Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Překladatelé a korektoři z redakce Linux+ si nezaslouží aby nad jejich výplody někdo plakal. Ačkoliv právě při pročítáni tohoto plátku k tomu čtenáři často nemají daleko. Jemnocitnější povahy pak často cítí akutní potřebu zvrátit obsah žaludku. Pojďme jim to tedy vrátit a zplna hrdla se jim zasmějme
Pro ilustraci zde pouze napíšu několik „šťavnatých špeků“. Mizernou češtinou je psán téměř celý časopis a věcných chyb (pravděpodobně všechny zaviněny mizerným překladem) je tam spousta. Je to výtažek toho nejlepšího ovšem pouze po prolistování asi pětiny obsahu (zejména článku o databázích, kvůli kterým jsem časopis koupil).
Dozvíme se např., že PostgreeSQL zajišťuje spojitost údajů. Nedokážu si představit co by to tak asi mohlo být. Můžu pouze předpokládat, že v originálu bylo „spójność danych” tedy datová integrita.
Funkce je skupina příkazů, které se provádějí jako výrazy. Huh?
EnterpriseDB obsahuje triggery úrovní jak pro řádek tak i pro větu. Co to jsou triggery úrovní? A trigger pro větu?
Člověku by možná něco ujasnil příklad. Proto se pln očekáváni vrhne na větu „V předešlém příkladu samostatného příkazu DELETE,…“ a pak stráví mládí nad hledáním onoho příkladu. Marně.
Známé výhody programů Open source jsou stále více atraktivnější pro podniková řešení. Každý češtinář jistě zajásá Vůbec celý rámeček „Rozhovor s Andy Astorem“ je velmi humorný. Dozvíme se např., že pracoval jako „více prezident“. Nebo „Naše vztahy se společností vývojářů jsou mizivé: jsou to obři a na jejich ramenou stojí EnterpriseDB. Jak poetické. Ovšem dává to smysl? I další text napovídá, že by slovo „mizivé“ jaksi mělo mít opačný význam.
Článek o OpenSolarisu jsem přečetl jen zběžně. Ovšem i zde se dozvíme mnoho zajímavých údajů. Třeba, že „Nyní budeme kompilovat konsolidaci ON, následně tuto kompilaci zaměníme místo našeho dosavadního systému a restartujeme. Za tím účelem nainstalujeme…“. Já jsem si ten časopis zaplatil a tudíž mám myslím právo požadovat, aby mi někdo vysvětlil, jak se kompilace konsolidace pomocí instalace zaměňuje za stávající systém
To by myslím pro vytvoření představy stačilo. Měl jsem pak už sílu přečíst jen článek o MySQL a ten byl přeložen docela obstojně.
Redakce nijak nereagovala, když jsem je na chyby upozornil poprvé ani podruhé. Třeba se chytnou za nos, když si z nich začnou lidé dělat veřejně legraci?
Tiskni
Sdílej: