Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
V předchozím dílu seriálu jsem se pokusil srovnat výkon při přehráváni videa pomocí 32bit a 64bit kodeků. Přišlo mi více dotazů na téma 32bit mplayeru a kodeků v 64bit linuxu než na původní téma článku. Dovolím si tedy menší odbočku od tématu seriálu abych ukázal jak si na 64bit systému vyrobit 32bit binárky a knihovny.
V Gentoo je možnost nainstalovat 32bit verzi mplayeru pomocí emerge mplayer-bin. Spolu se stádem emul-linux a wincodecs balíčky tím dostaneme binární 32bit kodeky a mplayer/mencoder. Docílíme tím stavu stejného jako v binárních distribucích. Použití takového postupu pro srovnání výkonu by ale nebylo férové jelikož v 64bit verzi je použita kompilovaná verze šitá na míru pro můj počítač.
Další alternatívou je ruční překlad knihoven a mplayeru s vnucením -m32. Tento postup je ale složitý a vyžaduje spoustu cvičení s umístěním knihoven a parametry pro configure všech aplikací. Tudy snadná cesta nevede.
Řešením je vytvoření chrootovaného 32bit prostředí. Detailní postup je popsán v gentoo handbooku. Hezké je na tom ale to, že tento postup bude funkční (s mírnými modifikacemi) i v jiných distribucích. Pomocí linux32 přesvědčíme vnoneřené procesy (v tomto případě chroot), že běží na i686 platformě. Pomocí běžných prostředků gentoo následně nainstalujeme běžnou 32bit distribuci. Pomocí 32bit překladače si zkompilujeme 32bit knihovny a 32bit aplikace optimalizované dle CFLAGS vnořeného 32bit systému Iluze je téměř dokonola ikdyzž samozřejmě nějake trhlinky tam jsou- aplikace použivající jaderný modul se sice obalamutit podaří ale nedopadne to dobře.
Nevýhodou je množství zabraného místa na disku. Portage tree a distfiles lze sdílet ale ostatní věci jsou "zdvojeny". Počítejte se zhruba 700MiB po instalaci základních věcí.
Pokles výkonu 32bit aplikace spuštěné v 64bit systému je (v případě, že aplikace nevyužívá enormně často volání jádra) zanedbatelný. Kdybychom se pokusili o virtualizaci pomocí XENu, VirtualBoxu atd. tak docílíme hůře srovnatelných výsledků.
Happy chtrooting
Tiskni
Sdílej:
Mandriva to má celkom elegantne vyriešené keď je program 64 bit nainštaluje sa do /usr/bin a knižnice !/usr/lib64! a ostatne je klasika. Ak je program 32bit tak sa dá do /usr/bin a knižnice ktoré potrebuje 32 bit sa dajú do /usr/lib.
Tak to nemá zdaleka jen Mandriva, spíš bych to označil za standardní řešení. Dokonce s tím počítá i specifikace FHS.
náhodou nie je to podobné chroot (až tak som to veľmi neriešil)
Ne, chroot je proti tomuto řešení zbytečně komplikovaný.
V pripade binarnich balicku zbytecne komplikovany. V pripade kompilace vlastnich balicku (coz je tento pripad) je to mene komplikovane :)náhodou nie je to podobné chroot (až tak som to veľmi neriešil)Ne, chroot je proti tomuto řešení zbytečně komplikovaný.
Vlastne som ani neskúmal ktoré ďalšie dist. majú toto rovnaké. Viete ktoré
Určitě SuSE přinejmenším od 8.2. Řekl bych, že i Fedora, RHEL a klony, ale tam si nejsem stoprocentně jistý.