemusí - děláme rsyncem off-site zálohy jednou za měsíc z cca 30TB dat*) a průměrný datový tok, který to potřebuje, je 20Mbps. Samozřejmě první kopie, kdy se nedaly dělat rozdíly, chtěla podstatně víc. I to by ale na slabé lince šlo s dedikovaným serverem řešit - první záloha se udělá lokálně a až pak se to odveze do serverovny, v případě katastrofy se ten server (nebo disk) dá zase přivézt. *) jednou za měsíc znamená, že se každý den zazálohuje něco a všechna ta něco mají dohromady 30TB dat
Dobrá záloha se pozná podle toho, že není dostupná online ze zálohovaného místa (tj rm -rf na zálohovaném serveru nevymaže i zálohy - což není tak neobvyklé, jak by se mohlo zdát).
+1 Na to jsou dobré buď dva (či víc) externí disky, které střídáš – pak ti zavirovaný/napadený systém může během zálohování smazat poslední zálohu, ale zbude ti ještě předposlední na druhém disku. Nebo zálohování po síti – používám SSH a Btrfs:
Pokud jde o úložiště mimo objekt, nešel bych do cloudu, ale v jiném objektu bych na Internet připojil vlastní NAS mechaniku od QNAP (levnější kvalitnější HW) nebo Synology (dražší, lepší firmeware).
Potom se zpravidla využije systémové zálohování všech dat přes noc (synchronizace) a v parametrech se vyloučí zálohování nějakých pracovních/zábavních/(z jiných zdrojů dosažitelných) oblastí.
Pokud se rozhodnete k výše uvedenému řešení, potom si nechejte nastavit zálohování skutečně znalou osobou.
- nechte si vše popsat
- provést nastavení na síti, nastavení firewall
- zaškolit se na obnovu
- nechat předvést obnovu systému, "laickou" obnovu omylem smazaných dat, ...
Uvádím, protože v praxi jsem zažil různé tragédie se špatně nastaveným zálohováním, takzvanými "odborníky" na všechno.
Zásadně RAID bych nepovažoval za zálohu, ani archivaci.
Proč ne?
Uživatel smaže omylem data a z čeho je chcete obnovit?
Malware znehodnotí systém (dnes oblíbené zašifrování dat).
Potřebujete získat starší verzi údajů, protože obsah nepoškozeného/čitelného souboru byl nesprávně modifikován (ale to jej již spíše o archivaci než o zálohování).
...
Prostě bych nerad testoval kvalitu záchranné vesty až když budu plavat podél boku hořící lodiToto je vec na ktoru sa casto zabuda. nech uz vam tie zalohy nastavi ktokolvek, sucast riesenia musi byt pravidelna kontrola zalohy. (ci uz komplet data, alebo nahodna cast dat) Pokial mate toto nastavene, tak jednak viete ako data obnovit, ked to naozaj budete potrebovat, lebo to budete robit pravidelne a tiez budete mat istotu, ze tie zalohy casom neprestali fungovat. (viz nedavny problem Gitlabu, kde zistili, ze zalohy im uz nejaky ten mesiac nefungovali) IMHO tato poziadavka sama o sebe znacne zjednodusi vyber technologii a pokial si to chcete kupit ako riesenie od nejakej spolocnosti, vela nedoveryhodnych firiem odfiltrujete prave tou poziadavkou na pravidelnu verifikaciu zaloh - ak vam povedia, ze to netreba, lebo.. tak si radsej najdite niekoho ineho.
Ochranu proti "ramsomware" jsme po dlouhé době řešení a pokusů vyřešili, draze ale funkčně. Máme dvě NAS jednotky, které se střídají v on-line režime - lichý a sudý týden.
Prvotní bylo, jen jeden NAS a jeden externí disk s celkovou zálohou prováděnou jednou týdně přes noc po kontrole systému. Následně externí disk odpojen do příštího týdne.
Daleko lepsi by bylo, pokud by si autor onen ostudny fakt nechal pro sebeProč by mělo někoho zajímat, že z tvého pohledu to je ostudný fakt? (Mně zas připadá ostudné, když má někdo potěšení z toho, že jsou ostatní chudší, příp. že na objednávku vydírá zaměstnance firem, ale to tě jako cizí názor nejspíš taky nebude zajímat...)
Nezisková organizace je organizace (právnická osoba), jejímž účelem není vytvářet zisk, tedy která není obchodní společností ani jiným podnikatelským subjektem.Vyplácet zaměstnancům mzdu s tím není v rozporu. Svoje názory si můžeš strčit za klobouk; takto je ten právní termín nadefinovaný.
jednoduchy model zalohovania: - archivy podla hodin (celkovo 24 archivov) natrepat do cron.hourly a dookola nechat prepisovat - archivy podla dni (celkovo 28-31 archivov) natrepat do cron.daily a dookola nechat prepisovat - archivy podla tyzdnov (celkovo 52-53 archivov) natrepat do cron.weekly a dookola nechat prepisovat - archivy podla mesiacov (celkovo 12 archivov) natrepat do cron.yearly a dookola nechat prepisovat idealne rdiff-backup, /etc, projekty s kopou malych suborov a pod. ...
Tiskni
Sdílej: