Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Jinak pokud muzu doporucit, tak se zdaleka vyhni FIM (fakulta informatiky a managementu) na Univerzite Hradec Kralove,no, já mám pocit, že za vše hovoří toto:
$ telnet www.uhk.cz 80 Trying 195.113.118.5... Connected to www.uhk.cz. Escape character is '^]'. GET / HTTP/1.0 HTTP/1.1 403 Forbidden ( The server denied the specified Uniform Resource Locator (URL). Contact the server administrator. )druhý pokus:
$ telnet www.uhk.cz 80 Trying 195.113.118.5... Connected to www.uhk.cz. Escape character is '^]'. GET http://www.uhk.cz/ HTTP/1.0 HTTP/1.1 500 ( The request was rejected by the HTTP filter. Contact your ISA Server administrator. )... nevím, co je to tam zač za server, možná by se dalo něco vyvěštit z tohoto fragmentu kódu chybové hlášky:
<META content="MSHTML 5.50.4522.1800" name=GENERATOR>
nemyslím si, že by bylo možno dle www serveru vyvěštit celkovou kvalitu školy ... ale zapřemýšlejte o souvislostech ... (hint: na čem běží servery UK, MU, ZČU, ČVUT, VUT ...?)
$ nc www.uhk.cz 80 HEAD / HTTP/1.1 Host: www.uhk.cz HTTP/1.1 200 OK Connection: close Expires: Thu, 19 Nov 1981 08:52:00 GMT Date: Mon, 23 Jan 2006 16:12:43 GMT Content-type: text/html Server: Microsoft-IIS/6.0Ale nejsem si jist co to komu o čem řekne.
$ telnet www.uhk.cz 80 Trying 195.113.118.5... Connected to www.uhk.cz. Escape character is '^]'. HEAD / HTTP/1.1 HTTP/1.1 403 Forbidden ( The server denied the specified Uniform Resource Locator (URL). Contact the server administrator. )All Internet-based HTTP/1.1 servers MUST respond with a 400 (Bad Request) status code to any HTTP/1.1 request message which lacks a Host header field. (RFC 2616)
Btw. pokud uz vis neco o *nixu, budes mit na FI MU vyhodu. Spousta lidi tu ma s unixem nezanedbatelne problemyNo u nás na FITu je to podobné, na unixu dělají především nadšenci. Onehdá jsem musel nějakým lidem vysvětlovat, proč jim nejde jejich projkt přeložit na evě (FreeBSD server), když to u nich doma na Linuxu přece šlo. Onehdy se jeden traged ptal, jak se z pocitace na kolejich dostat na studentsky unixovy server -- akorat nechapu, jak se mohl dostat az do tretaku
...
gmake
.
Chces-li programovat (cecko, assembler) a bavi te vic hardware a rekneme technicteji (realite blize) pojata informatika, pak jdi na VUT. Pokud mas zalibu v teoriich, matice a vubec teoreticteji pojate informatice, pak jdi na MUNI, ale pocitej s tim, ze i to programovani apod. tu je. Nicmene flakat se neda ani na jedne skoleS prvou časťou súhlasím, s tou druhou to je horšie. Bohužiaľ sa na FI dá flákať úplne rovnako ako inde (miestami ešte o kúsok viac). Jediné, čo tomu môže zabrániť je osobný prístup a volenie náročných predmetov. Väčšina z tých bežných nie je na čas/vedomosti príliš náročná.![]()
Tiskni
Sdílej: