Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Speciální položka pro ty z vás, kteří prostě ATI neradi, protože v letech minulých na Linux kálela. Ano, zkusil jsem to, nainstaloval jsem openSUSE, které se z kartou vůbec nebavilo. Ovladač (cat8.6, který by měl 4850 podporovat) se sice "kamsi nainstaloval", ale nejel, takže zbyl VESA driver a jeho maximálně 1920x1440, což je na monitoru s 2560x1600 poměrně nešťastné.A dokončil jsi instalaci příkazem: sax2 -r, případně aticonfig --initial ?
Díky němu musí nVidia zlevnit GeForce 9800 GTX, díky němu uvádí na trh 55nm GeForce 9800 GTX+,Takhle to bylo vždycky - nVidia něco vydala dřív než ATI - předražené - pak šla cena postupně dolů. Docela dobrá taktika, protože i tak si to určitě za ty předražené peníze někdo koupil.
A ve 3d je spotreba jaka? Cili, kdyz nahodim Compiz, pujde spotreba dolu?Pokud v 2D rezimu opravdu chip odpojuje nepotrebne casti (pomoci clock gatingu), tak vzhledem k pomeru 2D a 3D casti bude v 3D spotreba urcite vyssi. Nespis o dost vyssi, nez s vypnutym 3D akcelerovanym desktopem, tj. karta toho spotrebuje vice (i vklidu) nez procesor delajici 2D windows management vlasnimi silami. Akcelerovany desktop se energeticky vyplati az u mene zravych karet.
Tiskni
Sdílej: